Osmanlı’nın önemli miraslarından Safranbolu han, hamam, köprü, çeşmeleri, tarihi konakları, camileri ve evleriyle dünyaca ünlü bir yer. Safranbolu’da bulunan tünellerın turizme kazandırılması için çalışmalar başlatıldı.

Mimari güzelliğiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisi çeken Safranbolu’da bulanan tarihi yeraltı tünellerinin turizme kazandırılması için proje çalışmaları hızlandırıldı. Açasu Deresi üzerinde kemerlerle kurulan, yağmur sularını kanalizasyonun sağlıkli olarak uzaklaştırılmasını sağlayan tüneller, Bakırcılar Çarşıları, Cinci Hanı, Demirciler ve İzzet Mehmet Paşa Cami’nin altından geçiyor. Buradaki tüneller yeraltına kemerler yapılarak kurulmuş. O dönemlerde temizliğin önemine vurgu yapan bu tüneller 380 metre uzunluğa sahip. Tünellerin sadece 180 metresi ziyarete açılacak.

 ‘SAFRANBOLU’NUN ALTINDA DA MUAZZAM BİR GEZİ ALANI VAR’

Safranbolu’daki yeraltı tünellerinin turizme kazandırılması amacıyla çalışmalar sürdüren Safranbolu Kültür Turizm Vakfı Başkanı Şefik Yılmaz Dizdar, “Safranbolu’nun tarihi çarşısı içinde çok önemli bir atık su menfezi var. Bu Cinci Han Hamamı değimiz yerden başlıyor, İzzet Mehmet Paşa Camii’nin altından geçerek, Tabakhane Deresi’ne akıyor. Buraya gelen turistler, hatta belki Safranboluluların bir kısmı bu eserin farkında bile değil. Safranbolu’nun altında da muazzam bir gezi alanı var” dedi.

Osmanlı döneminin önemli kasabalarından olan Safranbolu’da atık su menfezinin bulunması önemli bir yapıyı oluşturuyor. O dönemlerde Avrupa’da dahi olmayan bu tünel sistemi günümüzde turizme katkı sağlayacak.

Dizdar yaptığı açıklamada, “Biz bunu gün yüzüne çıkartıp, yapıldığı dönemdeki önemini ortaya koyarak, buranın ne kadar önemli olduğunu anlatacağız. Osmanlı Devleti’nin, Türklerin hijyene ve temizliğe ne kadar önem verdiklerini ortaya çıkartacak bir proje olduğunu biliyoruz. Bunun için buranın çok ilgi göreceğini umuyoruz. Safranbolu’da bütün kanalizasyonlar belli bir yerde toplanır ve öyle pencerelerden kaplar ile sokağa atılmazdı. Osmanlı Devleti’nin küçük bir kasabasında bile hijyene son derece önem veren tesislerin olduğu kıyaslaması yapılırsa, turistlerimize çok önemli bir yer olarak lanse edilecek. Burayı böylece gün yüzüne çıkartarak Safranbolu’nun bir turizm merkezi haline gelip ilgi odağı haline geleceğini umuyoruz” dedi.

Tünellerin turizme kazandırılmasıyla birlikte Safranbolu’ya gelecek olan misafirlerin sayısının artacağını tahmin ediliyor.