Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan coronavirüs nedeniyle tüketicinin paket turlarını iptal etme hakkının olduğunu ancak TÜRSAB‘dan konuya ilişkin bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada sınırı kapatılmış veya yüksek risk içeren bölgelere turların yapılmayacağını ancak havayolu seferlerini kesmediği, konaklama tesislerinin faaliyetlerini sürdürmeye devam ettiğini, sokağa çıkma yasağı ve benzeri uygulamaların ise söz konusu olmadığını, destinasyonlarda Mücbir sebep kavramıyla tüketicilerin iptal hakkı bulunmadığı söyledi.

TÜRSAB yaptığı kamuoyu açıklamasında, corovirüsünün toplumda neden olduğu endişeler ve bu endişelere uygun olarak bazı devletler tarafından yapılan açıklamaların dünya ekonomisini olumsuz etkilediğini, fakat bu endişe ve açıklamaların en çok havacılık ve seyahat endüstrisi yani turizmi etkilediğini belirtti. Kamuoyunda yaratılan bu algının riskli bölge olarak sayılmayan yenlere yönelik de iptallere neden olduğu, bu durumun seyahat acentaları için karşılanamaz zararlara neden olduğu, hatta yıkımlara neden olacak gelişmelerin meydana gelebileceğini söyledi.  Pekcan, Bakan’ın iyi niyetli olduğunu hukuken mevcut durumu değişme olasılığının olmadığını belirtirken, mücbir sebep kavramı hukukta belirtilmiş ve sözleşmelere etkisi yasalarda düzenlenmiş ve yargısal işlemlere uygulanan hukuki bir kavram olduğu ifade etti. Aynı zamanda mücbir sebep kavramının idari makamların karar ve beyanlarıyla da belirlenecek özellikle olmadığını söyledi. Pekcan sözlerine şöyle devam etti;

 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanun ve bu kanuna bağlı çıkarılmış Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği uyarınca hareket tarihine 30 günden daha az süre kalmış paket turlara ilişkin katılımcısı tarafından seyahat acentasına iletilen iptallerde seyahat acentasının katılımcı için yapmış olduğu masraflar ve sözleşmede katılımcının cayması halinde ödenecek bir tutar belirlenmişse, bu tutarın da kesileceği açıktır. Hal böyle iken; hareket tarihine 30 günden az kalan iptal taleplerinde mücbir sebep ileri sürülerek, tur bedelinin tamamının talep edilmesi hukuka uygun olmayacaktır.

Coronavirüsü nedeniyle İran, Irak ve İtalya’ya turlar Sağlık Bakanlığı tarafından iptal kararı verilmişti. Çin’den tüm dünyaya yayılan coronavirüsü son olarak Polanla ve Slovenya’da görüldü. Bu durum ise en çok turizm sektörünü etkiledi.