Atina’da bir grup turizm, otelcilik ve gıda çalışanı sektörün covid-19 virüs önlemleri nedeniyle olumsuz etkilenmesi sonucu protesto eylemi yaptı. Eyleme katılanlar Turizm Bakanlığı’na zorla girmek istediler.

Protestoya katılan eylemciler, Bakan Haris Theoharis’le görüşmek isteyerek taleplerini dile getirdiler. Eyleme, Mücadeleci İşçi Cephesinin çağırısıyla Çalışma Bakanlığı önünde toplanan 200 protestocu hükümetten sektördeki işsizlik ve maaş kesintilerine karşı önlem almasını istedi.

Protestocular, Çalışma Bakanlığının girişindeki duvara ”Çünkü biz 400 avro ile yaşayamıyoruz” yazan göstericiler, daha sonra Turizm Bakanlığına yürüdü.

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkarak kısa sürede 185 ülkeye yayılarak binlerce insanın ölümüne neden olan covid-19 virüs salgını en çok turizm sektörünü etkiledi.

1 Haziran itibariyle yen normalleşme sürecine geçen Türkiye’de ise hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyan tesislere sertifika vererek yeni sezonu açmaları sağlandı. Kafeteryalar, restoranlar, kuaförler, güzellik salonları yeni normalleşme sürecine uygun olarak dizayn edilerek açıldı. Bu hafta sonu ise tüm yurtta sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Türkiye’de en fazla vaka sayısı ise İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli ve Zonguldak’ta görüldü. Dünyada en fazla vaka sayısı ise ABD, İtalya, İspanya, İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika, İsveç, Türkiye, Çin, İran, Irak, Kanada, Rusya’da görüldü. İstanbul’da virüsün düşük risk taşıdığı yerler ise Adalar, Çatalca, Silivri ve Şile olarak sıralandı. En fazla risk ise Esenler, Bayrampaşa, Güngören ve Bağcılar olarak belirlendi. Dünyada aşı ve ilaç çalışmaları ise sürüyor.