Kurban Bayramı nedeniyle 1 Ağustos’ta İstanbul ve Ankara başta olmak üzere, 10 Ağustos itibariyle de Antalya, Dalaman ve Bodrum’a tarifeli ve charter uçuşları başlayacak. Covid-19 virüs salgını nedeniyle global çapta büyük sıkıntı yaşayan turizm sektörü sınırların açılmasıyla birlikte yeniden hareketlenmeye başladı.

Tez Tour’un Basın Sözcüsü Svetlana Baranova Rus turistlerin Türkiye ve Rusya arasındaki sınırların açılmasını sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

Baranova “Türkiye istikametinde ertelenmiş büyük bir talep vardı. Türkiye’deki tatil turlarına yönelik ağustos tarihleri için yüksek bir talep bekliyoruz.” dedi.

Belirlenen tarihle birlikte Rus hükumeti uçuşların başlayacağını açıklamış, Moskova, St.Petersburg ve Retrov üzerinde uçuşlar gerçekleşecek. Uçuşların kısıtlanması nedeniyle bir çok turist tatil planını 2021 yaz ve güz dönemine ertelemişti.

Rusya’nın popüler bilet sitesi olan Tutu.ru’nun Halkla İlişkiler Uzmanı Yekaterina Saharova ise Rus tatilcilerin Türkiye sınırlarının bir an önce açılmasını beklediklerini ve yaptıkları analizler sonucunda ise 24 Temmuz tarihinde saat 14:00’da Türkiye’ye yönelik aramaların 5 kat arttığını söyledi.

Saharova, “Sınırların en çok hangi ülke ile açılmasını bekliyorsunuz?” sorusunun yönetildiği bir anketin sonuçlarını paylaşırken, Türkiye’nin yanı sıra Yunanistan, Tayland ve Mısır gibi 20 ülkenin bulunduğu listede Türkiye’nin, oyların yüzde 20’sini alarak açık ara birinci olduğunu söyledi.

Rusya’nın tatil planlama servisi olan OneTwoTrip Basın Sözcüsü Elena Şelehova da Rusya ve Türkiye arasında havayolu ulaşımının açılmasının turizm sektörü için önemli olduğunu belirtti.
Geçtiğimiz yıl Türkiye’ye 7 milyon Rus turist gelmiş ve Rus vatandaşların en çok ziyaret etmişti.