Yaşanan coronavirüs nedeniyle uçuşlar ve erken rezervasyonlar iptal edilmişti. Bu nedenle müşterilerin zor durumda kalmamaları için, turizm şirketleri tatilcilere olan iadeleri 14 gün uzatıldı. Tatilin satın alındığı yere, uçuşların başladığı 74 gün sonra iadeler yapılabilecek.

Virüsün hızla yayılması dünyayı durma noktasına getirirken bu durum en fazla turizm sektörünü etkiledi. Havayolu şirketleri ücaret iadesi için 2 ay süre tanıdı ve acenteler için 14 günlük iade süresinde düzenlemeye gidilmedi.

Operatör ve acentelerin 25-30 milyar ödemeleri bulunuyor. Yerli turistle karşı karşıya gelen acenteler sorunun çözülmesi için Hazine ve Maliye, Ticaret ile Kültür ve Turizm Bakanlığı harekete geçti. Paket turlarla ilgili yeni düzenleme ise 3-4 gün içinde devrede olacak.

Buna göre müşteri Kapadokya için tur aldı, ancak Nevşehir uçuşu iptal edildi. Bu durumda 1 Haziran’da başlarsa tatilcinin iadesi, 74 günlük sürenin sonunda 14 Ağustos’ta yapılabilecek. İsteyen iade yerine erteleme yapabilecek.

Paket Tur Sözleşmesi Yönetmeliği’nin, “Sözleşmenin Feshi” başlıklı 16. Maddesinde:

“Katılımcının gerekli tüm özeni göstermesine rağmen öngöremediği ve engelleyemediği bir durum veya mücbir sebep nedeniyle paket turun başlamasına 30 günden daha az bir süre kala fesih bildiriminde bulunması halinde, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile üçüncü kişilere ödenip belgelendirilebilen ve iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın katılımcının ödemiş olduğu bedel kendisine iade edilir” ifadeleri yer alıyor.

Coronavirüs kültür-sanat ve spor faaliyetlerinin de iptal ve ertelenmesine neden oldu. Dünyada en büyük can kaybını ise ABD, İspanya, İngiltere, İtalya, Türkiye, Fransa, Almanya, Çin, Japonya, İran, Irak’da yaşandı.