Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede dünyanın bir çok ülkesine yayılarak yaşamı kabusa dönüştüren ve binlerce insanın ölümüne neden olan coranavirüs dünyada en fazla turizm sektörünü etkiledi. Bu yüzden bir çok otel kapanırken, personelin çoğu işsiz kaldı.

Turizmde yaşanan krizle alakalı olarak İyi Parti Grubu krizin önüne geçilmesi için meclise bir araştırma önergesi sundu. Önerge TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen önerge, AKP ve Milliyetçi Hareket Partisi tarafından reddedildi. Önergeyle ilgili olarak CHP AYdın Milletvekili Hüseyin Yıldız. Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un turizmden 34,5 milyar dolar gelir elde edildiğini açıkladı. Yıldız aynı zamanda Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı pakette turizme yer verilmediğini hatırlattı.

Kültür ve Turizm Bakanlığına seslenen Hüseyin Yıldız, ‘’Bir an önce çıkın, turizmde nasıl bir önlem alacağınızı anlatın. İnsanlar ateşin üzerinde, insanlar aç, susuz. Burada İşsizlik Fonu’nda 135 milyar TL olduğunu hepimiz biliyoruz. Geçen sene çalışan işçilere yani turizmde çalışan 1,5 milyon insana o fondan dokuz ay boyunca ücret ödemek zorundasınız. Aksi takdirde 2021’de o personeli de bulamazsınız, zaten yeterince yetişmiş turizm elemanı olmadığı için o elemanları bari kaçırmayalım. Buradaki bütün turizm bölgelerindeki esnaflara sonuna kadar kredi açmak zorunluluğunuz var. Aksi takdirde önümüzdeki 2021’de de Türkiye turizmini toparlayamaz, buradan özellikle uyarıyorum.’’ ifadelerini kullandı.

Yaşanan coronavirüs nedeniyle bir çok işçi ücretsiz izine gönderilmiş ve önümüzdeki yıl turizm sektörünün personel bulmakta zorlanacağı öngörüler arasında bulunuyor.

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfi Türkkan ‘’Karar sonrası parası olanlar da çeklerini ödememeye başladı. Özellikle turizm sektörü açısından ciddi tedirginlikler var. Turizm şirketleri, özellikle acenteler çeklerini geri çekmeye başladı, çeklerini yazdırmak istemiyorlar ve bu tarihleri uzatıyorlar. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy geçtiğimiz günlerde turizm sezonuyla ilgili olarak “Bizim öngörümüz mayıs sonuna ertelenecek ve şu andaki gidişat onu gösteriyor.” demişti. Ancak turizm firmaları bu açıklamadan tatmin olmadı çünkü hâlâ belirsizlik var. Bu konuda Hükûmeti ve Sayın Bakanı, turizmcileri daha tatmin edecek, onların sıkıntılarını giderecek tedbirler almaya davet ediyoruz.’’ şeklinde konuştu.

İYİ Parti Grubu turizm sektörünün krizden çıkması için araştırma önergesini meclise sunmuş ve görüşmeler yapılmıştı. Muhalif partililerin milletvekilleri krizde en büyük zararı turizmin sektörünün yaşadığını ve bunun önüne geçmek gerektiğini, sektörde 1.5 milyon insanın işsiz kalacağını ifade etti. Ancak araştırma önergesi AKP ve Milliyetçi Hareket Partisi tarafından reddeldi.