Coronavirüs pandemisi nedeniyle tüm dünyada alınan önlemler en fazla turizm sektörünü etkiledi. Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu salgın sonrasında yaşanacak olan muhtemel değişimleri açıkladı.

Coronavirüs nedeniyle bir çok sektör 2020 yılının tamamen kaybedildiğini düşünüyor. Turizmle ilgili yapılan planlar ise 2021 üzerine yapılmış durumda. Virüsün tekrarlama ihtimalinin yüksek olduğu düşünüldüğünde yeni dönemde ise hizmetlerde konsept değişimleri yaşanacak.

Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu “Örneğin artık öyle bacaklarımızın bile sığmadığı, tıkış tıkış uçakları unutalım. 50 – 55 kişilik otobüsleri unutalım. Arada mutlaka birer koltuk boşluk olacak. 5 saatlik uçuşlarda hijyen gözetilerek, yiyecek-içecek servisi de kalkacak.” dedi.

Polatloğlu her şey dahil sisteminin ise tamamen yavaşlayarak ortadan kalkacağını açıkladı. Salgın sonrasında hiç kimsenin kapasitesi yüksek olan otellerde, açık büfelerin olduğu otellerde tatil yapmaktan vazgeçecek.

Polatoğlu, tıklım tıklım plajların da tarihe karışacağı düşüncesinde.

“2 metrekareye 1” kuralı ile artık bu aralıklarda şezlong koyulabileceğini belirten Polatoğlu, “Belki de plajlara da restoranlara da saatle gireceğiz” ifadelerini kullandı.

Virüs salgını sonrasında ise yolcu gemileri, ticari yük gemilerine dönüşecek. İnsanlar kendi özel araçlarını tercih edercek, çadır ve karavan tatili ön planda olacak.

Polatoğlu, “Yunanistan’a bakacağız, Romanya, Bulgaristan, Balkan’a. Rahat gelebilecek olan Gürcistan, Rusya’ya bağlı Soçi ve o bölgelere. Bunun aynında İran, ilişkimizi düzeltirsek Suriye, Irak ve belki de Arap ülkelerinden arabayla gelişler artacak. Biraz yönümüzü onlara doğru çevireceğiz açıkçası” değerlendirmesini yaptı.

Cem Polatoğlu, virüs salgını sonrasında tatil ulaşım araç anlayışının tamamen değişeceğini belirterek, turizm sektörünün daha çok komşulara yönelik tatil planları yapacağını ön görüler arasında yer alıyor.