Coronavirüs nedeniyle tüm dünyada tedbirler alınmaya devam ederken binlerce insanda yaşamını yitirmeye devam ediyor. Virüs salgını en fazla turizm sektörünü etkiledi.

Turizm sektörü Mart-Nisan ayını kaybederken son çare olarak 15 Mayıs’ı düşünüyor. Dünya Turizm Örgütü global turizm sektöründe 2020 için %3 olan büyüme hedefini %20 küçülme olarak belirledi. İlk etapta kaybın 450 milyar dolar olacağı tahmin ediliyordu.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’de havacılık sektöründe ise bu rakamın 113 milyar dolara ulaşabileceğini işaret etti. Bütün dünyada turizm sektörü duraklama dönemini yaşıyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Sururi Çorabatır, bu noktada öncelikli hedefin insan sağlığı olduğunu ve virüsün yayılma hızının bir an önce yavaşlamasını umut ettiklerini aktarırken, sektörün kaderi için ise 15 Mayıs’a işaret etti.

Mart ve Nisan ayında yaşanan rezervasyon iptalleri Mayıs ayına sarkmayacak. Bu nedenle turizm sektörünün umutları henüz bitmiş görünmüyor. Rusya’daki turizm sektörü temsilcileri ise Mart ve Nisan ayı iptallerinin Mayıs ayına sarkmayacağını ve tatilcilerin salgının kontrol altına alınmasını beklediği görüşündeler.

Yaşanan coronavirüsün ardından 15 Mayıs ve sonrasında iptallerin azaldığı belirtiliyor. Nisan ayında virüsün kontrol altına alınması durumunda tedbirlerle beraber insanların ilk yapacağı şeyin tatil yapacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle turizmciler virüs sonrası ilk toparlayacak sektörün turizm olacağı görüşünde hem fikirler.

Yaşanan coronavirüs nedeniyle bir çok ülke sokağa çıkma yasağı ilan etmiş ve ülkemizde de karantina önlemleri alınmaya başlanmıştı. Bir çok otel sağlıkçılara tahsis edildi.