Coronavirus nedeniyle büyük kriz yaşayan turizm sektörü yeni normalleşme süreciyle birlikte bazı ülkelerde iç turizmde hareketlenme oluşmaya başladı o ülkelerden biri de Rusya… Ülkede uluslararası tatil destinasyonlarının ne zaman başlayacağı ise henüz belirsizliğini koruyor.

Yurtdışı turizmin belirsiz olması nedeniyle Rusya’da halk iç turizme yönelmek zorunda kaldı. Ülkede karantina tedbirlerinin hafiflemesinden sonra iç turizmde de canlanma başladı. Tur operatörlerinin yetkilileri ise Krasnadarsky Kray sahilleri ve Kırım’a olan talebde artış gözlendi. Level Travel şirketinin verilerine göre ise 1-10 Haziran tarihinde Rusya sahillerinde tatil seçenekleri için yapılan internet aramalarında dört kat artış gözlendi. Haziran ayı içinde Rusya’da yurtiçi tur satışlarının %70’nin son iki günde yapıldığı açıklandı.

Online.Tur.ru temsilcisi İgor Blinov, Rusya içinde seyahat etmeye hazırlanan turistlerin yüzde 70’inin Krasnadarsky Kray sahillerine gideceğini, Kırım’da zorunlu karantina uygulamasına geçileceği yönündeki haberlerin yarımadaya olan talebi azalttığını söyledi.

1 Haziran tarihinde ise yapılan yeni normalleşme süreciyle birlikte kuaförler, güzellik salonları, oteller, restoranlar, kafeler açılmaya başladı. Mekanlar hijyen ve sosyal mesafe kurallarına göre dizayn edildi.

Türkiye’de ise tesisler sağlık güvenlik sertifikasyonu sistemiyle açılıyor. Sertifikayı almayan tesisler ise sezonu açamıyor.

Covid-19 virüs salgını nedeniyle dünyada Mart ayında pandemi ilan edilmişti. Bu süreçte bütün mekanlar koronavirüs tedbirleri kapsamında kapanmak zorunda kalmıştı. Büyükşehirlere yapılan giriş ve çıkış yasakları kaldırılmış ve yurtiçi uçuşlarda başladı.