Pamukkale Denizli‘nin en çok turist çeken doğa harikası Pamukkale Travertenleri iledünyaca ünlü bir yerdir. Pamukkale Travertenleri tıpkı yığılmış pamuklara benzer.

tavsiye ederiz 300x300 Pamukkale Travertenleri Denizli Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenlerine ilk adım attığınızda yumuşak bir tortunun üzerine basıyormuşsunuz gibi hissedeceksiniz. Şayet vücudunuzda ödem ve toksin varsa buradaki minerallere basarak bu toksinlerden ve ödemlerden kurtulmanız mümkün. Travertenlerin içeriğinde kalsiyum ve hidrokarbonat bulunmaktadır. Sağlığa çok iyi gelmektedir. Burada 17 türde sıcak su alanı bulunmaktadır. Kaynak sularının geçmişi antik döneme kadar uzanır.

Pamukkale travertenleri 1990 yılında UNESCO'nun dünya kültür mirası listesine girmiş ve 2. doğal sit alanı olarak korunmaya alınmıştır. Bir dönem buranın yanlış kullanımı sonucu alan kirliliğe maruz kalmıştı. Ancak son dönemlerde bir takım önlemlerle bölge eski haline getirildi. Travertenlerin teras kısmı çevrilmiş durumda. Buraya ayakkabısız olarak size ayrılan bölümlerde yürüyebilirsiniz. Pamukkale travertenlerinde bulunan şifalı sularda yüzebilir arkadaşlarınızla birlikte keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Buraya gelmişken Hieropolis Antik Kenti ve Kleopatra Havuzu'nu mutlaka görün.