1 Haziran tarihiyle birlikte yeni normalleşme sürecinin başladığı Türkiye’de turizm sektöründe sağlıklı güvenli turizm sertifikasyon sistemide uygulanmaya başladı. Covid-19 virüs önlemleri kapsamında tesisler sezonunu açtı.

19 Haziran’da 60 ülkenin büyükelçilerini Antalya’ya davet ettiklerini açıklayan Kültür ve Turizm bakanı Mehmet Nuri Ersoy “Tesisler açılmaya, sertifikasyon sistemi uygulanmaya başlandı ve 19 Haziran’da bu 60 ülkenin büyükelçilerini Antalya’ya davet ettik. Şu anda 43’ten fazlası onay verdi. Aynı şekilde bu ülkelerin Türkiye’deki yerleşik basın temsilcilerini de davet ettik. Havalimanından başlayarak Türkiye’nin sertifikasyon sisteminin nasıl çalıştığını yerinde göstermek istiyoruz. Uçakta, tesislerde, alışveriş merkezlerinde nasıl, hastane altyapımız nasıl bunları kendileri gözlemleyip karar verecekler ve nasıl istiyorlarsa öyle raporlayacaklardır. Biz hazırız uygulamayı da yerinde canlı gösteriyoruz.” dedi.

19-21 Haziran tarihlerinde çeşitli ülkelerin büyükelçilerinin ve gazetecilerin katılacağı bir sunum yapılacak. Sunum Antalya’da gerçekleşecek. Turizm sektöründe uygulanacak olan sertifikasyon programı Nisan ayının sonunda açıklanmıştı. Sertifikayı alabilmek için, sanitasyon, dezenfeksiyon, personelin sağlık durumunu kontrol etme, sosyal mesafe, kişisel kruyucu ekipman gibi gereksinimleri içeriyor. Sertifika koşullarını tanımlayan belge ise 132 kriterden oluşuyor. Güvenlik, yiyecek/içecekler, fitness salonları/spa, konukların otele varışları, animasyon salonleri, otellere teslim, havuzlar/plajlar, akut durum/izolasyon…vb gibi kriterler bulunuyor. Bu kriterlere uymayan kişiler ise hizmet veremeyecek.

10 Haziran itibarıyla Almanya’dan Türkiye’ye uçakların ve Alman yolcuların gelmeye başladığını belirten Bakan Ersoy, Türkiye’ye gelen turistleri nelerin beklediğine ilişkin şu bilgileri verdi:

“Normalleşme süreciyle birlikte dünyada uygulanan sistemlere adapte olmak zorundayız. Yabancı misafir olarak Türkiye’ye geldiğiniz zaman, özellikle turist kabul eden Antalya, Bodrum, Dalaman, İzmir, İstanbul ve İzmir havalimanlarımızda Sağlık Bakanlığımızla birlikte test merkezleri kurduk. Girişte sağlık denetiminden geçiyor, vücut ısınız ölçülüyor. Ateşiniz 37.8 derecenin üzerindeyse ve semptomlardan bir tanesini taşıyorsanız, şüpheli görüntünüz varsa o zaman sizi teste tabi tutuyoruz. PCR testi, çok hızlı, bir saat içinde sonuçlanan bir test. Negatifse zaten sorun yok. Pozitifse o zaman tedavi görmeniz gerekiyor.” dedi.

1 Haziran’dan itibaren cafeler, restoranlar, oteller, kuaförler vb. bazı mekanlar hijyen ve sosyal mesafeye uygun olarak dizayn edilerek hizmet vermeye başladı.