Çok ucuz fiyatlarla Adıyaman uçak bileti de TatilCity.NET’de. Adıyaman’a ucuz uçak bileti satın almak için en doğru adrestesiniz. Kampanyalı biletleri için bizi arayabilirsiniz.

Adıyaman

Birçok kültürü bünyesinde barındıran Adıyaman etkileyici ve mistik atmosferiyle görülmesi gereken şehirlerimiz arasında yer alıyor. Şehir Babil, Part, Pers, Asur, Yunan, Kommagene, Roma, Bizans, Ermeni, Emevi, Abbasi, Frank, Selçuklu, Memlük, Artuklu, Akkoyunlu, Dulkadir, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi bir çok uygarlığın egemenliğinde kalmış. Kralların ve tanrıların dev heykellerinin bulunduğu Nemrut’la adından söz ettiren ve UNESCO’nun dünya miras listesinde yer almasıyla bölgenin cazibeli şehirleri arasında yerini almış. Buraya geldiğinizde mutlaka Nemrut’u görmelisiniz. Nemrut üzerinden güneşin batışını izlemelisiniz. Yüksekliği 1250 metre olan ve Kommagene Kralı I. Antiochos7un atalarına ve tanrılara olan minnettarlığını kanıtlamak amacıyla yaptığı mezar ve anıtsal heykeller görülmeye değer…

Bu yapılar Helenistik Dönemin görkemli kalıntılarını oluşturuyor. Şehrin geçmişi yaklaşık olarak M.Ö.40000 yıl öncesine kadar dayanıyor. Güneydoğu Anadolu’nun tarihi ve kültürel açısından zengin ve önemli şehirlerinden biri. Karakuş Tümülüsü, Haydaran Kaya Mezarları ve Cendere Köprüsü görülmesi gereken yerlerden… Özellikle Karakuş Tümülüsü diğer adıyla Kadınlar Anıt Mezarı, Nemrut Dağı Milli Park içinde yer alıyor. Burada Kommagenelilerin kraliçelerine ait bir anıt mezar bulunuyor. Mezarın üzerinde kartal heykelinin bulunması nedeniyle Karakuş adıyla anılıyor.

Anıt mezarı, Kral antiochos Theos’un yerini alan oğlu II. Mithradates annesi ISISAS için yapmış. Aynı zamanda Pers presleriyle evli olan kız kardeşlerinden Leodike ve Antiochis, Pers-Roma savaşında ölünde cenazeleri buraya annesinin yanına gömülmüş. Anıt mezarda dört Kommagene kraliçesi yatıyor. Mezarın çevresinde beş sütun bulunuyor ancak tahrip olmuş. Güney bölümünde Kartal, Doğu yönündeki sütunlar üzerinde Aslan ve Boğa, Batı bölümünde bulunan sütun üzerindeyse Kral 2. Mithridates’in kız kardeşi Laodike’yle tokalaştığı kabartma yer alıyor. Cendere Köprüsü ise, İ. S. 1. yüzyılda Samsat’ı ele geçiren 16.Roma Lejyonu Septimius Severus tarafından yapılmış.

Köprü depremler karşısında her ne kadar yıpranmış ve esnemiş olsa da günümüzde varlığını devam ettirmiş. Yani oldukça sağlam bir şekilde yapılmış diyebiliriz. Haydaran Kaya Mezarları ise şehir merkezinin 17 kilometre mesafesinde bulunuyor. Kayaların üzerinde güneş tanrısı Hellias ve Kral Antiochos’un tokalaşması tasvir edilmiş. Adıyaman tarihi ve kültürü kadar mutfağıyla da ünlü bir şehrimiz. Buraya geldiğinizde mutlaka Çiğ Köfte, Buhara Pilavı, İçli Köfte, Meyir Çorbası, Kavurmalı Hıtap.. gibi yemeklerini tatmadan dönmeyin.

Adıyaman Havalimanı Ulaşım

Adıyaman Havalimanı, şehir merkezine 22 km mesafede olup havalimanından merkeze ulaşmak için pek çok alternatif mevcuttur. Bunlardan birisi hızlı bir seçenek olan taksidir. Havalimanında 24 saat boyunca hizmet veren taksiler yolun durumuna göre sizi merkeze en hızlı şekilde götürecektir. Araç kiralamak isteyenler için ise havalimanı içerisinde bulunan AVİS firmasından istediğiniz model ve fiyat aralığında bir araç kiralayıp merkeze ulaşabilirsiniz.

Yolcu servisleri ise havalimanından Adıyaman merkeze gitmek isteyenler için bir başka alternatiftir. Burada 24 saat Türk Hava Yolları firmasının yolcular için tahsis ettiği servisler bulunmaktadır. Ayrıca HAVAŞ’da çift yön transfer tapmaktadır.  Bu firmaları kullanarak merkeze hızlı ve rahat bir şekilde ulaşıyor.

Ucuz Adıyaman Uçak Bileti

[wprpi by=”tag” post=”50″ icon=”show”]

[wprpi by=”tag” post=”50″ icon=”show”]

[wprpi by=”tag” post=”50″ icon=”show”]