TatilCity.NETTatilCity.NET

Budapeşte Aktiviteleri

Turlar

Budapeşte Turu (3 Gece 4 Gün)

  • 1. Gün : İstanbul - Budapeşte
  • 2. Gün : Budapeşte Şehir Turu
  • 2. Gün : Budapeşte Kültür Turu
  • 3. Gün : Budapeşte - İstanbul

DAHA FAZLA

Yapılacak Şeyler

Memento Park (Açık Hava Müzesi)

Memento Park (Açık Hava Müzesi)

Momento Park (Açık Hava Müzesi)Macaristan Budapeşte şehrinde bulunmaktadır. Bina, 1989 yılında serbest piyasa ekonomisini uyguladıktan sonra açılmış. Müzede, komünizm temalı olarak tasarlanmış. Müzede,  o dönemlerde rejim tarafından kentin bir çok yerine yerleştirilmiş olan 40’tan fazla heykel, plaka ve büst bulunuyor.

Macaristan Budapeşte Memento Park (Açık Hava Müzesi) Macaristan Budapeşte’de Memento Park (Açık Hava Müzesi)

Heykel Parkı bölümünde ise Demir Perde yönetimini simgeleyen eserler bulunuyor. Burada gezerken Komünist önderlerin resmi törenlerde orduyu ve halkı selamladıkları kürsüyü ve ordu kışlasının kopyalarını da görebilirsiniz. Kuzey Kışlası replikası ise sergi salon olarak düzenlenmiş burada ise 1956 Devrimi’ne ait fotoğraflar sergileniyor. Parkın içinde ise The Life of an Agent filminin oynatıldığı sinema salonu bulunuyor. Aynı zamanda komünizm temalı hediyelik eşyaların satıldığı bir de dükkan yer alıyor. Burayı 10:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA
Budapeşte Opera Binası

Budapeşme Opera Binası

Budapeşme Opera Binası, Macaristan Budapeşte şehrinde bulunmaktadır. Bina, 1875 yılında yapılmaya başlanmış ve 1884 yılında tamamlanmış. Aziz Stefan Bazilikası’nı yapan Miklos Ybl tarafından yapılmış. Opera Binası mimari olarak neo-ronesans özelliklerini taşıyor. Daha da görkemli olması için Barok stili de kullanılmış.

Macaristan Budapeşte Opera Binası Macaristan Budapeşte’de Budapeşte Opera Binası

Mozart, Tchaikvsky, Verdi ve Beethoven’ın gibi dünyaca ünlü bestecilerin 16 büyük heykelleri bulunuyor. Salonun tavanında ise Yunan Mitolojisi’nde yer alan tanrılar tasvir edilmiş. Aynı zamanda da fresk dikkat çekiyor. Binanın salon bölümü modern bir hale dönüştürülmesi için çalışmalar yapılıyor bu nedenle kapalı bir durumda. 2019 yılında ise faaliteye geçilmesi planlanıyor. Bu nedenle opera etkinlikleri geçici olarak Erkel Tiyatrosu7nda yapılıyor. Burayı rehberli turlar halinde gezebilirsiniz. Burayı 14:00-16:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA
Dohany Sokağı Sinagogu

Dohany Sokağı Sinagogu

Dohany Sokağı SinagoguMacaristan Budapeşte şehrinde bulunmaktadır. Burası Avrupa’nın en büyük sinagogudur. 3000 kişilik kapasitesi vardır. 1854-1859 yılları arasında Viyanalı Mimar Ludwig Förster tasarlamıştır.

Macaristan Budapeşte Dohany Sokağı Sinagogu Macaristan Budapeşte’de Dohany Sokağı Sinagogu

Yapı, Bizans, Romantik ve Gotik mimari özelliklerini taşımaktadır. Sinagogun dış yönü sade bir görüntüye sahip. İç mimarisini ise Frigyes Fsezl yapmış. Renkli ve ihtişamlı bir atmosfere sahip olan sinagogu mutlaka görmelisiniz. İçinde büyük bir org bulunan sinagogun en önemli bölümü ise Siyonist harekete önderlik yapmış olan Theodor Herzl’ın yaşadığı binada hizmet veren Yahudi Müzesi’nin de bulunması. I. Dünya Savaşı sırasında Macaristan adına savaşırken ölen Yahudi askerlerin gömüldüğü Kahramanların Tapınağı bulunuyor. Buraya gelmişken mutlaka Raul Wallenberg Anı Parkı’nı da görmelisiniz. Sinagogu, 10:00-17:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Margaret Adası

Margaret Adası

Margaret AdasıMacaristan Budapeşte şehrinde bulunmaktadır. Adanın üzerinde bir çok tarihi yapı bulunuyor. Geniş bir parkı da bulunduran ada eşsiz bir manzaraya sahip. Tuna Nehri üzerinde 2,5 kilometre uzunluğunda olan bir alanda konumlanmış.

Macaristan Budapeşte Margaret Adası Macaristan Budapeşte’de Margaret Adası

Eski dönemlerde ulaşım su yolunda sağlanırmış. Ada din adamları için inziva yeri olarak kullanılmış. 19. yüzyılın başında burayı kraliyet ailesi almış ve kendileri yazlık ev olarak kullanmışlar. 1869 yılında ise buraya kaplıcalar yapılmış. Daha sonra ada köprüleri yapılmış ve yerel halkın hizmetine açılmış. Günümüzde gezginlerin gezi rotalarından biri olmuş. Ada zengin bir bitki örtüsüne sahip. Buda ve Peşte’nin birleşmesi anısına 1972 yılında 100. Yıl Anıtı yapılmış. Daha sonra da Margitsziget Çeşmesi yapılmış. Mutlaka bu eserleri görmelisiniz.  Buraya gelmişken Japon Bahçesi, Müzik Çeşmesi, Dominik Harabeleri, Fransiscan gibi yerleri görmelisiniz.

 

 

DAHA FAZLA
Vajdahunyad Kalesi

Vajdahunyad Kalesi

Vajdahunyad KalesiMacaristan Budapeşte şehrinde bulunmaktadır. Kahramanlar Meydanı gibi 100 yıl kutlamaları için ahşap ve mukavva malzeme kullanılarak yapılmıştır. Kale ilk etapta geçici olarak yapılmış. Fakat Romanya’da bulunan aynı adlı kalenin benzeri olduğu için dev maket büyük ilgi görmüş.

Macaristan Budapeşte Vajdahunyad Kalesi Macaristan Budapeşte’de Vajdahunyad Kalesi

1904-19*08 yıllarında kale günümüzdeki görünümüne kavuşturulmuş. Mimari açıdan ilgi çekici olan kalede aynı zamanda Avrupa’nı en büyük tarım temalı müzesi de yer alıyor. Kalenin ön tarafından deniz bisikleti kiralayabilir ve gölet üzerinde gezebilirsiniz. Burada her yıl Yaz Müzik Festivali düzenleniyor. Aynı zamanda Noel Pazarı kuruluyor. Buraya gelip hem alışveriş yapabilir hem de gölette keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Kaleyi, 10:00-17:00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA
Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar

Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar

Tuna Kıyısındaki AyakkabılarMacaristan Budapeşte şehrinde bulunmaktadır. Burası 2005 yılında Macar Heykeltraş Gyula Pauer ve arkadaşı Can Togay’la birlikte tasarladıkları ayakkabılar… Ayakkabılar, Parlamento Binası’nın Tuna Nehri’ne bakan yönünde bulunuyor. Toplamda 60 çift demir ayakkabılar 1944-1945 yıllarında Naziler tarafından öldürülen Budapeşte’li Yahudileri simgeliyor.

Macaristan Budapeşte Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar Macaristan Budapeşte’de Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar

Bu ayakkabılar yapılırken 1940’lı yılların modelleri dikkate alınmış. Buraya halk geldiğinde çiçek bırakıyor ve mum yakıp dua ediyor. Şehrin anlamlı ve kutsal bir ritüeli haline gelmiş. Akşam üstü buraya geldiğinizde eşsiz manzarayı izleyebilir ve ayakkabıları görebilirsiniz. Budapeşte’de bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yeme-içme ihtiyacınızı giderebileciğiniz kafe ve restoranlarda bulunuyor.

 

 

 

DAHA FAZLA
New York Cafe

New York Cafe

New York CafeMacaristan Budapeşte şehrinde bulunmaktadır. Sarayın giriş katında yer alan kafe Budapeşte’ye gezmek için gelenlerin yeme-içme ihtiyacını giderdikleri popüler bir mekan. Bina 1890-1894 yıllarında New York Sigorta Şirketi tarafından inşa edilmiş.

Macaristan Budapeşte New York Cafe Macaristan Budapeşte’de New York Cafe

Binanın tasarımını ise mimar Alajos Hauszmann, Kalman Giergl ve Floris Korb yapmış. Tarz olarak İtalyan Barok stili tercih edilmiş. 19. yüzyılda şehrin popüler mekanlarından biri olmuş. O dönemlerde kafe sayısı 500 olan şehirde insanlar günlük olayları ve siyasi gelişmeleri hakkında konuşurlarmış. Buraya daha çok entelektüel kesimin geldiğini söyleyebiliriz. Kafeye, 09:00-24:00 saatleri arasında gelebilir yeme-içme ihtiyacınızı keyifli sohbetler eşliğinde giderebilirsiniz. Budapeşte’de tarihi ve kültürel bir çok mekan bulunmaktadır bunun yanı sıra doğal güzellikleriyle dikkat çeken yerleri de vardır.

 

 

DAHA FAZLA
Terör Evi Müzesi

Terör Evi Müzesi

Terör Evi MüzesiMacaristan Budapeşte şehrinde bulunmaktadır.  Andrássy út Bulvarı üzerinde bulunan ev turistler tarafından büyük bir ilgi görüyor. 2002 yılından beri ziyaretçilere açık olan ev, Macaristan’a acı dolu günler yaşatan Nazi ve Sovyet işgallerini anlatan bilgiler ve temalar bulunuyor.

Macaristan Budapeşte Terör Evi Müzesi Macaristan Budapeşte’de Terör Evi Müzesi

Müze olarak bu binanın seçilmesinin nedeni ise ilk dönemlerde yerel halkın burada sorgulanması ve işkence görmesi, infaz edilmesine şahitlik etmiş olması. Esirlerin tutulduğu labirent şeklindeki hücreleri şaşkınlıkla gözlemleyeceksiniz. Müzenin ilk katı Sovyet, ikinci katı ise Nazi işgal dönemlerini aktarıyor. Müzeyi, 10:00-18:00 saatleri arasında gezebilirsiniz. Budapeşte’de tarihi ve kültürel bir çok önemli yapı bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır.

DAHA FAZLA
Széchenyi Termal Hamamı

Széchenyi Termal Hamamı

Széchenyi Termal HamamıMacaristan Budapeşte şehrinde bulunmaktadır. Hamam suyunu iki farklı kaynaktan sağlıyor. Avrupa’nın en büyük tıbbi hamamıdır. 3’ü açık, 15’i kapalı olup toplamda 18 termal havuzu barındırıyor.

Macaristan Budapeşte Széchenyi Termal Hamamı Macaristan Budapeşte’de Széchenyi Termal Hamamı

Hamam, 1909-1914 yılları arasında yapılmış, mimarı ise Gyözö Czigler. Hamam faaliyete geçtikten sonra 1927 ve 1999 yıllarında genişletilmiş ve modern bir hale getirilmiş. Burada bulunan kaplıcaları mutlaka görmelisiniz. Hamam doğal yolla sınıyor ve havuz 1 yıl boyunca hizmet veriyor. Yüzmek için kullanılan ortada bulunan havuzun sıcaklığı 27, sığ Macera Havuzu ise 33, değer havuz ise 38 derecede kullanılıyor. Termal kaynak sularının içinde ise kasiyum, sülfat, florür, magnezyum bulunuyor. Bu suyun eklem ve kas ağrılarına iyi geldiği biliniyor. Hamama 06:00-10:00 saatleri arasında gelebilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA
Vaci Utca Caddesi

Vaci Utca Caddesi

Vaci Utca Caddesi, Macaristan Budapeşte şehrinde bulunmaktadır. Cadde araç trafiğine kapalı olarak yapılmış. Burada alışveriş yapabileceğiniz bir çok mağaza ve dükkan bulunuyor. 18. yüzyıldan beri bu dükkanların büyük bir kısmı kullanılıyor. Ancak zamanla burasıda değişmiş ve cadde üzerinde kupa, t-shirt, magnet gibi eşyalar satan yerlerde var.

Macaristan Budapeşte Vaci Utca Caddesi Macaristan Budapeşte’de Vaci Utca Caddesi

Burada yemek yiyebilir, kahvenizi, biranızı içebilir, akşamları canlı müzik yapan yerlerde güzel zaman geçirebilirsiniz. Cadde üzerinde 19-20. yüzyılda yapılmış olan Thonet Evi gibi yapıları görebilirsiniz. Cadde üzerinde Küçük oğlan, Balıkçı Kız, Hermes çeşmeleri bulunuyor. Dilerseniz burada bulunan otellerde konaklayabilirsiniz. Budapeşte’de görülmeye değer, etkileyici tarihi ve kültürel yerler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır.

 

DAHA FAZLA