TÜRSAB Başkanı Firüz Bağlıkaya, kısa bir video hazırladı. Koronavirüsün turizme etkilerini ve yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Bağlıkaya gün birlik gülma ve yaraların sarılma zamanı şeklinde ifadeler kullandı.

Bağlıkaya tüketicilere çağrı yaparak tatilden vazgeçmemelerini ve ertelemelerini iletti. İki dakikalık video hazırlayan Bağlıkaya koronavirüse de değinerek, herkesin bir kez daha yaşamak istemediği günlerden geçtiğini, özellikle seyahat acentelerinin yıllardır tırnakla kazıyarak geldikleri noktada telafisi imkansız zararlarla karşı karşıya geldiklerini, krizin başladığı ilk günden bugüne kadar resmi makamlara durumun anlatıldığını ve üyelerin bilgilendirilerek turizm sektörünün kurumlarıyla işbirliği yapmaya çalıştıklarını, bu çalışmaların kısa sürede sonuç vererek acentelere nefes aldıracak tedbirlerin alınacağını belirtti.

Firüz Bağlıkaya, yetkili makamlara gerekçeleriyle ilettiği talepler arasında,

Kredi desteklerinden, SGK, vergi ve teşviklerine kadar önemli hususların yanında, Turizm Bakanlığı’nca yürürlüğe konulan seyahat acentelerinin 2020 aidatlarından muaf tutulması, seyahat acentelerinin bu süreçte ofislerini açmadan evden çalışabilmesi gibi talepler yer alıyor.