Onur Air ya da Onur Havayolları, 1992 yılında kuruldu. 14 Mayıs 1992’de ilk uçuşunu A-320 tipi bir uçakla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ercan Havalimanı’na gerçekleştirdi. Onur Havayolları, yine aynı yıl içinde iki uçağı ve 1993 yılında ise dördüncü uçağını filosuna eklemeyi başardı.

Yolcu kapasitesini artırmaya yönelik ilk adımını 1994 yılında Ten Tour ile yaptığı anlaşma ile sağladı. Onur Air, söz konusu artışı karşılamak için 1995 yılı itibarıyla A-320 tipi beşinci,  altıncı ve yedinci uçağını filosuna kattı. 1995 yılında iki adet A-320 tipi uçağı sub-charter olarak filosuna dahil ederek, kayda değer kapasite artışı yakalayan Onur Air, 1995’de dokuz uçak ve bin 566 koltuk kapasitesine ulaştı. Bu arada istihdam sayısını da artıran firma, 150 olan çalışan sayısını 512’ye kadar yükseltti.

Onur Air – Onur Havayolları Hakkında

Onur Air - Onur Havayolları

Onur Air uçak bileti

Beş yılda A-320 serisi uçaklarda teknik danışmanlık hizmeti vermeye başladı

Takip eden yıllarda havayolları şirketleri arasında önemli bir konuma gelen Onur Air, 1996’da Ten Tour’a katılma süreci ile daha yüksek yolcu kapasitesine sahip olan üç adet A-321 tipi uçakla hizmet vermeye başladı. Yine 1996 yılında iki adet A300 tipi uçağı da filosuna dahil eden Onur Air, koltuk sayısını 2 bin192’ye, çalışan sayısını ise 725’e çıkararak, ülke ekonomisine kayda değer katkı sundu.

Müşteri memnuniyeti odaklı çalışma yürüten Onur Air, bu prensibini filosunu genişleterek devam etti. 1997 yılında Mc Donnell Dougles firmasından beş adet MD-88 tipi ve bir adet A300 tipi uçağı sub-charter alan Onur Air, 1997’de 16 uçak ve 3 bin 503 koltuk kapasitesine ulaştı. Aynı dönemde 912 çalışanı Türk havacılık sektöründe hizmet veren Onur Air, iş dünyası açısından da hatırı sayılır konuma geldi.

Ekip kiralama yöntemi ile 1998 krizini fırsata çevirdi

1992 yılında kurulan Onur Air, 1997 yılına kadar oldukça genç bir firma olmasına rağmen diğer havayolu şirketleri içinde kendisini belli etti.  özellikle A-320 serisi uçaklarda teknik danışmanlık hizmeti veren Onur Air, 1998 itibarıyla gerek Türkiye’de gerekse küresel anlamda yaşanan ekonomik nedenlerden dolayı küçülme yoluna gitti. Söz konusu kriz nedeniyle filosunda yer alan uçak sayısını 13’e, 1999 tarihinde ise dokuza indirmek zorunda kalan firma, süreç içinde krizi fırsatı çevirmeyi başardı.

Gerçekçi bir kriz yönetimi ve stratejiyle krizden minimum zarar ve maksimum müşteri memnuniyeti ile çıkmayı hedefleyen Onur Air, ekip kiralama yöntemini benimsedi. Yanı sıra uçuş personelini yabancı ülke şirketlerine yönlendirerek kriz yönetiminde başarılı bir sınav verdi. Özellikle hac döneminin başlamasıyla söz konusu dönemi en az zararla kapatan firma, 2000 yılında tekrar büyümeye sürecine girdi. Stratejik planlamayı eksiksiz olarak uygulayan firma, bu sayede yurtiçinde yakaladığı başarı grafiğini daha da yükseltiyor. 2000’de filosuna dahil ettiği iki adet A-300 tipi uçakla, uçak sayısını 11’e, koltuk kapasitesini ise 2 bin 560’a çıkardı. Bir yıl sonra Kasım ayı içinde bir adet A-300 tipi uçağı filosuna ekleyen Onur Air, 12 uçak ve 2 bin 883 koltuk kapasitesine ulaştı.

Sürdürülebilir şekilde büyümesini sürdüren Onur Havayolları, uçak sayısını 2002 yılında 14’e, diğer yıllarda ise; 20, 24 ve 28’e çıkardı. 2006 yılında 31 adet uçakla 7 bin 012 koltuk kapasitesine yükselen Onur Air’in toplam uçak sayısı 2007’de 29, 2008 yılı itibarıyla da 25 oldu. Halihazırda Onur Air’in 26 uçaktan oluşan geniş filosuyla müşterilerine kaliteli, güvenilir ve ekonomik hizmet vermeye devam ediyor.

26 yılda 95 milyon yolcuya hizmet veren firma, ilk günün heyecanını yaşıyor

Onur Air’in merkezi İstanbul Atatürk Havalimanı’nda bulunuyor. Düşük maliyetli taşımacılık perspektifiyle 26 yıldır sektöre hizmet veriyor.  Onur Air, bugüne kadar 95 milyon yolcuya ekonomik ve konforlu seyahat sundu. 14 Nisan 1992 yılında kurulan Onur Air, bu yıl yurt genelinde özel havayolu şirketleri içinde öncü firmalardan biri oldu. Onur Havayolları 26’ıncı yıl dönümünü müşterilerine sunduğu çeşitli kampanyalarla kutluyor. Buna ilave, 2003 yılında Türkiye’de iç hat hava taşımacılığının başlaması ile ilk özel havayolu taşımacılığı alanında hizmet vermeye başladı. Onur Havayolları, düşük maliyetli taşımacılıkta tüketici taleplerini dikkate alarak, tarifeli/tarifesiz uçuşlarla gelişimini sürdürdü. Bugün itibarıyla bin 898 çalışan istihdam eden firma, Airbus’tan oluşan 26 uçağıyla müşterilerine hizmet veriyor.

Onur Havayolları 25 ülkede toplam 120 noktaya sefer düzenliyor

İç hatlarda 14 noktaya uçuş yapan Onur Air, dış hatlarda ise tarifeli ve tarifesiz olarak 25 ülkede toplam 120 noktaya sefer düzenliyor. Her sektörün elbette kendine göre zorlukları var. Fakat havacılık gibi oldukça zorlu ve konjonktürel sektörde faaliyet göstermesine rağmen, tecrübeli ve kalifiye çalışanlarıyla, her türlü olumsuzluğun üstesinden gelmeyi 26 yıldır başarıyla geldi. Firma, bu kadar kısa sürede yakaladığı başarı grafiğini yıllardır kalite, ekonomi, konfor ve güvenlikten taviz vermeden sürdürdü. Bu kapsamda her yıl başarısına başarı katan firma, sadece kendileri için değil müşterileri ve Türkiye ekonomisi içinde kendi koyduğu standartları yükseltiyor.

Misyonunu; hizmet kalitesinin artırılması, uçuş güvenliğinin sağlanması ve faaliyet gösterdiği tüm pazarlarda Türk havacılık sektörünün daha ileri noktalara taşıma şeklinde tanımlayan firma, 26 yıldır bu misyonuna değer katarak devam ettiriyor. Havacılık sektöründe ilklere imza atan Onur Air, bu kapsamda kalite ve müşteri memnuniyeti odaklı, güvenilir, ekonomik uçuş hizmetleri sunmayı ise vizyonu olarak belirledi. Aynı misyon ve vizyon ile çalışmalarına yön verdiklerini söyleyen Onur Air yönetimi, bu perspektifle hizmet vermeye devam edeceklerinin altını çizdi.

Onur Air, Emniyette ulusal ve uluslararası standartların üzerinde faaliyet gösteriyor

Onur Air yetkilileri 26 yıldır havacılık sektörünün olmazsa olmazı  ‘emniyet’ olduğuna vurgu yapıyor. Temel işletme faaliyetlerinden biri olarak emniyette en yüksek performansın elde edilmesi ve hizmet sunumunda ulusal ve uluslararası standartlarda faaliyet gösterdiklerini vurguladı. Bu amaçla gerekli strateji ve süreçlerin geliştirilmesi, hayata geçirilmesi ve işlerlik kazanması için çaba gösteren firma, özellikle uçuş emniyeti alanında şu maddeleri pratiğe geçiriyor.

  • Standartlara uymak ve hatta bu standartların da üzerinde faaliyet göstermek,
  • Emniyet stratejileri ve süreçlerinin hayata geçirilmesi için eğitimli insan kaynağı ile müşteri memnuniyeti odaklı hizmet sağlamak,
  • Güncel bilgilerin takibi ve birikimlerin paylaşılması
  • Emniyet performansının hedeflere uygun oluşturmak, ölçmek ve denetlemek
  • Emniyetin bir şirket kültürü olarak tüm çalışanlar tarafından benimsenmesi, uygun çalışma ortamının sağlanması.

Tarifeli hatlarla geniş kitleleri ekonomik ve güvenli uçuşla buluşturdu

‘Herkes hayatında bir kere uçağa binecek’ felsefesi ve 2003 yılında ‘Uç Türkiye Uç!’ mottosuyla yurt genelinde havayolu ile seyahat etmesinin önünü açmayı hedefleyen Onur Air, tarifeli iç hat uçuşlarını başlattı. Özellikle yeni uçuş hatlarını belirlerken belli kapasitede uçuş noktaları seçiliyor. Onur Air, bu noktalarını zamanla sefer sayılarını artırarak, geniş kitleleri ekonomik ve güvenli uçak seyahati ile buluşturmayı başardı.

Onur Air, günün her saatindeki uçuş tarifesiyle yolcularına konforlu bir seyahat imkanı  sunuyor. Özellikle uçuş emniyetine odaklanan hizmet ve teknik yapısıyla uçakların bakım ve uçuş ekiplerinin kalitesinden asla taviz vermeden yolcularına güvenli seyahatin de önünü açıyor.

Onur Air, Tarifeli olarak 11 iç hatlarda, sekiz dış hatlarda karşılıklı sefer düzenliyor

Onur Havayolları, Müşterilerine sunduğu kaliteli ve çeşitli ikramları, kozmetikten arındırılmış temizlik malzemeleri ile müşteri memnuniyeti sağlıyor. Beklentilerin ötesinde hizmet kalitesi sunan havayolu şirketi Onur Air, ucuz uçak bileti en çok tercih edilen firmaların başında geliyor. Firma, halihazırda yurtiçinde; İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Adana, Antalya, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Malatya, Samsun, Şanlıurfa, Trabzon olmak üzere 11, dış hatlarda ise; Amsterdam, Berlin, Düsseldorf, Erbil, Lefkoşa, Nalçik, Odessa ve Paris olmak üzere toplam sekiz noktaya sefer düzenliyor. Onur Air, tarifesiz hatlarda ise; Bodrum, Dalaman, Antalya, İzmir ve İstanbul’dan kayda değer bölümü Avrupa’da olan 20 ülke ve 95 destinasyona sefer düzenliyor.

Onur Havayolları yolcuları uçuş sırasında her türlü yiyecek ve içeceğe erişebiliyor

Onur Air, konforlu ve rahat bir yolculuk için müşteri açısından her şeyi tedarik eder. Onur Air,  uçuşlarında sıcak yemek başta olmak üzere sıcak, soğuk alkollü ve alkolsüz içecek çeşitleri, bulunuyor. Ayrıca sandviçler, tatlı ve tuzlu diğer atıştırmalıklar sunuluyor. Ayrıca Onur Havayolları Cafeteria menüsünden veya internet sitesi üzerinden satın alma işlemi yapabilen Onur Air yolcuları, ikramlarını internet sitesi üzerinde satın alabilirler.