Turizm Sözlüğü özellikle gerek iş gerekse tatil için gittiğimiz lokasyonlarda ve konakladığımız tesislerde bize yardımcı olacak turizm sektöründe kullanılan terimlerden oluşuyor. Tatili yapmayı sevmeyen insan yoktur. Gideceğimiz turistik yerlerde nasıl bir tatil geçirmek istediğimizi belirleyen bazı terimler vardır. Örneğin tam pansiyon mu yoksa yarım pansiyon mu? Tatil yapmak istersiniz. Konaklayacağınız tesis her şeye dahil olan konsepte dayalı mı hizmet veriyor? İşte aklınızdaki tüm bu sorulara cevap bulabileceğiniz pratik ve anlaşılır bir sözlük…

Turizm sözlüğü neden gerekli?

Turizm sözlüğü neden gerekli?

Turizm sözlüğü neden gerekli?

En çok kafa karıştıran terimlerde oda kahvaltı ve restoran bölümlerini ayıran bölümler. Bazı otellerde yemekler self servis türündeyken ücreti yüksek olan lüks konaklama tesislerinde devreye garsonlar giriyor. Yani yemekleriniz masanıza kadar sunuluyor. Kullanılan terimler evrensel bir dille yazıldığı için dünyanın neresine giderseniz gidin bu kelimeler ortak bir dille telaffuz ediliyor. Single, double…vb Açık büfe anlamına gelen A la carte ise hemen hemen bütün dünya ülkelerinde kullanılan bir turizm terimi…

Yabancı dil iletişim için nasıl önemliyse konaklayacağınız ve yeme-içme ihtiyacınızı karşılayacağınız bir çok mekânda turizm terimleri kullanılmaktadır. Havaalanı’na adım atar atmaz turizm kelimelerini kullanmaya başlarsınız. Sorunsuz bir şekilde istediğiniz gibi bir tatil sezonu geçirmek istiyorsanız eğer mutlaka ‘Turizm Sözlüğü’ kategorimizi incelemelisiniz.

Turizm terimlerinin geneli İngilizce’den dilimize gelmiştir. A la Carte ise Fransızca kökenli bir kelimedir. İster kendi ülkenizde isterseniz başka bir ülkede tatil yapın bu terimler sizlere çok yardımcı olacaktır. Yabancı dil bilenler için turizm sözlüğünü kullanmak çok daha kolay olacaktır. Ancak terimler global olduğu için ve çok fazla konuşulduğu için yabancı dil bilmeyenlerinde kolaylıkla öğrenebileceği terimlerdir.

Konaklayacağınız tesislerde yanlış anlaşılmalara ve anlaşmalara sebebiyet vermek istemiyorsanız mutlaka bu terimleri bilmeniz gerekiyor. Turizm sözlüğü aynı zamanda gideceğiniz tesislerde giriş formunu doğru bir şekilde doldurmanıza da yardımcı olacaktır.

Turizm sözlüğünü bilmediğiniz zaman her şey dahil kalmak istediğiniz bir tesiste yanlışlıkla ultra her şey dahil konseptini seçebilir ve fazla fiyat üzerinden ödeme yapmak zorunda kalırsınız.

Bazı bölgelerde yarım pansiyon oteller daha fazlayken bazı bölgelerde tam pansiyon oteller fazladır. Örneğin Çeşme bölgesinde oteller genelde yarım pansiyondur. Bu terimleri bilmeden yanlışlıkla otel rezervasyonu yapmanız sakıncalı olabilir.

İşte, bu amaçla sizlere kolaylık sağlaması amacıyla sitemizde ‘Turizm Sözlüğü’ kategorisini hazırladık.