Eşsiz boğaz manzarası, tarihi ve kültürel yapılarıyla, uygarlıkların beşiği, dünyanın büyüleyici şehirlerinden biri olan  İstanbul’a uçak bileti mi almak istiyorsunuz? Çok ucuz fiyatlarla İstanbul uçak bileti TatilCity.NET’de. İstanbul’a ucuz uçak bileti satın almak için en doğru adrestesiniz. Ayrıca kampanyalı ya da promosyonlu İstanbul uçuşlarını öğrenmek için bize ulaşabilirsiniz.

İstanbul

Marmara Bölgesi’nin ve Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul geçmişi çok eski çağlara dayanan eşsiz boğaz manzarasıyla Avrupa’nın en cazibeli üçüncü şehirlerinden biri. Bir çok kültürün bir arada yaşadığı metropol şehir olan İstanbul aynı zamanda finans, eğlence, tarih, kültür merkezi olma özelliğine sahip. Avrupa ve Asya yakasını birbirine bağlayan Boğaz Köprüsü görülmeye değer güzellikte bir yer. Müzeleri, sarayları, camileri, kuleleri, surları, plajları ve deniziyle görülmeye değer bir yer. İstanbul’da gezip, görebileceğiniz yerler arasında İstanbul Boğazı, Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Sultanahmet Cami, Kapalıçarşı, Dolmabahçe Sarayı, Süleymaniye Cami, Yerebatan Sarnıcı, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Galata Kulesi, Kız Kulesi, Mısır Çarşısı, İstiklal Caddesi, Eyüp Sultan Cami ve Türbesi, Yıldız Sarayı, Nişantaşı, Rumeli Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Miniatürk, Rahmi M. Koç müzesi… bulunuyor.

İstanbul’un simgelerinden biri olan Galata Kulesi, Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından yaptırılmış. 528 yılında bitirilmiş. 70 metre yüksekliğe sahip olan kule günümüzde kahvaltı mekanlarının bulunuğu cazibeli yerlerden biri.

Şehrin diğer simgelerinden olan Kız Kulesi ise bundan 2500 yıl önce yapılmış. Bir çok efsayene tanıklık etmiş. Kulenin 5. yüzyılda Yunanlılar tarafından yapıldığı biliniyor. Kule günümüzde restoran olarak kullanılıyor.

Yapıldığı ilk günlerde büyük tartışmalara neden olan Boğaz Köprüsü ise günümüzde boğazın incisi ve şehrin turistik simgelerinden biri olma özelliğini taşıyor. Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan köprü bundan bir kaç yıl önce ışıklandırılarak şehre farklı bir güzellik katması sağlanmış. İstanbul’a ilk olarak köprü 1900 yılında II. Abdülhamid döneminde yapılmış. Köprünün mimarı ise F.Arnodin. Köprü, Anadolu Hisarı ve Rumeli Hisarı arasında yapılacaktı. Köprü üzerine bir de demiryolu yapılacaktı. Böylece Avrupa’dan kalkan bu tren Bağdat’a kadar ulaşabilecekti. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda İstanbul’a ilk köprü yapılmasını ünlü İtalyan Ressam Lenoardo da Vinci istemiş. Bunun için projesini Fatih Sultan Mehmet’e sunduğu bilinmektedir. Ancak padişah bu öneriyi kabul etmemiş.

İstanbul Havalimanı Ulaşım

6 Nisan 2019 tarihinden beri hizmete açık olan İstanbul Havalimanı, bugün dünyanın en önemli aktarma merkezlerinden biri haline geldi. Dünya havayolu endüstrisinin en büyük projelerinden biri olan havalimanı, bu sayede taşımacılık gücünü en yüksek oranlara çıkardı. Bu durumda yeni havalimanında ulaşım sorunlarının yaşanmaması adına geliştirme çalışmaları hala devam ediyor.

İETT ve HAVAİST ile ulaşım

Havalimanı önünde belirli saatlerde hareket eden İETT ve HAVAİST ile şehrin istediğiniz noktasına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için kredi kartı ödemesi veya İstanbul Kart sahibi olmanız gerekiyor. Aynı zamanda şehir merkezinin bazı noktalarından havalimanına gidiş de bu şekilde gerçekleşir.

Araç ile ulaşım:

Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile bağlantılı olan İstanbul Havalimanına şehir merkezinden D20 Karayolu  ile ulaşabilirsiniz.

Metro ile ulaşım:

Raylı sistem çalışmalarının hala devam ettiği havalimanına Gayrettepe’den yapılacak hat ile Yenikapı – Hacıosman metro hattına ulaşmak mümkün hale gelecek. Aynı zamanda Yüksek Hızlı Tren çalışmaları sona erdiğinde havalimanındaki aktarma istasyonunda sonlanacak.

İstanbul Havalimanının faal olmasıyla beraber terk edilen Atatürk Havalimanı’na da bu şekilde ulaşım sağlanıyor.


Biraz da Nstalji

İstanbul Atatürk Havalimanı transfer bilgileri. Şehir merkezine ulaşım ile ilgili detaylar, alternatif güzergahlar..

İstanbul Atatürk Havalimanı’na gitmek için pek çok alternatif mevcuttur. Bunlardan birisi metrodur. M1A, Yenikapı – Atatürk Havalimanı arasında 35 dakikalık bir mesafe bulunmaktadır. Yenikapı, Aksaray, Emniyet/Fatih, Ulubatlı/Topkapı, Bayrampaşa-Maltepe, Sağmalcılar, Kartaltepe/Kocatepe, Otogar, Esenler, Menderes, Üçyüzlü, Bağcılar Meydan ve Kirazlı olarak devam eden M1B Metro hattını kullanarak otogardan aktarma yapabilir, Atatürk Havalimanı’na ulaşmanız mümkündür.

Otobüs ile ulaşım

Eğer otobüs tercih edilecekse Yenikapı ile Atatürk Havalimanı arasında otobüsler bulunmaktadır. Yenikapı Sahil, Yenikapı Marmaray, Yeni kapı Transit, Aksaray, İskenderpaşa, Oğuzhan, İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Bezmialem Vakıf Üniversitesi, Ulubatlı, Cevizlibağ, Nakliyeciler Sitesi, Tınaztepe, Kocatepe, İncirli (E-5), İncirli, Bahçelievler, Çocuk Sitesi, Ataköy Geçit, Şirinevler, Kuleli, Kültür Üniversitesi, Atatürk Havalimanı ve Atatürk Havalimanı Dış Hatlar duraklarından birinden Atatürk Havalimanı’na ulaşmanız mümkündür.

HAVATAŞ

Eğer HAVATAŞ kullanarak havalimanına gitmek isterseniz Yenikapı İDO İskelesi 1. İskele önünden hareket eden Yenikapı-Atatürk Havalimanı hattı feribotlarından yararlanabilirsiniz. Ayrıca HAVATAŞ’ın Taksim-Atatürk Havalimanı hattı da bulunuyor. Yolcularını ise Gezi Parkı Metro çıkışından alıyor. Bu hat sabah 4 ila gece 1 arasında yolcu taşıma işlemini gerçekleştiriyor.

Eğer çok valiziniz var ise taksi de bir alternatiftir. Şayet havaalanı taksi durağından taksi isteyecekseniz belirli yerler için sabit tarifeler bulunuyor. Bir diğer yöntem olara araç kiralama da oldukça pratik bir yöntemdir. Şehir içerisinde yer alan pek çok farklı araç kiralama firmaları bulunuyor. Şehir içinden kiraladığınız araçları havalimanındaki aynı firmanın şubelerine teslim edebiliyorsunuz. Araç kiralama firmaları arasında Avis, Dollar, Eurocar, Budget, Europark, Kart Oto, Hertz, World Rent A Car, National-Alamo, Thrrifty, Rent Go bulunuyor.

HAVABÜS

Geç saatte uçuşu olanlar ve ulaşım sıkıntısı çekmek istemeyenler ise havaalanı sitesinden bir transfer aracı talep edebilirler. Kalkış ve varış noktalarını seçebilir bütçenize uygun aracı tercih edip çağırabilirsiniz. Marriott Hotel, Holiday Inn Hotel, Sheraton Hotel ya da Polat Hotel otellerinden birinde kalıyorsanız shuttle araçlarla rahatlıkla Atatürk Havalimanı’na gidebilirsiniz.

İstanbul Atatürk hava limanına Havabüs ile ulaşım nasıl olur diyen yolcularımız için pratik bilgiler sunmaktayız…

HAVABÜS ile havaalanına ulaşmak oldukça kolaydır.. Size tahsis edilmiş bu araç ile merkezden rahatlıkla havaalanına ulaşabilirsiniz..

Ayrıca  Atatürk hava limanına metro ve belediye otobüsleri ile de ulaşım mevcuttur. Metro ve metrobüs ile istediğiniz saatte istediğiniz aracı kullanmanız mümkündür.

Ucuz İstanbul Uçak Bileti