TatilCity.NETTatilCity.NET

Paris Aktiviteleri

Turlar

Paris Turu – 3 Gece 4 Gün

  • 1. Gün : İstanbul - Paris
  • 2. Gün : Paris Şehir Turu
  • 3. Gün : Paris Kültür Turu
  • 4. Gün : Paris - İstanbul

DAHA FAZLA
Paris Turu

Paris Turu – 3 Gün

  • Paris Turu - 3 Gün ' Gece
  • Şehir turu
  • Yemek zamanı
  • Şarap mahzenlerine gezi

DAHA FAZLA

Yapılacak Şeyler

Sen Nehri (La Seine)

Sen Nehri (La Seine)

Sen Nehri (La Seine), Fransa Paris şehrinde bulunmaktadır. Paris esasında düz bir ova üzerinde olan ve ortasından uzayıp giden Sen Nehri’nin olduğu bir şehir. Paris diğer Avrupa şehirlerine oranla güzel olmamasına karşın etkileyici mimari eserlerle ve binalarla gözde bir şehir olma özelliğine kavuşmuş.

Fransa Paris Sen Nehri (La Seine) Fransa Paris’de Sen Nehri (La Seine)

Seine Nehri, 776 kilometre uzunlukta olup Manş Denizi’ne dökülüyor. Sen Nehri üzerinde eğlenceli tekne turlarına katılabilirsiniz. Burada ki organizasyonlara katılarak güzel bir gün geçirebilirsiniz. Eğer, balayı için giderseniz mutlaka Sen Nehri üzerinde romantik bir akşam üstü tekne turu yaparak güneşin batışını izleyebilirsiniz.  Yurtdışı turu kapsamında geleceğiniz Paris’te birbirinden güzel tarihi ve kültürel yerler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz pansiyonlar ve otellerde mevcuttur.

DAHA FAZLA
Pere Lachaise Mezarlığı

Pere Lachaise Mezarlığı

Pere Lachaise Mezarlığı, Fransa Paris şehrinde bulunmaktadır. Burası heykelleriyle adeta bir açık hava müzesi gibi bir yer. Mezarlık 44 hektarlık bir alana konumlanmış. Burası Napolyon tarafından yaptırılmış. Tasarımı ise mimar  Alexandre Theodore Brongniart tasarlamış.

Fransa Paris Pere Lachaise Mezarlığı Fransa Paris’de Pere Lachaise Mezarlığı

Pere Lachaise Mezarlığı 1804 yılında açılmış. Mezarlık açılığı ilk yıllarda ilgiyi ve dikkati çekmemiş. Daha sonra La Fontaine ve Molier’in mezarları buraya taşınınca buranın da popülerliği artmaya başlamış. Aynı zamanda Moliere, Oscar Wilde, Camille Pissaro, Max Ernst, Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya’nın mezarları da burada bulunuyor. Yılmaz Güney’in mezarı 62. bölümde, Ahmet Kaya’nın ise 71. bölümde bulunuyor. Paris,  müzeleriyle, tarihsel mimari binalarıyla, bahçeleriyle, caddeleriyle, eğlence merkezleriyle mutlaka gezilmesi gereken güzel bir şehir.

DAHA FAZLA
Les Invalides

Les Invalides

Les Invalides, Fransa Paris şehrinde bulunmaktadır. Burası müzeleri, askeri tarihi ve anıtlarıyla dikkat çekici bir yer. XIV.Louis’in direktifiyle 1671-1678 yılları arasında Mimar Liberal Bruant’ın kontrolünde inşa edilmiş. Yaşlı ve yardıma muhtaç askerlerin bakımı için yapılmış.

Fransa Paris Les Invalides Fransa Paris’de Les Invalides

Binayı özel yapan detay ise altın kubbale Dome Kilisesi’nde Napolyon Bonapart’ın kabrinin olması. Kilisenin en önemli yanı ise zırh ve silah koleksiyonlarının burada sergileniyor olması. Aynı zamanda Musee de I’Armee’de maketler, rölfeylerde sergileniyor. II. Dünya Savaşı’nda ki kahramanların anlatıldığı Musee de la I-Ordre de la Liberation’da hizmete açık durumda. Burayı saat 07:30-19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Tarihi yapıları, en popüler restoranlara, kafelere, caddelere rahatlıkla ulaşmak istiyorsanız eğer, Paris merkezde bulunan otellerde konaklamanızı tavsiye ederiz.

 

DAHA FAZLA
Paris Yer Altı Mezarları

Paris Yer Altı Mezarları

Paris Yer Altı Mezarları, Fransa Paris şehrinde bulunuyor. Şehir merkezinde bulunan mezarlar şehrin diğer mezar alanlarının bir takım hastalıklara yol açması sebebiyle 1785 yılında kullanılmaya başlanmış. İskeletler eski taş ocaklarının koridorlarına getirilmiş. Daha sonra enstalasyon sistemiyle eski taş ocaklarının koridorlarına yerleştirilmiş. Bu şekilde mezarlık bir sanat galerisine dönüşmüş.

Fransa Paris Yer Altı Mezarları Fransa Paris’de Paris Yer Altı Mezarları

Günümüzde mezarlığın sadece 2 kilometrelik bölümü gezilebiliyor. Burayı görebilmeniz için biletinizi çok önceden almanız gerekiyor zira mezarlık önünde kuyruklar bir hayli uzun. Pazartesi günü dışında saat 10:00-20:00 saatleri arasında yer altı mezarlarını gezebilirsiniz. Paris’te yeme-içme ve alışveriş ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz  restoranların, kafelerin ve dünyaca ünlü markaların bulunduğu yer ise Şanzelize… Burayı görmeden Paris’den dönmeyin.

 

 

DAHA FAZLA
Rodin Müzesi (Musee Rodin)

Rodin Müzesi (Musee Rodin)

Rodin Müzesi (Musee Rodin), Fransa Paris şehrinde bulunmaktadır. Müzede 8000 çizim, 8000 fotoğraf, 6600 heykel ve 7000 sanat objesi yer alıyor. Müze 1919 yılında hizmet açılmış. Müze adını dünyaca ünlü heykeltraş Auguste Rodin’den alıyor.

Fransa Paris Rodin Müzesi (Musee Rodin) Fransa Paris’de Rodin Müzesi (Musee Rodin)

Müzede, Rodin’in eserlerinin yanında çağdaş sanat eserleri de sergileniyor. Rodin’in Paris dışındaki evi, şehir merkezinde yer alan Hotel Biron iki lokasyonda da önemli eserlerin sergilendiği mekanlar. Buraya Pazartesi günü hariç diğer günler saat 10:00-17:45 arasında gezebilirsiniz. Sanata meraklıysanız eğer mutlaka buraya gelip Rodin’in eserlerini görmelisiniz. Burada gezerken zamanın nasıl akıp geçtiğinin farkında bile olamayacaksınız. Paris’i tam anlamıyla tüm turistik yerlerini gezmek için en az bir haftanızı ayırmanız gerekiyor.

 

 

 

 

DAHA FAZLA
Concorde Meydanı

Concorde Meydanı

Concorde Meydanı, Fransa Paris şehrinde bulunmaktadır. Meydan Şanzelize Caddesi’yle Tuileries Bahçesi arasında yer alıyor. Meydana 1755-1765 yılları arasında XV. Louis’in heykelinin dikilmesi için Mimar Jasques-Ange Gabriel’in kontrolünde yapılmış. 1792 yılına kadar meydan kralın adıyla anılmış. Ancak günümüzde 1795 yılından itibaren yeni adıyla anılmaya başlanmıştır.

Fransa Paris Concorde Meydanı Fransa Paris’de Concorde Meydanı

Burada en dikkat çeken detay Dikilitaş’dır. Bunun anlamı ise idamları unutturmak ve tarihe yeni, temiz bir sayfa açmaktır. 1836 yılında Mısır’da bulunan Luksor Tapınağı’ndan buraya getirilmiş ve meydanın ortasına dikilmiştir. Taş 23 metre yüksekliğe sahiptir. İki yanı Fransız kentlerini sembolize eden 6 heykel bulunuyor. İki yanında da çeşme yer alıyor. Burayı görebilmeniz için turistik otobüslere binebilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA
Pompidou Merkezi

Pompidou Merkezi

Pompidou Merkezi, Fransa Paris şehrinde bulunmaktadır. Burası 1971-1977 yıllarında yapılmış. Fransa’nın eski cumhurbaşkanından olan Pompidou’nun adını almıştır. Binanın mimari tasaramını Renzo Piano, Richard Rogers, Gianfranco Franchini yapmıştır.

Fransa Paris Pompidou Merkezi Fransa Paris’de Pompidou Merkezi

Üst katında seyir terası bulunan yapının içinde restoranlar, mağazalar ve sinema bulunuyor. 5000 sanatçının yaptığı 60000 den fazla sanat eserleri yer alıyor. Bu eserler Musee National d’art Moderne ile 2000’in üzerinde yayının bulunduğu bir de kütüphane yer alıyor. Merkezin önünde bulunan 7,6 metrelik Çtravinsky Çeşmesi ise halkın buluşma noktası. Paris turu kapsamında mutlaka burayı da görmelisiniz. Paris’in 2-3 günde gezilecek bir yer olmadığını belirtmek isteriz. En az 1-2 hafta zaman ayırmanız gerekiyor.

DAHA FAZLA
Moulin Rouge

Moulin Rouge

Moulin Rouge, Fransa Paris şehrinde bulunmaktadır. Burası eğlence gösteriyle dünyaca ünlü bir yer. Her yıl kan-kan dansının yapıldığı ve turistlerin büyük ilgi gösterdiği, eğlendiği bir mekan. Burası 1889 yılında Joseph Oller ve Charles Zidler tarafından kurulmuş bir kabare. Çatısında kırmızı bir değirmen bulunuyor. Bina ünlü Montmartre’de yer alıyor.

Fransa Paris Moulin Rouge Fransa Paris’de Moulin Rouge

Burada yetişkinlere özgü gösteriler yapılıyor. Burası şarkılara ve sinema sektörüne ilham kaynağı olmuş bir yer. Girişinde binanın tarihinin anlatıldığı panolar ve farklı dillerde yazılmış yazılar bulunuyor. Buraya gelmeniz için iki bilet seçeneğiniz bulunuyor. Biri sadece gösteriler için diğeri ise yemekli gösteriler için. Ayrıca bazı günlerde öğlen matineleri yapılıyor. Arkadaşlarınızla eğlenceli, güzel bir akşam geçirmek istiyorsanız buraya gelebilirsiniz. Buraya saat 19:00-21:00-23:00 arasında gelebilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA
Sainte Chapelle

Sainte Chapelle

Sainte Chapelle, Fransa Paris şehrinde bulunmaktadır. Saninte Chapelle şehrin en önemli ve en popüler yapılarındandır. Hz. İsa’nın çarmıhının parçaları, dikenli tacı ve çivilerden oluşan kutsal emanetlerin barındırılması için IX.Louis’in emriyle 1242-1248 yılları arasında yapılmıştır.

Fransa Paris Sainte Chapelle Fransa Paris’de Sainte Chapelle

Yapı, Fransız Devrimi sırasında büyük hasar görmüş. Ancak dünyanın en büyük 13.yüzyıl vitray koleksiyonu günümüze kadar özelliğini korumuş. Binanın içinde üzeri Havari Heykellerinin bulunduğu on iki sütun bulunuyor. Vitraylar üzerinde Hz.İsa’nın yediği son yemek, çarmıh ve çivilerin kiliseye getirilişi tasvir edilmiş. Vitrayları dikkat çeken kutsal bir şapel. Sainte Chapelle tur biletini çok önceden temin edebilirseniz eğer oluşan kuyrukta beklemekten de kurtulabilirsiniz. Burayı Nisan ve Eylül aylarında 09:00-19:00 diğer aylarda ise 09:00-17:00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA
Versay Sarayı ve Bahçeleri

Versay Sarayı ve Bahçeleri

Versay Sarayı ve Bahçeleri, Fransa Paris şehrinde bulunmaktadır. Burası Paris’e yaklaşık olarak 20 kilometre mesafede bulunmaktadır. Bölge Paris’in zengin banliyölerindendir. Burası adını Versay Sarayı’ndan almıştır. XIII. Louis döneminde küçük bir av köşkü olarak yaptırılmıştır. Daha sonra XIV.Louis döneminde 20 bin kapasitelik olarak barınabilecek şekilde genişletilmiştir. Bu şekilde günümüzdeki halini kazanmıştır.

Fransa Paris Versay Sarayı ve Bahçeleri Fransa Paris’de Versay Sarayı ve Bahçeleri

Bina aynı zamanda zenginliğin ve gücün simgesi olarak da anılmaktadır. Fransız Barok-Klasik mimarisiyle yapılmıştır. Tarihi yapıda Salon de Venus, Aynalı Salon ve Salon d’Apollon gibi bölümler bulunuyor. 2300 odalı olan sarayda en dikkat çeken bölüm ise Vaux Sarayı’nın peyzajlarıdır. Peyzajın mimarı ise Andre Le Notre’dir. Dönemin Rönesans ve Barok tarzı mimarisiyle bahçe tasarlanmıştır. Saraydan kasabaya doğru çıkan yolların etrafında bahçeler bulunmaktadır. Aynı zamanda sarayın avlusunda heykel yer almaktadır. Paris’in ünlü sarayı olan Versay Sarayı’nı rehber eşliğinde gezebilirsiniz. Sarayı, 09:00-17:30 saatleri arasında gezebilirsiniz.

 

 

 

DAHA FAZLA
DAHA FAZLA YÜKLEYİN