Çok ucuz fiyatlarla Afyon uçak bileti de TatilCity.NET’de. Afyon’a uygun uçak bileti satın almak için en doğru adrestesiniz. Kampanyalı biletleri için bizi arayabilirsiniz. Afyon’dan Türkiye’nin bütün şehirlerine ucuz uçak biletiyle ulaşmanız mümkün. Gerek tatil için gerekse iş toplantılarınız için gideceğiniz tüm şehirlerde uygun bütçeyle konaklayabilir ve huzurlu bir şekilde zaman geçirebilirsiniz.

Afyon

Geçmişi çok eski tarih öncesine dayanan şehir insanlığın ilk yerleşim alanlarından biriymiş. Burada yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkan kalıntılar bunu kanıtlıyor. M.Ö.3000 yıllarına kadar uzanıyor. Kusura Höyük madenin ilk işlendiği yer yani Tunç Çağı dönemini yansıtıyor.

Buraya ilk olarak M.Ö.1800-1200 yılları arasında Hititler yerleşmiş. Hitit Krallığı burada kurulmuştur. Krallığın ilk dönemi Hint-Avrupa kültürünün etkisi altındadır. Seydiler Kasabası’nda yapılan kazılar sonucunda Hitit küp mezarlığı bulunmuş. Şehir, Frigliler, Lidyayılar, Persler, Helenistik Dönem, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlıların egemenliğinde kalmıştır. Bu nedenle bir çok medeniyetin kültürünü barındırır.

Afyon denince akla hiç kuşkusuz şifalı kaplıcaları gelir. Buraya geldiğinizde mutlaka Karahisar Kalesi, Afyon Kalesi, İhnasiye Ayazini Kasabası, Buzluk Mağarası, Kırkgöz Köprüsü, Avdalas Kalesi, Ömer Kaplıcaları, Eber Gölü, Yedikapılar Manastırı, Şehitoğlu Konağı, Mısri Cami, Anıtkaya Şehitliği, İscehisar Peribacaları’nı ziyaret etmeyi unutmayın. Şehrin popüler olmasında katkı sağlayan kaplıcalardan Ömer Kaplıcaları zengin su mineralleriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bir yer. İçeriğinde baryum, demir arsenik, krom, florür, sülfat, nitrat, kurşun, magnezyum, çinko ve karbondioksit bulunduruyor. Bu şifalı su eklem ağrıları, bağırsak, kısırlık, bronşit, mide ve romatizma gibi hastalıklara iyi geldiği söyleniyor.  Şehrin ilginç yapılarından biri de Bolvadin Manastırı. Bu tarihi mekan sarp bir kayalığın üzerine kurulmuş. 8 ve 10. yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Anıtkaya Şehitliği ise geçmiş tarihimize anlamlı bir yer katıyor.

Kurtuluş Savaşı’nda şehit olanların anısına 1924 yılında piramidal olarak yapılmıştır. Anıtın çevresi 1972 yılında yeniden düzenlenmiş. Afyon denince akla haşhaş gelir. Burada 200 dönüm arazide haşhaş üretimi yapılıyor. Haşhaş tarlalarında ilkbaharda açan mor çiçeklerle adeta görkemli bir görüntüye sebep oluyor. Şehrin Sandıklı ilçesine bağlı Alagöz Köyü için haşhaş cenneti diyebiliriz. İscehisar Peri Bacaları ise şehre Kapadokya’yı hatırlatıyor. Seyyidler kasabasında yer alan bacalar Sivri Tepe üzerinde kuzeybatıda Karakaya Köyü sınırları içinde bulunuyor. Buraya da gezgincilerin ilgisi büyük. Afyon’a geldiğinizde Keşkek, Etli Zürbiye, Çullama Köfte, Afyon Kebabı, Erişte Baklavası, Höşmerim, Emirdağ Güveci, Kaymak Baklavası yemeden dönmeyin.

Kütahya Havalimanı Ulaşım

2012 yılında inşa edilmiş olan Kütahya Zafer Havalimanı, senede 80 binden fazla yolcunun geçiş noktası olmakla beraber Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak illerine hizmet vermekte. Kütahya merkeze 40 km mesafede olan havalimanından şehir merkezine ulaşmak için çeşitli alternatifler bulunuyor. Kodu KZR olan Kütahya Zafer Havalimanından şu anda sadece iç hatlar uçuşları yapılmakta. Kütahya Havalimanı’nda beklerken kafe, restoran ve ATM’lerden faydalanabilirsiniz.

Havalimanından merkeze gitmek için toplu taşıma tercih etmek isterseniz Kütahya Belediyesi tarafından tahsis edilmiş olan otobüslere binerek şehir merkezine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Şayet sadece belirli saatlerde hizmet veren otobüs ya da servisleri tercih etmek istemezseniz şehir merkezine kalkan minibüslere de binebilirsiniz.

HAVAŞ, belirli saatlerde şehir merkezinden havalimanına seferler düzenlemekte. HAVAŞ’ın servislerinden faydalanmanız da mümkün. HAVAŞ’ın güzergahı Zafer Havalimanı, Germiyan Kampüsü, Transfer İstasyonu, Otogar şeklindedir. Yolcu indirme noktaları ise Germiyan Kampüsü, Tren Garı, Otogar şeklindedir.

Havalimanı, şehir merkezine 40 km mesafede olmakta ve yolculuk süresi bir saat kadar sürmektedir. Dilerseniz terminal binasının önünden kalkan taksilerle şehir merkezine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Eğer araç kiralamak isterseniz yine terminal içerisinde bulunan araç kiralama ofislerinden dilediğiniz model ve fiyat aralığına göre araç kiralayıp şehre geçiş yapabilirsiniz.

Ucuz Afyon Uçak Bileti

[wprpi by=”tag” post=”50″ icon=”show”]

[wprpi by=”tag” post=”50″ icon=”show”]

[wprpi by=”tag” post=”50″ icon=”show”]