Covid-19 virüs önlemleri kapsamında büyük sıkıntı yaşayan turizm sektöründe sağlık turizmi gündemde yerini aldı. Sağlık turizmine yönelik olarak çalışmaların yapıldığı sektör virüse rağmen umutlu görünüyor.

Sağlık turizmcisi Oktay Tüney, ”Sağlık turizmi Türkiye’nin en önemli döviz girdilerinden biri. Yaz aylarında günlük saç ekimi sayısının yurt dışından günlük 2 binin üzerinde olacağını öngörüyorum” dedi.
Wordplast Hair Center Sağlık Turizm Direktörü Oktay Tüney, saç ekim ve sağlık sektörünün geleceğine ilişkin öngörülerini paylaştı. Dünyada küresel karantinaya neden olan koronavirüs her sektörü olduğu gibi sağlık turizmini de olumsuz etkilediğini belirten Tüney, dünyanın eve kapandığı bir dönemi yaşadığını anımsattı. Tüney,”Sağlık turizmi Türkiye’nin en önemli döviz girdilerinden biri. Yaz aylarında günlük saç ekimi sayısının yurt dışından günlük 2 binin üzerinde olacağını öngörüyorum” dedi.

Coronavirus önlemleri doğrultusunda kapalı olan tesisler Haziran ayında yavaş yavaş açılmaya başladı. Deniz tatili de dahil olmak üzere sağlık turizmine hizmet eden mekanlarda açılmaya başladı. Döviz girdisi açısından önemli bir yeri olan sağlık turizmi bu yıl umutlu görünüyor.

Oktay Tüney, sağlık turizminin Türkiye’nin önemli döviz girdi kalemlerinden biri olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Sadece saç ekimi 1 milyar doların üzerinde bir hacme sahip. Virüs ilelebet sürmeyecek, yılın ikinci yarısı normalleşme başlar. Martın ortasına kadar günde ortalama bin 500- 2 bin hasta kabul ederken, şu anda hasta alamıyoruz. Virüs, küresel anlamda büyük bir paniğe ve ani ölümlere yol açtı. Sağlık turizmi Türkiye’nin en önemli döviz girdilerinden biri. Yaz aylarında günlük saç ekimi sayısının yurt dışından günlük 2 binin üzerinde olacağını öngörüyorum. Oturup karalar bağlamadan bu süreci en az zararla atlatmanın gayreti içerisinde olacağız. Tedbirimizi alıp bu süreci evimizde geçirirsek yılın ikinci yarısında sosyal hayat ve ekonomik göstergeler normale döner”.

Türkiye’ye estetik yaptırmak için gelen turist sayısının bu yılda çoğalacağı öngörülüyor. Özellikle saç ekimi için en çok tercih edilen ülke olan Türkiye’de sağlık turizminin virüse rağmen rağbet göreceği tahmin ediliyor. Hijyen, teknoloji ve doktorlar açısından Türkiye sağlık turizminde en önde gelen ülkelerden biri.