Kubadabad Sarayı, Konya Beyşehir ilçesinde bulunmaktadır. İbni Bibi’nin bilgisine göre Aleddin Keykubat Kayseri’den Antalya’ya doğru giderken Beyşehir Gölü’nün doğasına hayran kalmış. Bu alana bir saray yapılmasını emretmiş.

Konya Beyşehir Kubadabad Sarayı Konya Beyşehir’de Kubadabad Sarayı

Sarayın mimarlığını ise Vezir Sadeddirn Köpek denetiminde ve sultanın çizdiği krokiye göre 1236 yılında yapılmış. Alaeddin Keykubat bu sarayı yaptırdığında çevresine de bir şehir kurulmasını istemiş. Külliye, Anamas Dağları’nın eteklerinde bulunuyor. 1980 yılından günümüze kadar burada kazı çalışmaları yapılmış. Yapıda dikkat çeken detaylar ise çinilerdeki motifler ve müzeleri süsleyen mozaikler… Buradan çıkan eserlerin bir çoğu Karatay Müzesi’nde sergileniyor. Kültür gezisi kapsamında geleceğiniz Konya Beyşehir’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve kültürel yerler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra doğasıyla dikkat çeken yerleri de mevcuttur.

Konya otelleri TatilCity.NET’de. Otel fiyatlarımızı görmeden otel rezervasyonu yapmayın!

Konya Otelleri

Konya’ya gidecekler için bilgiler de veriyoruz. Üstelik fazlasıyla geniş kapsamı olan bir de Konya Gezi Rehberi hazırladık.

Ucuz Uçak Bileti

TatilCity.NET yurt-içi ve yurt-dışı uçuşlarınızda en uygun fiyatlar ile uçak bileti bulur.

tatil city