Covid-19 virüs salgını nedeniyle büyük kriz yaşayan turizm ülkelerinden biri olan Yunanistan bu konuyla ilgili olarak birçok kişinin görüşlerine yer verdi.

Atina Temsilcisi Yorgo Kırbaki Yunan Adaları’nın Türk turistleri mumla aradığını ve nerede olduklarını sordu.

“Yunanistan 14 ülkeye kapıları açtı ama Türkiye’den turist kabul etmiyor. Oysa ki Yunan adaları, geçen yıl tam 330 milyon Euro bırakan Türk turisti hasretle bekliyor. Hürriyet’in konuştuğu yerel yetkililer, turizmciler ve esnaf ağız birliği etmişcesine “Türkleri çok özledik. Bir Türk, 3 değil, 5 değil 7 Avrupalı turiste bedel” diyor.

Yunanistan’ın ünlü taverna sanatçısı Manos Mangos ise Marmaris’te ilk günde 160 kişinin rezervasyon yaptığını ve Sömbeki’dekide tavernasının kapalı olduğunu, adada turistik eşyadan fırına kadar 11 dükkanı olduğunu ve hepsinin kapalı olduğunu belirtelerek, Türkleri özlediğini belirtti. Marmaris’in karşısında bulunan Şovalyeler Adası olarak bilinen Rodos ise en büyük sessizliğini yaşıyor.

Kronos Yacht Agency”nin sahibi Sakis Petru: Türk turistleri aramaz olur muyuz? Adaya gelen her Türk turist, Alman turistin 3 katı para harcıyordu. Alışveriş yapıyordu. Balık lokantalarında taze balık kalamar, ahtapot yiyordu. Salata ile karnını doyuran Alman turist gibi değildi. Türk turistler çok nazik, sevecen insanlar.

Yabancı Damat dizisinin çekildiği ve Datça’nın karşısında bulunan Sömbeki yani Simi adasıda sessizlik yaşayan adalardan biri. Belediye Başkanı Lefteris Papakalodukas ise durumun çok zor olduğunu ve deniz ulaşımındaki yasakların bir an önce kalkması gerektiğini dile getirdi.

Çeşme’nin karşısında bulunan Sakız Adası içinse Ticaret Odası Başkanı Pandeli Legatos Türk turistleri özlediklerini ve Sakız Adası’nın büyük bir bölümünün Türk turistlerden oluştuğunu ve 15 Temmuz’da yasağın kalkacağını umut ediyor.

Çeşme’nin karşısındaki Sakız’ın (Chios) Ticaret Odası Başkanı Pandeli Legatos da adadaki durumu şöyle anlatıyor: Türk turistleri çok özledik. Sakız’ın turizmi çok büyük ölçüde Türk turistlere dayanıyor. İnşallah yasak 15 Temmuz’da kalkar.”