Yaşanan covid-19 pandemi sürecinde büyük kayıp yaşayan turizm sektörü yaz sezonuyla birlikte yeni normalleşme sürecine girerken İtalya’da turizmciler hükümetten destek bekliyor.

Aylarca sınırların kapalı olması ve uygulanan tedbirler neticesinde yapılan kısıtlamalarla bir çok turist rehberi işsiz kaldı ve parlemento binası önünde gösteri düzenledi. Rehberler siyah kıyafetler giyerek ayaklarını yere vurdular ve “Turizm sektörü olmadan İtalya ölür” sloganları attılar.

Rehberler büyük kayıplar yaşadıklarını ve hükemetten kendilerine yönelik bir mali destek vermemelirini eleştirdi. Turizm rehberleri Mart 2021 yılına kadar hükümetten destek bekliyor. Çünkü en az bir yıldan önce işlerin normale dönmesinin çok zor olduğunu belirttiler.

Yeni normalleşme sürecinde İtalya’da dükkanlar, müzeler ve restoranlar yeniden açıldı. Fakat rehberler turist eksikliği nedeniyle 2020 yılının kapandığını düşünüyor.

1 Haziran itibariylede Türkiye yeni normalleşme sürecine girdi ve şehirlere uygulanan giriş ve çıkış yasağı kaldırıldı. Son olarak dün 65 yaş üstü ve 18 yaş altı vatandaşları saat 10:00-20:00 arasında dışarı çıkmalarına izin verildi. Restoranlar, kafeler, kuaförler sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun olarak dizayn edilerek yeniden açıldı. Bunun yanı sıra televizyon ve tiyatro gibi kültürel mekanlarda Temmuz ayında açılış yapacak.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak kısa sürede 185 ülkeye yayılan yeni coroanvirus salgını binlerce insanın ölümüne neden olmaya devam ederken aşı ve ilaç çalışmaları da sürüyor. Ancak henüz bir aşı bulunamadı. Tedavi sürecinde ise gribal enfeksiyon ilaçları kullanılırken aşı olarak da sıtma kullanılıyor.