Coronavirüs salgını sonrasında turizmde kontorollü yeni hizmetler ve uygulamalar yapılmaya başlanacak. Sektörde büyük değişimlerin yaşanması bekleniyor. Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kuşadası’nda yerel yönetimler ve turizm sektörü Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a mesaj yolladı.

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel ve turizm sektörü yetkilileri dünyada beklenen değişimlerin Türkiye’de uygulanmaması durumunda sağlık felaketinin turizmdi ciddi şekilde ekonomik krize sokacağını belirtti.

Salgın hastalık nedeniyle turizm sektöründe yaşanan krizin fırsata çevrilebileceğini ifade eden Ömer Günel, “Bu olumsuz süreci, turizm anlayışımızın artık değişmesi için olanak olarak görüyoruz. Yıllardır ‘Her Şey Dahil’ sisteminin ülkemiz turizmine verdiği zarar ortada. Geçmiş yıllarda kentimize gelen turistleri görmeden günü siftahsız kapatan esnafımız için bu anlayışın sürdürülebilir olmadığı ortada.

Çünkü turist ülkemize geldiğinde tatil süresini otelinden dışarı çıkmadan tamamlayıp geldiği yere geri dönüyor. Avrupa bile artık ‘Her Şey Dahil’ uygulamasından vazgeçti. Gelirin eşit paylaşılmasına müsade etmeyen bu acımasız sisteme Türkiye’de de son verilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın harekete geçmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Coronavirüs salgını dünyada en çok turizmi etkiledi. Vakaların en çok görüldüğü ülkeler ise ABD, İtalya, İspanya, İngiltere, Almanya, Fransa, Türkiye, Çin, İran, Irak, Rusya ve Yunanistan oldu. Ülkemizde vakalar ise daha çok İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli ve Zonguldak’da yaşandı. Büyükşehirler ve Zonguldak’a ise giriş ve çıkışlar tamamen yasaklandı. Coronavirüs nedeniyle etkilenen turizmde ise yeni uygulamalar tesislerde uygulanacak, bu uygulamaya uyanlar ise sertifika alarak hizmete başlayabilecekler.

Ömer Günel, ilçenin yolcu limanı sayesinde Türkiye’de kruvaziyer turizminin başkenti konumunda olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Kuşadası bunun dışında konaklamalı turizm alanında da çok önemli bir destinasyon. 31 Mart seçimlerinin ardından görevi devralmamızla kentte turizm seferberliği başlattık. 2020 sezonuna şehrin 30 yıldır eskiyen alt ve üst yapısını yenileyerek başladık. Büyük umutlarla girdiğimiz 2020 yılının ilk aylarında kruvaziyer trafiğimiz ve otel rezervasyonlarımızda özlenen günleri yakaladık.

Ülkemizin önde gelen turizm merkezlerinden biri olan Kuşadası’nda da salgın sonrası turizm sektöründe yaşanacak olan yeni uygulamalar ele alındı.