Türk Hava Yolları uçak bileti web sitemizden satın alınabiliyor. THY uçak bileti fiyatları karşılaştırmalı olarak aranabiliyor. Ucuz THY uçak bileti için TatilCity.NET.

Türk Hava Yolları uçak bileti

Ucuz uçak bileti fiyatları Türk Hava Yolları ayrıcalığı ile web sitemizde.

THY ya da Türk Hava Yolları’nın kurulma süreci 1930’lu yıllara kadar uzanıyor. Uzun ve köklü bir geçmişe sahip olan Türk Hava Yolları, bugün itibarıyla Türkiye’nin filosuyla, yatırımlarıyla, kapasitesiyle, istihdamıyla, dünyanın en çok ülkesine uçan ülke sayısı ile öncü ulusal hava yolu şirketi konumunda yer alıyor.

En büyük uçak filosuna sahip Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı ile faaliyet gösteriyor. Merkezi İstanbul’da bulunan Türk Hava Yolları, Fortune 500 yurt genelinde 8 milyar 50 milyon dolarlık hizmet ihracatına sahip. Ayrıca, Türkiye’ye en fazla döviz kazandıran şirket olurken, 2008’den bu yana elinde tuttuğu ihracat şampiyonu unvanını korumayı başardı. İlk adı Devlet Hava Yolları İşletmesi olan firma hakkında bilgiler.

Not : Türk Hava Yolları uçak bileti fiyatları rekabetçi olarak hazırlanıyor.

THY uçak bileti

THY uçak bileti

THY uçak bileti

Gökyüzündeki yolculuğunu 85 yıldır sürdüren Türk Hava Yolları, Türkiye’nin ekonomik büyümesine de kayda değer katkı sundu. Özellikle son 10 yıldır yakaladığı başarı grafiğiyle tüm hava yolları şirketleri içinde dünyanın en iyi hava yolu şirketleri arasında yerini aldı. Bugün, 122 ülkede uçtuğu 304 noktayla yolcularına geniş uçuş ağı ve kaliteli hizmet sunuyor. Türkiye’nin hava yolu şirketleri arasında ülkenin marka yüzü konumunda bulunuyor. Türk Hava Yolları ekonomiye sunduğu katkı, hizmet ve istihdam alanında sağladığı değerin yanı sıra küresel çapta elde ettiği marka bilinirliği ile Türkiye’nin en çok tanınan markası olma özelliği ile de ön planda yer alıyor.

THY uçak bileti

Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı olarak 1933 yılında kurulan Devlet Hava Yolları İşletmesi bütçesi 180 bin liraydı. İstihdam edilen personel sayısı; yedi pilot, sekiz makinist, sekiz memur ve bir telsizci olmak üzere toplam 24 kişiydi. İlk filoda ise iki adet beş koltuklu King Bird, iki adet dört koltuklu Junkers F-13 ve bir adet 10 koltuklu ATH-9 yer alıyordu. 1935’li yıllara gelindiğinde Devlet Hava Yolları İşletmesi, o dönemde adı Nafia Vekâleti olan Bayındırlık Bakanlığı’na bağlandı.

Şevket Arı’nın genel müdür olduğu 1936 yılında alınan yeni uçaklarla filodaki uçak sayısı sekize, koltuk sayısı 64’e, bütçesini ise 1 milyon liraya yükseltti. Devlet Hava Yolları İşletmesi, 1938’de Ulaştırma Bakanlığı’na bağlandı.

Yıllar içinde filosundaki uçak sayısını, yolcu sayısını, hizmet kalitesini, bütçesini, istihdam sayısı ve uçuş yaptığı ülke sayısını artırdı. Devlet Hava Yolları İşletmesi, 1947 yılında Devlet Hava Yolları Umum Müdürlüğü, Devlet Hava Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğü adını aldı.

Gökyüzünün parlayan yıldızı Devlet Hava Yolları’nın ilk uçuşu Atina’ya oldu

İlk yurtdışı seferi olarak Ankara-İstanbul-Atina uçuşunu gerçekleştiren Devlet Hava Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğü, söz konusu tarihlerde yolcu sayısını artırmak için ilan ve tanıtım çalışmalarına ağırlık verdi. 1951 yılında ise 720 koltuk sayılı 33 uçaktan oluşan filoya ulaşan Devlet Hava Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğü; Lefkoşa, Beyrut ve Kahire gibi yeni noktalara uçmaya başladı. 1950’li ve takip eden yıllarda dünyaya açılan, adı Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı olarak değiştirilen ve sermayesi 60 milyon liraya ulaşan sermayeye ulaşan firma, bir dünya markası olma adımlarını da yine bu yıllarda attı.

Not : THY ucuz uçak bileti web sitemizde.

Türk Hava Yolları, IATA’ya (Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) üye oldu

Söz konusu yıllarda önemli bir adım atan Türk Hava Yolları; üyeleri arasında ekonomik, teknik, ticari ve işletme alanlarında işbirliği sağlamak amacıyla kurulan IATA’ya (Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) üye oldu. 1957 yılında ise yabancı sermayeye kapılarını açan Türk Hava Yolları, İngiliz havayolları şirketi olan BOAC (British Overseas Airways Corporation) yüzde 6.5 hisseyle ortak oldu. BOAC Genel Müdürü Türk Hava Yolları İdare Meclisi üyesi oldu. Türk Hava Yolları, havayolu firmalarına haberleşme hizmetleri sunan SITA’ya (Airlines Worldwide Telecomunications and Information Services) üyesi oldu. Aynı yıl içinde Türk Hava Yolları filosunda 19 adet DC-3 ve yedi adet Heron yolcu uçağı, iki adet C-47 kargo uçağı olmak üzere toplam 28 adet uçak bulunuyordu.

Not : Türk Hava Yolları ucuz uçak bileti web sitemizde.

1970’li yıllar Türk Hava Yolları, sermayesini yüzde 100 artırdı

Geçen süre boyunca gelişimini sürdüren Türk Hava Yolları, 1970’li yıllara geldiğinde marka olma yolundaki basamakları bir bir aşmaya başladı. 1970 yılında iki adet DC-9 uçağı filosuna katan Türk Hava Yolları 1971 Düsseldorf ve Stuttgart hatlarını açtı. Bu yıllarda Türk Hava Yolları’nda filosunda üç adet Viscount, yedi adet F-27, sekiz adet DC-9-30, bir adet DC-9-10 ve üç adet de B-707 jet uçağı olmak üzere toplam 22 uçak ve bin 961 koltuk bulunuyordu. 1972 Hannover ve Hamburg hatlarını da açan Türk Hava Yolları, filosuna iki adet DC-10 uçağının da katılmasıyla toplam koltuk sayısını 2 bin 669’a yükseltti. 200 milyon olan sermayesini yüzde 100 oranında artıran Türk Hava Yolları sermayesi 400 milyon lira ulaştı.

Türk Hava Yolları uçak bileti

Türk Hava Yolları uçak bileti

Türk Hava Yolları 20 yıl sonra tekrar millileştirildi

Buna ilave 20 yıl önce yabancı sermayeye açılan Türk Hava Yolları, 17 Şubat 1977 yılında Maliye Bakanlığı kararı ile yeniden millileştirildi ve BOAC’nin hisselerini Maliye Bakanlığı üstlendi. 1978 yılında yolcu sayısını 3 milyona ulaşan Türk Hava Yolları, 22 uçak ve 3 bin 306 koltuk sayısına ulaştı. Aynı yıllarda Bağdat, Tahran, Tripoli ve Kahire’ye de uçmaya başladı. Türk Hava Yolları, 1982’de 27 uçak, 3 bin 909 koltuk ve 5 bin 735 kişiyi istihdam eden uluslararası bir havayolu kuruluşu konumuna ulaştı.

1983 yılında 50. yılını kutlayan THY artık üç kıtada 4 bin 037 koltuk kapasiteli, 30 uçak ile 30 bin ton kargo ve 2.5 milyon yolcu taşıyan küresel bir markaydı.  1955’te 60 milyon TL, 1982’de 20 milyar TL sermayeye sahip olan Türk Hava Yolları, 1984 yılında 60 milyar liraya ulaşan sermayesi ile kamu iktisadi kuruluşu statüsüne geçti.

Türk Hava Yolları ucuz uçak bileti

Türk Hava Yolları, 1993’te toplam 78 uçuş noktasına ulaşıyordu

1990’lı yıllarda Türkiye’de başlayan özelleştirme politikaları kapsamında sermayesi artık 700 milyar TL’ye ulaşan Türk Hava Yolları’nın yüzde 1.53’lük bölümü halka açıldı. Ardından Kamu Ortaklığı İdaresi’ne bağlanan Türk Hava Yolları’nda Bingazi ve Budapeşte hatları açıldı. 1993 ila 1994 First, Business ve Economy Class sınıfları açılan THY, Avrupa standartlarında hizmet kalitesini artırmayı amaçlıyordu. THY, 1993’te 55 dış ve 23 iç hat olmak üzere toplam 78 uçuş noktasına ulaşıyordu. THY uçak bileti fiyatları rekabetçidir. Türk Hava Yolları ucuz uçak bileti konusunda fırsatlar sunuyor.

THY, ‘Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi’ seçildi

Aradan geçen yıllarda filosunu gençleştirdi. Uçaklarının yaş ortalamasını 6.2 yıla indirmeyi başaran Türk Hava Yolları,  A-340-300 ve RJ-100 uçakları da filosuna kattı. Daha sonra 11 adet Boeing 737 ve iki adet Airbus 340-300 uçaklarını filosuna kattı. Türk Hava Yolları, Airbus 340 uçaklarının da filosuna katılımıyla Tokyo’ya direkt uçuşlara başladı. Ayrıca First Class, Business Class, Ekonomi Class olmak üzere üç ayrı sınıfta hizmet sunmaya başladı. THY, diğer hava yolu şirketleri açısından da kayda değer örnek teşkil ediyordu.

Artık Avrupa normlarında hizmet veren ve söz konusu kalitesi ile 2008 yılından bu yana Fortune 500’de en iyi şirket kategorisinde ‘EN İYİ ŞİRKETLER’ arasında yerini aldı. THY, altı kez ‘Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi’ (2011-2012-2013-2014-2015-2016) seçildi. Dört kez ‘En İyi Business Class İkramı’ (2013-2014-2015-2016) ödülünü aldı. Üç kez ‘En İyi Business Class Özel Yolcu Salonu İkramı’ (2014-2015-2016) ödülüne layık görüldü. Sekiz kez ‘Güney Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi’ (2009-2010-2011-2012-2013-2014-2015-2016) ilan edildi.

Türk Hava Yolları, sosyal sorumluluk projeleri ile hayatı desteklemeyi sürdürüyor

Türk Hava Yolları, Guinness Dünya Rekorları’na adını yazdırdı. Sadece ticari faaliyetleri ile ülke ekonomisine değil, paydaşı olduğu birçok proje ile kurumsal sosyal sorumluluk kapsamında da boy gösterdi. Sportif çalışmalarla gençlerin fiziksel, ruhsal gelişimine destek oldu. Bu kapsamda Avrupa Futbol Şampiyonasının 55 yıllık tarihinde bir ilke imza attı. 2016 yılında Fransa’da düzenlenen UEFA EURO 2016’nın ‘ilk resmi havayolu ortağı’ oldu. UEFA tarafı ile sponsorluk anlaşması imzalandı. Her fırsatta sanatçı dostu olduğunu kanıtlayan THY, 52. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin resmi sponsoru oldu. Türk Hava Yolları ucuza bilet sağlamak için kampanyalar düzenliyor.

THY ucuz uçak bileti

THY ucuz uçak bileti

THY ucuz uçak bileti

Ayrıca, Avrupa Ragbi Şampiyonlar Kupası ve Challenge Kupası’nın resmi partneri olan Türk Hava Yolları; spordan sanata, edebiyattan sinemaya sosyal sorumluluk projeleriyle de Türkiye’nin dev şirketlerinden biri olmaya devam ediyor. 2012 yılında 1.6 milyar dolar olan marka değeri olan THY, 2015’de 2.2 milyar dolara ulaştı. Öte yandan Türk Hava Yolları Yatırımcı İlişkileri IR Magazine tarafından 2015 yılının ‘En İyi Yatırımcı İlişkileri’ ödülüne layık görüldü. Marka değeri, yarattığı istihdam, ülkeye sağladığı ekonomik katkı, küresel çapta bilinirliği çok yükseldi.  Türk Hava Yolları, 1933’ten bu yana gökyüzünde Türkiye’nin yıldızı konumunda yer alıyor.  Türk Hava Yolları uçak bileti web sitemizden satın alınabiliyor. THY uçak bileti kampanyalarını takip edin.

Türk Hava Yolları’nın iç hat uçuşları; Adana, Adıyaman, Ağrı, Ankara, Antalya, Batman, Bodrum, Dalaman, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul (Atatürk & Sabiha Gökçen), İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Konya, Malatya, Mardin, Merzifon, Muş, Nevşehir, Samsun, Şanlıurfa, Sinop, Sivas, Trabzon, Van ve Yenişehir.

Türk Hava Yolları hakkında az bilinen gerçekler:

  • Turkish Airlines’ yani Türk Hava Yolları logosu olarak bilinen yazı 1946 yılında uçakların üzerinde yazıldı.
  • Türk Hava Yolları’nın ilk dış hat seferi 1947 yılında İstanbul aktarmalı Ankara- Atina arasında gerçekleşti.
  • Türk Hava Yolları ilk kez 1955 yılında İstanbul-Ankara ve İstanbul-İzmir arasında gece seferlerine başladı.
  • 1944’te yurt genelinde ilk yolcu uçağı seferini İstanbul, Ankara arasında gerçekleştirdi. Söz konusu deneme uçuşu 1.5 saatte sonlandırıldı.
  • THY,  ilk hac seferini 1953 yılında gerçekleştirdi.
  • 1983’te THY’nin 27 uçağı ve 6 bin kişilik istihdamı bulunuyordu.
  • THY, 1961’de Zihni Barın ve Nurettin Gürün isimli pilotlar, 30 saatlik uçuşla ilk defa Atlantik Okyanusu’nu aştı.
  • THY’nin logosu, 9 bin metre yükseklikte kıtalar arası uçabilen kuş olan ‘yaban kazı’nı temsil ediyor.
  • Türk Hava Yolları’nın ilk hostesinin adı Adile Tuğrul’dur.
  • Türk Hava Yolları’nın ilk jet uçağı TC-JAA tescilli DC-9 tipi Topkapı adlı uçak oldu.

Türk Hava Yolları uçak bileti web sitemizden hemen satın alınabilir. THY uçak bileti fiyatları karşılaştırmalı olarak sistemimizde aranabiliyor. Ucuz THY uçak bileti için TatilCity.NET.