Covid-19 salgını nedeniyle büyük kriz yaşayan Yunanistan turizmi yeni normalleşme sürecine başladı. 15 Haziran tarihinden sonra Atina ve Selanik Havayolu üzerinden turist kabul edeceklerini açıkladı.

Yeni süreçte Yunanistan Turizm Bakanlığı 29 ülkeden turist kabul edeceğini belirtti. Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı’nın EASA duyuruları ve Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Kurulu’nun tavsiyeleri dikkate alındı ve oluşturulan listede 29 ülkeye yer verildi. Diğer ülkeler için ise koronavirüs kısıtlamaları devam ediyor. Bakanlık listenin 1 Temmuz’da genişletebileceği ve yeni listenin hazırlanacağını belirtti.

Bakanlığın açıkladığı listeye göre, Yunanistan’ın 15 Haziran’dan itibaren turist kabul edeceği ülkeler şunlar:

Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Kuzey Makedonya, Bulgaristan, Almanya, Danimarka, İsviçre, Estonya, Japonya, İsrail, Çin, Hırvatistan, Kıbrıs, Letonya, Lübnan, Litvanya, Malta, Karadağ, Yeni Zelanda, Norveç, Güney Kore, Macaristan, Romanya , Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Çek Cumhuriyeti ve Finlandiya.

Türkiye’de ise sertifikasyon sistemiyle sağlıklı turizm hedefleniyor. Hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyanlar bu sertifikayı alarak sezonu açabilecekler. Otele girişte misafirlerin ateş kontrolü yapılacak ve maske verilecek bunun yanı sıra dezenfektan bulunduruluacak. 1 Haziran itibariyle yeni normalleşme sürecine geçen Türkiye’de yurtiçi uçuşlarda başladı, yurtdışı uçuşlar ise bu ayın son haftalarına doğru başlayacak.

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıktıktan sonra kısa sürede 185 ülkeye yayılarak binlerce insanın ölümüne neden olan coronavirus salgını ülkemizde en fazla İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli ve Zonguldak’da görüldü. Yeni normalleşme sürecinde ise şehirlere giriş ve çıkışlar ulaşıma açıldı.