Coronavirüs salgını nedeniyle en çok etkilenen sektörlerden biri olan turizmde önlemler alınmaya devam ediyor. Bu konuyla ilgili olarak Dalaman, Köyceğiz, Ortaca Turistik Otelciler ve Turizm İşletmecileri Birliği (DOKTOB) başkanı Yücel Okutur önemli açıklamalarda bulundu.

Yücel Okutur, corona virüsü salgını sürecinde atılan normalleşme adımlarının bölgedeki bazı otellerin hazırlıklarını yapabilmesi ve tarımsal üretimin rahatlıkla yürütülebilmesi için olumlu olduğunu söyledi.

Okutur, Muğla’ya seyahat kısıtlamasının kaldırılmasıyla birlikte otellerin açılacağı ve tatilin başlayacağının söz konusu olmadığını belirtti. Turizmcilerin ilerisini görebilmeleri için salgınla ilgili durumun tam olarak netleşmesi gerektiğini belirden Okutur, 2020 yılını en az hasarla atlatmaya çalışacaklarını ve yeni dönemce otellerin hijyene ve doğallığa önem vermesi gerektiğinin önemini vurguladı.

Okutur; “Küresel salgın nedeniyle bu yıl turizm sezonunun Haziran ayında başlaması düşünülüyor. Turizmin yarı sezonda başlayacak olması, iç ve dış hat uçak seferlerinin belli olmaması turizmde ciddi kayıplara neden oldu. Bu küresel pandemiyi, içinde bulunduğumuz, ekonomik ve turizm sorunlarını 2020 yılında en az hasarla atlatmaya çalışacağız.” diye konuştu.

Turizm, tarih, kültür, tarım açısından Türkiye’nin önemli şehirlerinden biri olan Muğla’da ilk yapılması gerekenin görüntü kirliliğinin ortadan kaldırılması, sokaklarda ve tesislerde kaliteli ve mutlu hizmete önem veren ortamların oluşturulması önem kazanıyor. Küresel krizden çıkmanın ise doğal yaşamı sunan ve ekolojik tarım yapan, kaliteli ve üreten bir turizm hizmetinin verilmesi belirtiliyor.