Fransa’nın ünlü otel zinciri Accor Otel Grubu, gözetim, test, belgelendirme şirketi Burueau Veritas ile yaptığı ortaklık sonucunda otelcilik ve restoran endüstrisinin dönüşümünü destekleyici yeni hijyen standatlarına yönelik olarak sertifikalandırma sistemi çıkarıyor.

Bu yönde tasarlanan sistem geliştirilmek üzere Accor Otel Grubu ve Burueau Veritas global düzeyde güçlerine güç katmak için biraraya geldiler.

Hazırlanan sistem üzerinde yen ihijyen standartları getirecek olan proje için doktorlar ve epidemiyologlar beraber çalışıyor. Covid-19 virüs salgını nedeniyle işletmeler yeni sağlık standartları ve temizlik protokolleriyle yeniden hizmete girecek. Bu yeni sistem, otelcilik sektöründeki tüm paydaşların kullanımına uygulanacak operasyonel bir rehber niteliği taşıyor. Böylece ofis ve yemek alanlarındaki yetkililer önerilen sağlık ve güvenlik önlemlerini DSÖ’ye göre uygulayacaklar.

Accor Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Frank Gervais iş birliği hakkında şunları söyledi: ” Accor’un DNA’sında ve yaptığımız işin kalbinde tüm misafirlerimizi karşılamak, korumak ve layıkıyla ilgilenmek yer almaktadır. Bugün, çalışanlarımıza, misafirlerimize ve partnerlerimize mümkün olan en iyi karşılamayı sunacağımızın güvenini vermek her zamankinden daha fazla gereklidir. Misafirperverlikte Avrupa lideri olarak, en yüksek standartlara uyarak ihtiyaçları temin etmek, sağlık ve güvenlik önlemlerini alarak desteklemek bizim görevimizdir. Bureau Veritas ile bu güce öncülük etmekten ve tüm paydaşlarımıza sunmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Covid-19 virüs salgını nedeniyle Türkiye’de de sertifikasyon uygulaması Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca uygulanmaya başladı. Sertifikasyon sistemini ilk uygulayan ise Türkiye oldu. Bunun bir benzerini Fransa’da oteller kendileri uygulamaya başladılar.