Covid-19 virüsü salgını nedeniyle global çapta büyük kriz yaşayan turizm sektöründe sezonun ne zaman açılacağı merak konusuydu. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından sonra normalleşme takvimi de belli oldu.

Coronavirüs önlemlerinin yavaş yavaş azaltılmasının gündeme gelmesiyle beraber Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’da açıklama yaptı. İç ve dış turizmin başlaması öngörülen tarih bekleniyor. Turizm ne zaman açılacak ve yaz tatililinde oteller ne zaman açılacak? Bakan Ersoy daha önce sezonun Mayıs sonuna erteleneceğini belirtmişti.

Turizm sezonunun ertelenmesine ilişkin Ersoy, “Bizim öngörümüz, mayıs sonuna ertelenecek, şu anki gidişat onu gösteriyor. Ramazan Bayramı bizim için başlangıç olabilir, iç turizm hareketleriyle Ramazan Bayramı ile birlikte turizm hareketleri de Türkiye genelinde başlar diye umuyoruz.” diye konuştu.

Virüs salgını nedeniyle bir çok rezervasyon iptali gerçekleşmişti. Buna yönelik olarak da Ersoy, 2020 sezonuna ciddi hazırlık yapıldığını bunun yanı sıra dünya genelinde Türkiye’nin dünya çapında yoğun bir tanıtım kampanyası yapan ülke olduğu açıkladı.

Bu yıl için 58 milyon turist hedefinin yakalanmayacağını ve yurt dışındaki tur operatörleriyle diyalog halinde olduklarını ve ileriye yönelik rezervasyonlarda en az iptale sahip ülkenin Türkiye  olduğunu belirtti.

Yurt dışındaki tur operatörlerinin verdiği bilgiyi paylaşan Ersoy, “Az sayıda satış başladı ve orada da Türkiye satışları diğer ülkelerle kıyaslandığında ‘açık ara ileri’ diyorlar. Bu açıdan baktığınız zaman sevindirici.” dedi. Bakan Ersoy, Türkiye’ye yolcu tedariği yapan ülkelerdeki düzelme ile birlikte hızlı bir şekilde kaybedilen sayıların tekrar yukarıya çıkacağını ifade etti. Ersoy, “İnşallah Ramazan Bayramı’na tekrar turizm hareketlerinin başlayacağını görürüz. Tabii ilk hareketler iç turizmde başlayacak. Yani önce içerideki hareketlenmeler başlayacak.” ifadesini kullandı.

Ersoy aynı zamanda destek paketinden kültür ve turizm alanında kimlerin faydalanabileceğine dair bilgi verdi ve sektöre yönelik çalışmalar hakkında açıklamalar yaptı. Bununla ilgili olarak ilk aşamada vergi ödevinin ötelenmesini gerçekleşleştirmek olduğunu söyledi. Aynı zamanda finansman konusunda sıkıntının olduğunu ve Kredi Garanti Fonu limitlerinin de arttırıldığını açıkladı.

“Devletin Kredi Garanti Fonu kefalet oranı yüzde 80’den yüzde 100’e çıkarıldı, yani tamamına kefil oluyor. Siz eğer döviz getirici bir işlem yapıyorsanız ki seyahat acenteleri ve konaklama sektörü bundan yararlanabiliyor. Burada yüzde 100’e çıkıyor kefalet oranı. Bunlarla ilgili yeni bir limit tanımlaması da yapıldı. Pazartesi gününden itibaren Eximbank ve Kredi Garanti Fonu ile anlaşmalı protokollü bankalar da bu finansmanın kullanımına başlayacak.

Ersoy, otellere geri ödemeli kredi vereceklerini böylece acentelerin avans ödemelerini rahatlıkla yapabileceklerini, l6 aylık bir kredi için bakanlığa başvurulabileceğini açıkladı. 27 Mart öncesi otellere yapılan ödemelerin ve avansların geri ödenmesi için kredi paketi sunduklarını ve iki haftalık başvuru sürenin Pazartesi günü başladığı ve başvuruları hızlı bir şekilde gerçekleştireceklerini belirtti.