Covid-19 virüs salgını nedeniyle global çapta büyük kriz yaşayan turizm sektörü 1 Haziran yeni normalleşme süreciyle birlikte canlanmaya başladı.

Salgın sonrasında Ukraynalı turistler Antalya’ya gelmeye başladılar. İlk turist kafilesinin sayısı ise 500 olarak deneme uçuşu yaptı. Asıl talebin ise 15 Temmuz sonrasında görüleceği tahmin ediliyor.

Ukraynalı turistler Antalya’ya tarifeli uçaklarla geldiler. Antalya, Muğla ve Dalaman gibi bölgelere inen uçaklar 500 turisti tatil merkezlerine getirdi. Turizmciler ise paket turlar için deneme uçuşlarını yaptıklarını ve geçen yıla oranla %10’u geçmediğini belirttiler. Bu nedenle asıl talebin ise 15 Temmuz tarihinde gerçekleşeceğini vurguladılar. Geçtiğimiz yıl Ukraynalı turistler %12 artışla 1 milyon 560 bine çıkmıştı.

Turistleri geleneksel kıyafetle karşılayan Ukrayna’nın Antalya Konsolosu Viacheslav Khomenko, “İlk gün Türkiye’ye 6’dan fazla uçak geldi. Her yıl Ukrayna’dan gelen turist sayısında yüzde 20 artıyor. Türkiye güvenli, otelleri çok kaliteli” açıklamasını yaptı.

İlk uçak Antalya’ya indi ancak en çok tercih edilen bölgeler ise Dalaman ve Bodrum oldu SkyUP Havayolları’nın tur operatörü JoinUp’ın yolcuları Antalya’ya geldi. Azur’ Air Ukraine’i ise  tur operatörleri Anex ve Pegas Touristik yolcuları doldurdu. Coral opöretörü ise yolcularını Ukrayna Uluslararası Hava Yolları’yla Antalya’ya getirecek. Antalya Valisi ise ilk gün 949 Ukraynalı turistin Antalya’ya geldiğini belirtti.

Bu uçuşların ön hazırlık olduğunu ifade eden TÜRSAB Akdeniz Bölge Temsil Kurulu (BTK) Başkanı Ferit Turgut, geçen yılın yüzde 10’u bile olmadığını belirtti. Turgut, “Ukrayna’dan geçen yılın birçok şehrinden birçok havayolu uçardı. Şimdi bakıyorum bugün sadece Azur Air’in 2 uçuşu görünüyor. O yüzden bunları özel uçuşlar olarak değerlendiriyoruz. Bakalım bu uçuşlarda vaka çıkacak mı? Kazakistan uçağında çıkan vakalarda ciddi sıkıntı yaşandı. Havayolları da tedirgin davranıyor. Otellerin birçoğunda henüz doluluk çok düşük” dedi.

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı ise mevcut takvimin henüz oluşmadığın bunların deneme uçuşu olduğunu ve gerçek değerlendirmenin ise haftaya ortaya çıkacağını açıkladı.