Dünya Miras Listesi adayı olan ve UNESCO’nun geçici listesinde bulunan St. Paul Kilisesi‘ne bu yıl yaklaşık olarak 200 bin turist gelmesi tahmin ediliyor. Mersin Tarsus ilçesinde bulunan kiliseyi ve yanında ki kuyuyu 200 bin turistin ziyaret etmesi bekleniyor.

Tarsus Müze Müdürlüğü 2019 yılının verilerine göre Tarsuslu Pavlus olarak anılan St. Paul’un doğum yeri olan ve ilçedeki St. Paul Kilisesini ve kuyusunu 53 bin 736 yerli ve yabancı turist ziyaret etmişti. Kilise Hristiyan dünyası için büyük önem taşıyor. Burası St. Paul’un doğduğu ve yaşadığı ev olarak rivayet ediliyor. Avlusunda bulunan kuyu ise 2000 yılında St. Paul Kilisesi, Kuyusu ve Tarihi Çevresi ismiyle UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınınca turistlerin akınına uğramıştı. Kilisede zaman zaman ayinler yapılıyor. Gerek Ortodoks gerekse Katolik stilinde inşa edilen kilisenin orta nefinin tavanında ise Hazreti İsa ve yanlarında 4 havariler Mattios, Marcos, Yohannes ve Lucas’ın freskleri yer alıyor. Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan yaptığı açıklamada 10 bin yıllık tarihi geçmişi olan kentin Hititlerden, Bizans’a, Anadolu Selçuklu Devleti’nden Osmanlı İmparatorluğu’na kadar bir çok medeniyete ev sahipliği yaptığını ve önemli eserlere sahip olduğunu belirtti.  Kilisenin Akdeniz ve Çukurova bölgesinin önemli bir inanç turizm merkezlerinden biri olarak önemine dikkat çekti.

Bozdoğan 2000 yılında yapılan başvuruda UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer aldık. Süreç 20 yıldır geçici olarak devam ediyordu. Birkaç gündür UNESCO’dan gelen heyet, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın eşlik ettiği ekiple kentimizi geziyor. St. Paul’un bu kent için çok önemli ve anlamlı bir yeri var.” diye konuştu.

Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan ilçenin kültürel yapısıyla Danyal Peygamber’in kabri, Donuktaş Tapınağı, Kleopatra Kapısı, Ashab-ı Kehf gibi kültürel zenliklere sahip açık hava müzesi görünümünde bir yer olduğunu belirtti. Bunun yanı sıra Mezopotamya’dan Anadolu’ya kadar bağlantı yeri olduğunu ve 5 kez başkentlik yapan bir ilçe olduğunu, bunun ise Türkiye’den bütün dünyaya anlatmak gerektiğini ve kilisenin tanıtımı için faaliyetlere hız vereceklerini açıkladı.