Coronavirüs salgını tüm dünyada binlerce insanın canını almaya devam ediyor. Salgın en çok turizm sektörünü etkilerken TÜROB Başkanı turizmi çok daha güçli bir şekilde sürdüreceklerini dile getirdi.

Turizm Haftası senedinye bir mesaj yayınlanan Eresin, turizmin mevcut durumuyla ilgili olarak gönemli açıklamalarda bulundu.

Turizmcilerin Turizm Haftasını kutlayan Eresin, Türkiye’de turizm bilincini geliştirmek için iç turizmi canlandırmanın ve halkın turizm hareketlerine katılmalarını sağlamak için her yıl 22-25 Nisan’da bir çok etkinlikle kutlandığını hatırlattı.

Ancak bu yıl etkinliklerin koronavirüs salgını nedeniyle gerçekleştirilemediğini aktaran Eresin, 2020 yılında turizm sektörünün global düzeyde olağan dışı bir şekilde, belki de tarihinde ilk defa durma noktasına geldiğini ifade ederek, “Bu geçici bir süreçtir ve elbette sağlıklı ve güzel günler gelecektir. Seyahat etmek, merak etmek, keşfetmek insanoğlunun asla bitmeyecek tutkusudur. Çok daha güçlü bir şekilde, yine turizmi bir bütün olarak en iyi şekilde sürdüreceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

Coronavirüs salgını dünyada en çok ABD, İtalya, İspanya, İngiltere, Çin, İran, Irak, Rusya, Türkiye’de hızla yayıldı. Türkiye’de en fazla vakaların görüldüğü iller ise İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Zonguldak. İstanbul ve Zonguldak’a ise giriş ve çıkışlar yasaklandı. Bunu yanı sıra İstanbul’da vakaların yaşandığı ilçeler ise Esenler, Bayrampaşa, Gaziosmanpaya olarak belirlendi.

Eresin, “Dünya Turizm Örgütü’nün bu yılki mottosu olan ‘traveltomorrow’ yani bugün evde kalarak sağlığımızı geri kazanacağız ve yarın seyahat etmeye devam edeceğiz. Çok daha güçlü bir şekilde turizmi sürdüreceğiz. Tüm dünya gibi bizler de bu kötü günlerin biteceği inancımızı koruyoruz. Tüm dünya gibi bizler de bu kötü günlerin biteceği inancımızı koruyor ve en kısa sürede turizm hareketlerinin başlayıp bu darboğazdan çıkacağımızı umut ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Eresin, sosyo-kültürel bir güç haline gelen seyahatin turizmin dış ilişkilerde de dipolmatik bir araç olduğunu açıkladı.