Covid-19 virüs salgını nedeniyle büyük kriz yaşayan turizm sektörü yeni normalleşme sürecine giren Türkiye’de canlanmaya başladı. Büyükşehirlere giriş ve çıkış yasağının kaldırılması, restoran, kafe, kuaför ve otellerin açılmasıyla birlikte hijyen ve sosyal mesafeye uygun olarak turizmde yeni bir süreç hareketliliğide başlamış oldu.

Türkiye’ye en fazla turist gönderen ülkelerin başında gelen Ukrayna vatandaşlarına Türkiye’nin salgına karşı en güvenli ülke olduğunu ve tatil için güvenli bir seçenek olduğunu belirtti. Ukrayna’ya uçuşlar ise 2-3 hafta sonra başlayacak.

Ukrayna Turizm Geliştirme Merkezi Müdürü Volodimir Tsaryuk, Ukrayna’da medyasına verdiği demeçte, Türkiye’yle Ukrayna arasında hava sahasının yeniden açılması konusunda müzakerelerin sürdüğüne değinerek, acentaların henüz kesin tarihli tur satışı yapmadıklarını bu nedenle charter uçuşların zamanının belli olmadığını söyledi. Charter uçuşlarının hava sahasının açıldığı tarihten iki veya üç hafta sonra başlayabileceğini söyleyen Tsaryuk, mevcut şartlar altında en yüksek ihtimalle charter seferlere Temmuz ayı ortasında başlanılabileceğini dile getirdi.

Türkiye’ye gelen Ukraynalı turistlerin büyük bir bölümü Alanya, Kemer, Dalaman ve Antalya’yı tercih ediyor. Ukrayna, Türkiye’de virüsün salgının kontrol altına alındığını ve bu bölgelere seyahat edecek olan Ukraynalı turistler için endişe verici bir durum olmadığı açıkladı.

Tsaryuk,  Türkiye’nin otellerin yeniden açılması konusundaki standartlar üzerinde ilk çalışan ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Volodimir Tsaryuk, oteller konusunda yirmiden fazla kriterin olduğunu ve herhangi bir otelin bu hijyen standartlarından birini ihlal etmesi halinde, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın o otelin ruhsatını iptal edebileceğini kaydetti.

Covid-19 virüs salgını ükemizde en fazla İstanbul, İzmir, Kocaeli, Ankara ve Zonguldak’da görüldü. Virüs Çin’de ortaya çıkarak kısa sürede 185 ülkeye yayılarak binlerce insanın ölümüne neden olmaya devam ediyor.