Covid-19 virüs salgını nedeniyle dünyada durma noktasına gelen turizm sektöründe salgınla ilgili önlemler kapsamında yeni sezon çalışmaları hızla devam ediyor.

İstanbul’un doğasıyla dikkat çeken Şile’de oteller hijyen kuralları ve sosyal mesafeye uygun olarak bahçe ve salonlarını yeniden düzenleyerek müşteri almaya başladılar. Şehirlerarası seyahat engeli ve sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle İstanbul halkı 4 günlük süreyi Şile Ağva’da bulunan otellerde konaklamayı tercih etti. Doğayla iç içe olması ve İstanbul’da olması sebebiyle Ağva İstanbul halkı tarafından tercih edildi.

Göksu Nehri kıyısında bulunan bir otel virüs nedeniyle bir ay boyunca kapalı kalmıştı. Virüsün riskinin azalmasının ardından kontrollü normalleşmeye geçiş süreciyle birlikte önlemler kapsamında Şile’deki oteller rezervasyon taleplerini almaya başladılar.

Otelde 13 oda bulunuyor ve odalar birbirinden bağımsız bir şekilde düzenlenmiş. Yani müşteriler odalarına girip, çıkarken birbirlerini görmüyorlar.

Restoran bölümünde ise servis kapalı ve müşterilerin yedikleri yemekler açık alanda ve masalar arasında ise 4 metre mesafe var. Dileyenler ise yemeklerini odalarında yiyebiliyor. Odaların belirli bölümlerinde ise dezenfektan ve maskeler bulunuyor.

Özellikle sosyal mesafe kuralına uygun düzenlemeler yaptıklarını dile getiren Otel işletmecisi Nuriye Canefe, şöyle konuştu:

“Burası, Türkiye’deki Küçük Oteller Derneği’ne de üye olan hakikaten küçük bir otel. Bizim 13 odamız var. Corona virüs ile ilgili haberler gelmeye başladığında biz tedbir olarak oteli kapattık. Bütün personelimizi izine çıkarttık ve süreci takip etmeye başladık. Çünkü ne olacak onu bilmiyoruz. Gelişmeler nasıl olacak, bu virüs iyice yayılacak mı bilmiyoruz. Ve almamız gereken tedbirleri, profesyonel tedbirlerin neler olduğunu bilmiyoruz çünkü hep beraber öğrendik bu süreç içinde. Bir ay tam kapalı kaldıktan sonra, yavaş yavaş araştırmaya başladık çünkü bir takım bilgiler de oluşmaya başladı.

Coronavirüs salgınının yavaşlamasının ardından kontorollü sürece geçen Türkiye’de 23-26 Mayıs tarihleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak.