Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak hızla tüm dünyaya yayılan ve binlerce insanın ölümüne neden olan yeni tip koronavirüs pandemisi en çok turizm sektörünü etkiledi.

Yunanistan’da otel işletmelirinin büyük bir bölümü iflasın eşiğine geldi. Yunanistan Otel İşletmeciliği Odası tarafından yapılan ankete göre pandemi nedeniyle ertelenen ve ne zaman açılacağı henüz belirsiz olan yeni sezon öncesinde iflası bekleyenlerin sayısı %65 oldu. Şirketlerin %95’inin gelirinde ise büyük bir düşüş yaşanıyor. Bu düşüşün %56.3 oranında olacağı düşünülüyor.

Yunanistan’daki kaybın geçen yıla göre 10 milyor euro olacağı tahmin ediliyor. Ülkedeki oteller ise koranavirüs önlemleri kapsamında 30 Nisan’a kadar kapalı olacak. Bu sürenin ise bir müddet daha uzalıtalacağı söz konusu… Yapılan iyimser senaryoya göre ise 2020 turizm açılışının 1 Temmuz olacağı öngörülüyor.

Coronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyada önlemler alınmaya devam ediyor. Salgın en fazla ABD, İtalya, İspanya, İngiltere, Rusya, Yunanistan, Belçika, Almanya, İsveç, İran, Irak ve Türkiye olmak üzere bir çok ülkeyi etkiledi. Türkiye’de vaka sayısı ise 86 bini aştı. Bunun yanı sıra 23 Nisan itibariyle 4 gün sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Türkiye’de vakaların en çok görüldüğü yerler ise İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli ve Zonguldak. Büyükşehirlere ve Zonguldak’a ise giriş ve çıkışlar yasaklandı. Yasak iki hafta daha sürecek.  Bunun yanı sıra CHP Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’da Yenikapı, Maltepe Meydanı ve eski Atatürk Havalimanı’nda sahra hastanesi kurulumasına yönelik fikirleride onaylandı. Salgının Haziran ayıyla birlikte yavaşlaması bekleniyor.