Coronavirüs salgını tüm dünyada binlerce insanın ölümüne neden olurken turizm sektörünüde olumsuz yönde etkiledi. Virüs salgınından sonra turizm için yol haritası belirlendi.

Hükümet ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın önemli sektör temsilcileriyle toplantılar düzenlendi. Toplantıda alınan kararlara göre yol haritası belirlendi. Otellerin Mayıs ayının sonunda açılacağına karar verildi.

Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Ali Orkan, ‘’ Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un turizm sezonunun başlamasıyla ilgili açıklaması turizm sektörü için sevindirici bir haber. Ümit ediyoruz ki sayın bakanın dediği tarihlerde turizm başlar. Koronavirüsün etkisinin azalmasının akabinde bütün dünyada bir canlanma olacağını beklentisi içerisindeyiz. Tabi ki Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı doğrultuda turizmciler hijyen açısından gerekli tedbirlere ve çeşitli kıstaslara tesisler uymak durumunda kalacaklar. Bu konu daha çok yeni olduğu için henüz tesislerde bu yönde bir çalışma mevcut değil. Mayıs sonlarına doğru başta iç pazar olmak üzere turizm canlanabilirse bu tedbirleri alan tesisler ön plana çıkacaktır. Çok yoğunluk olan noktalar değil, daha sakin yerler tercih edilecektir. Bunların biraz daha zaman alacaktır. Ülke ve dünya genelindeki tablonun netleşmesiyle birlikte daha somut görüşler belirtilebilir.’’ diye konuştu.

Coronavirüs etkisi nedeniyle büyükşehirlere ve Zonguldak’a giriş ve çıkışlar kapatıldı. Bunun yanısa virüs salgının düşk riskli bölgesi olan İstanbul Adalar’a ise 31 Mayıs tarihine kadar giriş ve çıkış yasağı getirildi.