Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan turizmi ilgilendiren iki yeni haber geldi. Bakan, acentelerden ve TÜRSAB aidatının alınmayacağını söyledi. Aynı zamanda askıda bulunan sezonluk personelin de kısa çalışma ödeneğinden yararlanacağını belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, CNN Türk’te Dicle Canova’nın sunduğu ‘Özel Röportaj’ programına konuk oldu.

”Sezonun mayıs sonunda başlayacağını düşünüyoruz”

Turizm sezonunun mayıs ayı sonu gibi başlayacağını ve haziran ayında Ramazan ile birlikte hızlanacağını düşündüklerini belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ‘’Biliyorsunuz, kritik tarih 14 Nisan’dı ve 15 Nisan’a nasıl girileceği önemliydi. Bizim öngörümüz, turizm sezonunun başlamasının mayıs sonuna erteleneceği yönünde. Turizmin haziran ayından itibaren normale dönmeye başlayacağını düşünüyoruz’’ diye konuştu.

”En az rezervasyon iptali alan ülke Türkiye”

Türkiye’nin 2019 yılında rekor kırdığını, 2020’nin ocak verilerinin de bu büyümenin sürdüğünü gösterdiğini kaydeden Ersoy, ‘’Pandemiden dolayı rakamlar aşağı düşmeye başladı. 2020 yılında 58 milyon turist sayısını elbette yakalayamayız ama ben tur operatörleri ile sürekli konuşuyorum. İleriye rezervasyon iptali en az alan ülke Türkiye. Öte taraftan, çok az olan satışlarda da yine Türkiye önde. Bu süreçte elimizdeki en önemli araç Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı. ’’ ifadelerini kullandı.

Pakette turizmle ilgili bir çok şey var. Turizm sektörünün yararlanacağı KGF destekli kredilerin 450 milyar liraya çıkarıldığı ve teminatla ilgili sornunsa ortadan kalktığı gibi görünüyor. Döviz getirisi yüksek olan turizm sektörünün Eximbank kredilerinden yararlanabilecek. Aynı zamanda 7.5 faizli İşe Devam Kredisi’nden de faylanabilecekler. Acentelerin 27 Mart tarihinden önce otellere yaptıkları ödemeler için de kredi sağlanacak. Vadesi gelen kredilerde üç ay ertelendi. Bunun yanı sıra acentelerden TÜRSAB aidatları alınmayacak. Turizm personeli içinde kısa çalışma programına dahil edildi.

Ersoy, Çalışma Bakanlığı’yla yaptığı görüşme sonrasında turizm çalışanları da kısa çalışma programına dahil edildi. Kısa çalışma programını bekleyen 200 bin personel bulunuyor.