Covid-19 salgını nedeniyle dünyanın bir çok ülkesinde binlerce insan yaşamanı yitiriyor. Bir çok ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, sosyal mesafe ve izolasyon büyük önem taşıyor.

Salgının etkilendiği ülkelerden biri olan Hindistan’ın kuzeyinde bulunan Uttarakhand eyaletinde ABD, Ukrayna, Nepal, Fransa ve Türkiye vatandaşı ikisi kadın altı turist Rishikesh’de bulunan bir mağarada bulundu. Polisin araştırması sonucu bulunan turistler hiçbir semptom göstemeyen turistleri karantinaya aldılar.

Polis müfettişi Rajendra Singh Kathait, “Karantinadan önce bir otelde kalıyorlarmış ancak paraları bitince buraya gelmişler. Ancak yemek ve diğer ihtiyaçlarını alacak parayı ayırmışlar” dedi.

Rishikesh’e 1968 yılında dünyaca ünlü İngiliz rock grubu Beatles ziyaret etmişti. O günden sonra popüler olan bölgede grup medidasyon eğitimi almış ve bir çok ünlü şarkısını burada yapmıştı. Burada 700 turist salgın sebebiyle kalmak zorunda kaldı. Hükümet ise bu durumu “Hindisdan’da yolda kalanlar” adıyla bir sitede yer verdi. Ülkede mahsur kalan turistere bu şekilde yardım ediliyor.  Mart ayından beri karantinada olan Hindistan’da halka mecbur kalmadıkça evden çıkmalarına izin verilmiyor.

Coronavirüsten en çok etkilenen ülkeler ise ABD, italya, İspanya, İngiltere, Fransa, Türkiye, Çin, İran, Irak ve bir çok ülke bulunuyor. Danimarka, Almanya ve bazı İskandinav ülkelerinde ise hayat yavaş yavaş normale dönmeye başladı.

Türkiye’de ise 23 Nisan’dan dört gün sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Sokağa çıkma yasağı ise yaşa bağlı olarak kısıtlanmış durumda.