Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Yunan mevkidaşı Haris Theoharis ile birlikte yeni sezon hazırlıkları için telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede Ege Denizi için ortak bir tanıtım kampanyası düzenlenecek.

Ege Denizi’nin barışçıl bir turizm ortamında bölge turizmcileri biraraya gelecek. Virüs salgını nedeniyle büyük ölçüde zarar gören turizm sektöründe rekabet yerine barışçıl anlaşmalar gündemde. Yapılan bu proje kapsamında böylece hem kamu hem de özel sektöre büyük fayda sağlayacağı düşünülüyor. Ege’de yapılacak olan bu ortak tanıtımın stratejik bir hamle olacağı düşünülüyor.

Proje kapsamında Ege Denizi’nin güvenli bir destinasyon olarak vurgulanacak. İki ülkede virüs salgının azalması nedeniyle Haziran ayında kara, deniz ve hava hudut kapıları açılacak. Covid-19 sürecini çok iyi yöneterek dünyada öne çıkan Türkiye, turizmde temasları sıklaştırdı. Hazırlıklar ise tamamlanma aşamasına geldi

‘Avantaj bizde’

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, turizmin güçlü ülkeleri arasında yer alan İspanya ve İtalya’da Kovid-19 kaynaklı sıkıntıların hala büyük bir sorun olmaya devam ettiğini hatırlatırken, bu durumda Türkiye ve Yunanistan’ın dünyada seyahat edecek herkes için mevcut pozisyonlarını turizmin gelişmesi için kullanabileceğini söyledi. İşler, “Ege, bir barış ve dostluk denizidir. Ege Denizi’nde sınırları kaldırarak ‘kazan kazan’ modeliyle iş birliği içinde üretilen çalışmalar, pazarlama faaliyetleri ile iki ülke birbirine bu süreçte çözüm ortağı olabilir. Bundan sonra da belki pek çok konuda işbirliğini getirebilir” diye konuştu.

Coronavirüs vakalarının düştüğü Türkiye bu döneme özel bir tanıtım filmi hazırladı. Bakan Ersoy, yeniden Türkiye’nin dağları, denizi ve kültür zenginlikleriyle turistleri yenilenmeye davet etti. Aynı zamanda Sağlıklı Türizm Sertifikasyon dönemiyle birlikte 70 ülkeye niyet mektupları gönderildi.