Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü DTÖ’de turizmle ilgili önemli açıklamalar yapıldı. Covid-19 virüs salgını nedeniyle dünyadaki destinasyonların %100’ne denk düşen 217 ülkede seyehat kısıtlamalarıın devam ettiği bildirildi.

Bu ülkelerin 156’sında sınırlar uluslararası turizme tamamen kapatılmış durumda. 27 Nisan itibariyle seyahat kısıtlamasıyla ilgili olarak araştırmaların yapıldığı DTÖ’de destinasyonların %75’inde 3 aydır ve %25 ise ise 2 aydır uygulanıyor.

Kapalı olan destinasyonlarla ilgili olarak uluslararası görüşmeler devam ediyor. 2020 yılında dünyada turist sayısı önceki yıla göre %80 azalacağı tahmin ediliyor.  1 milyar 100 milyon turist kaybı yaşanacağı açıklandı. 910 milyar-1,2 tirilyon dolarlık ekonomik kayıp beklenirken, 100 milyon-120 milyon iş kaybının yaşanacağını öngörülüyor.

Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede 185 ülkeye yayılarak binlerce insanın ölümüne neden olan coronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyada kısıtlamalar ve önlemler getirildi. Sokağa çıkma yasakları, hijyen, sosyal mesafee, mekanların kapatılması, sınırların kapatılması.. vb önlemler bir çok ülkede devam ediyor.

Türkiye’de ise en çok vakalar İstanbul, İzmir, Kocaeli, Ankara ve Zonguldak’da ortaya çıktı. İstanbul dışında büyükşehirlere ve Zonguldak’a uygulanan giriş ve çıkış yasağı kaldırıldı.

16-19 Mayıs tarihlerinde ise sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Bunun yanı sıra 65 yaş üstü vatandaşlar her Pazar yürüyüş yapabilecekler. İstanbul Adalar ilçesine uygulanan giriş ve çıkış yasağı ise Haziran ayında sona erecek.

Covid-19 için henüz bir aşı ve ilaç bulunmuş değil. Tedavide ise sıtma ilaçları kullanılıyor. Aşı ve ilaç bulma çalışmaları sürüyor.