Aralık ayında ortaya çıkan ve hızla yayılan yeni coronavirüs covid-19 en çok turizm sektörünü etkiledi. Turist sayısında büyük oranda düşüş yaşanabilir. TÜİK rakamlarına göre 2019 yılında 34 milyor 520 milyon 332 bin dolar gelir elde eden turizm, 2020 yılı için paralel azalışla %80’lik bir düşüş gerçekleşebilir.

TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Eker, online olarak canlı video paylaşımında önemli açıklamalarda bulundu. Seyahat acentalarının virüs nedeniyle iptal edilen tur ve seyahatlerden olumsuz etkilendiğini söyleyerek 8 maddelik bir kurtarma önerisinde bulundu.

Eker, “Öncelikle yapılan tüm tahminler varsayımdır. Biz yaz mevsiminde virüsün azalacağını varsayarak Mayıs sonu gibi bu turizmin yavaş yavaş başlayacağını düşünüyoruz. Bu yılı 10 milyon turistle kapatacağımızı tahmin ediyoruz. Turist sayısında yüzde 80 azalma, buna paralel gelirlerde de yüzde 80’lik azalma olur diye tahminimiz var. Eğer destekler gelmezse büyük bir ihtimalle iflaslar meydana gelir. Tur operatörleri büyük rakamlarını kredilerle döndürüyor, önemli bir destek olmasa mutlaka iflaslar yaşanacaktır” dedi.

“Bir yılımızı kaybettik”
Bir çok sektörün koronavirüsten etkilendiğini ancak ürün depolaması gibi faaliyetlerin bulunmadığı seyahat acentalarının yüksek derecede etkileneceğini söyleyen Eker, “Bugün tur ve uçak biletleri satışları 6 ay önce yapıldı. Bugün hepsi ertelendiği veya iptal edildiği için 6 aylık satışlarımız boşa gitti. Şu anda önümüzdeki aylara satış yapamıyoruz. Virüs bitince de hemen satışlara başlamayacak. 1 yılımızı kaybettik. Biz üyelerimizin sesini duyurmak istiyoruz” dedi.

Önlemler arasında yetişmiş gücün korunması, bu zor zamanlarda personel kaybının olmaması için personelin 6 ay boyunca sigorta ödemelerinin 6 ay ertelenmesinin önemli olduğu belirtildi. Önlemler arasında 2020 SGK ve muhtasar ödemelerinin muaf tutulması, turizm ajans payı vergisinin sadece bu yıl için kaldırılması, 36 ay vadeli kredi desteği, gelecek turlar için otellere ve havayollarına yapılan ön ödemelerin geri alınması, 2020 yılı için turizm taşımacılığı ve konaklama için KDV’nin %1’e indirilmesi, KOSGEB ile İŞkur personel destekleri kapsamlarının geniş tutulması, kira giderlerinde stopajların kaldırılması veya %51 kira desteğinin verilmesi, trasfer firmaları için 2020 yılında MTV’lerin alınmaması gibi önlemler yer alıyor.