Tüm dünyayı kasıp kavuran ve binlerce insanın ölümüne neden olan coronavirüs salgını nedeniyle binlerlerce insan yaşamını yitirirken, bir çok festivalde iptal edildi.

Salgın nedeniyle E3 2020 resmi olarak iptal edilmişti. The Game Awards sunucusu olan Geoff Keighley, Steam Game Festival 2020’nin bu yıl gerçekleşeceğini duyurmuştu. Festivalin yapılacağı tarihler ise E3 2020 etkinliklerinin normalde başlayan tarihleri olarak belirlendi.

Festtival, 9 Haziran 2020 tarihinde başlayacak. E3 2020 etkinliklerinin tarihi de normalde 14 Haziran 2020 bu durumda festival bu tarihe kadar sürebilecek.

Bu yıl yapılacak olan festivalde oyunculara deneme yapabilmeleri için ücretsiz demo sürümler gönderilecek. Ancak Geoff Keighley ise beklentinin fazla olabileceğini açıkladı. Festivalle ilgili bilgileri Twitter adresinden öğrenebilirsiniz. Festivale katılmak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Coronavirüs nedeniyle geçtiğimiz günlerde Cannes ve Venedik Film Festivalleri iptal edilmişti. Festivalin hangi tarihde yapılacağı ise belirsizliğini koruyor.

Coronavirüs daha çok ABD, İtalya, İspanya, Fransa, Almanya, Rusya, İngiltere, İran, Irak, Yunanistan ve Türkiye’de etkili oldu. Türkiye’de sokağa çıkma yasağı ise yaşa bağlı olarak kısıtlanmış durumda. Bunun yanında haftasonları otuz büyük şehirde ve Zonguldak’da bu haftasonuda sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Coronavirüs vakası en fazla İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli ve Zonguldak’da yaşandı. İstanbul’da en fazla vakanın görüldüğü ilçeler ise Esenler, Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa oldu.

İlaç ve aşı bulma çalışmaları ise sürüyor. Aşı çalışmalarını başlatan ülkeler ise ABD, Türkiye, Çin, Japonya, Almanya, Fransa, Rusya ve İngiltere yer alıyor.