TatilCity.NETTatilCity.NET

Roma Aktiviteleri

Turlar

Roma Turu (2 Gece 3 Gün)

  • 1. Gün : Venedik Meydanı, İspanyol Merdivenleri, Aşk Çeşmesi
  • 2. Gün : Napoli ve Pompei
  • 3. Gün : Göller Bölgesi ve Castelli Romani

DAHA FAZLA

Yapılacak Şeyler

Vatikan

Vatikan

Vatikan, İtalya Roma şehrinde bulunmaktadır. Burası Hristiyan Kalotilk mezhebinin önemli merkezlerindendir. Dünyanın en küçük yüzölçümüne sahip devlettir.

 İtalya Roma Vatikan İtalya Roma’da Vatikan

Yüksek duvarlarla çevrilidir. Vatikan sanat eserleri, müzeler ve mimari özellikleriyledikkat çeken dünyanın bir çok yerinden turistlerin akın ettiği bir yerdir. Hristiyan dünyanının en büyük kilesisi San Pietro Bazilikası buradadır. Kilise önünde devasa kuyruklar oluşmaktadır. Vatikan’da görmeniz gereken yerlerden biri Piazza San Pietro yani Aziz Petrus Meydanı’dır. San Pietro Bazilikası’nın önünde uzanan meydan görülmeye değer bir yer. Meydan mimar Bernini 11 yıllık çalışma sonucunda yapmış. 284 sütunla çevrili olan meydandaki sütunlarda 140 azizin heykeli bulunmaktadır. 26 metre uzunluğunda Mısır’dan getirilen dikilitaş bu meydandadır. Bu meydanda Papa ayin günlerinde günde 300 bin kişiyi ağırlamaktadır. Vatikan’a geldiğinizde mutlaka San Pietro Bazilikası, Sistina Şapelini, Vatikan Bahçelerini, Vatikan Müzelerini mutlaka görmelisiniz.

 

DAHA FAZLA
Sant'Angelo Kalesi

Sant’Angelo Kalesi

Sant’Angelo Kalesi, İtalya Roma şehrinde bulunmaktadır. Burası Roma’nın en önemli tarihi yapılarındandır. İhtişamlı bir görüntüye sahip olan kale adını, Papa Gregorius’un burada Melek Mikail’i gördüğü mistik anıdan almıştır.

İtalya Roma Sant’Angelo Kalesi   İtalya Roma’da Sant’Angelo Kalesi

M.S.139 yılında Harianus ve ailesinin mozolesi olarak yapılmıştır. Ardından İmparator Aurelianus tarafından yaptırılan kent duvarları eklenmiş. Ortaçağ döneminde ise burası kaleye dönüştürülmüş. Kale siyasi isyanlar döneminde papaların saklandığı yer olmuştur. Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’da burada esir olarak kalmıştır. Kale ve Vatikan arasında gizli bir geçit vardır böylece papaların güvenliği sağlanmıştır. Vatikan Koridoru’da denilen bu bölüm Vatikan Sarayı’ndan kaleye kadar uzanır. Günümüzde kale aynı zamanda Sant’Angelo Kalesi Ulusal Müzesi olarak faaliyet göstermektedir. Müzede Salla delle Urne bölümündeki kaplarda ölü küllerinin saklandığı kaplar bulunmaktadır. Bu küller İmparator Hadrian ve ailesinin külleri olduğu düşünülmektedir. Kalenin merkezini kaplayan VI.Alexander Merdivenleri’yle Perino del Vega ve Pellegrino Tibaldi’nin göz alıcı freskleriyle süslenmiş. Ayrıca Sala Paolina kelinin görülmesi gereken bölümlerdir.

DAHA FAZLA
Piazza del Popolo

Piazza Del Popolo

Piazza Del Popolo, İtalya Roma şehrinde bulunmaktadır. Napolyon’un mimarı Giuseppe Valadier tarafından meydan tasarlanarak, düzenlenmiş. Burası görünüm olarak açık hava tiyatrosu örneklerindendir. Şehrin Kuzeyinde yer alan meydan için Roma’nın en büyük meydanlarından biri diyebiliriz.

 İtalya Roma Piazza Del Popolo İtalya Roma’da Piazza Del Popolo

Roma’nın en büyük dikili taşı buradadır. Bu dikili taş M.Ö.13.yüzyıla ait olup II.Ramses zamanında kalma olup, Augustus tarafından Mısır’dan getirilmiştir. Taş önce Cirircus Maximus’a dikilmiş, 1959 yılında da Papa V. Sixtus tarafından günümüzdeki yerine getirilmiştir. Halk Meydanı anlamına gelen meydan adını Santa Maria del Popolo Bazikilası’ndan alıyor. Meydanda Obelisk Çeşmesi, Neptün Çeşmesi, sağ tarafında Via del Corso, solunda Flaminio Meydanı ve karşısında da Pincio Tepesi bulunuyor. Pincio yönüne doğru ünlü Leonardo Da Vinci Müzesi’ni görebilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA
Domus Aurea

Domus Aurea

Domus Aurea, İtalya Roma şehrinde bulunmaktadır. Neron’un Altın Evi olarakda anılmaktadır. Burası Roma İmparatoru Neron’un kendine özel yaptırdığı ünlü sarayıdır.

İtalya Roma Domus Aurea İtalya Roma’da Domus Aurea

M.S.64 yılında Roma’da yaşanan büyük yangının ardından oluşan büyük geniş alanı değerlendirmiş ve saray yaptırmıştır. Palatino, Esquiline ve Caelianus tepelirinin büyük bir kısmını kaplamaktadır. Burası Collesium’dan 25 kat daha büyüktür. Sarayda yapay göl, bahçeler ve değişik yapılar yer alıyor. Ünlü tarihci Suetonius saray için, duvarlarının altınla ve sedefle kaplı olduğunu, hamamlarında da hem deniz suyu hem de kükürtlü su olduğu belirtmiş. Neron M.S. 68 yılında intihar etmiştir. Neron saray inşaatı için ele geçirdiği topraklar halka geri verilmiş. Göl kurutulmuş, saray kullanılamaz hale getirilmiş ve bu alana daha sonra Collesuim yaptırılmıştır. Günümüzde sadece Neron’un evinin bir kanadının odaları kalmıştır. Hamamlar ise Oppia tepesinin altında kalmıştır. Burada yapılan kazılarda freskler ve mozaikler bulunmuştur. Buraya metroya binerek Collesium durağında indiğinizde meydandaki tüm yapıları gezebilir, görebilirsiniz. Pazartesi ve Çarşamba günleri Neron’un evini saat 09:00-19:45 de ücretli olarak gezebilirsiniz. –

 

 

DAHA FAZLA
Barberini Meydanı

Barberini Meydanı

Barberini Meydanı, İtalya Roma şehrinde bulunmaktadır. Meydan 17. yüzyılda Barberini ailesi adına yapılmış popüler bir yer.

 İtalya Roma Barberini Meydanı İtalya Roma’da Barberini Meydanı

Meydan Barok mimarisiyle tasarlanmış ihtiyamlı bir görüntüye sahip. Meydan Triton Çeşmesi’yle ünlü bir yer. Roma birden çok meydanı olan ve bu meydanlarıyla popüler olmuş şehir. Meydanda birbirinden ilginç mimari özelliklerine sahip yapılar bulunuyor. Roma gezisi esnasında mutlaka bütün meydanları ve üzerindeki binaları görmelisiniz. Roma, tarihi ve kültürel açıdan çok güzel olduğu kadar biraz pahalı bir yer diyebiliriz. Ancak para harcamaya değer bir yer. Yeme-içme ihtayacınızı giderebileceğiniz bütçenize uygun mekanlar genelde meydanın dışında ara sokaklarda bulunuyor. Şayet biraz daha kaliteli ve pahalı kafe ve restoranları tercih ederseniz meydan ve cadde üzerindeki popüler mekanlara gidebilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA
Traianus Sütunu

Traianus Sütunu

Traianus Sütunu, İtalya Roma şehrinde bulunmaktadır. Roma’nın en ünlü sütunlarındandır. İmparator Traianus MS.113 yılında Daçya’ya yani Romanya’ya karşı kazanılan zaferin anısına yaptırılmıştır. 40 metre yüksekliğe sahip sütun üzerinde Roma ordusunun hazırlıkları, Daçyalıların yurtlarını savunmalarını anlatan sahnelere yer verilmiştir. Sütunun içinde spiral bir merdiven vardır. Bu bölüm ziyarete kapalıdır. Merdiveni aydınlatan küçük pencereler açılmıştır.

İtalya Roma Traianus Sütunu İtalya Roma’da Traianus Sütunu

MS.117 yılında Trainaus öldüğünde kendisinin ve eşinin küllerinin sütunun içinde oyuk kaidesinin içine konulmuştur. 1587 yılına kadar sütunun tepesindeki Trainus heykeli, Aziz Petrus’un heykeliyle değiştirilmiştir. Sütunun çevresinde çok önemli görülmesi gereken yerler vardır. Piazza Venezia, Vittorio Emanuele II Abidesi ve Traianus Pazarları bulunmaktadır. Buraya gelmek için Metroya binerek Colosseo durağında inebilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Trevi (Aşk) Çeşmesi

Trevi (Aşk) Çeşmesi

Trevi (Aşk) Çeşmesi, İtalya Roma şehrinde bulunmaktadır. Poli Sarayı’nın yanında yer alan çeşme mimari yönden eşsiz bir görüntüsü vardır. Çeşme Papa XII.Clement’in direktifi doğrultusunda 1732 yılında Heykeltraş Nicola Salvi tarafından yaptırılmış.

İtalya Roma Trevi (Aşk) Çeşmesi İtalya Roma’da Trevi (Aşk) Çeşmesi

Çeşmenin ana teması ise deniz olarak simgelenmiş. Burası bir çok sanatçının desteğiyle 30 yılda tamamlanmış ve yapının ortasına, ana temayı anlatan 2 deniz ulağı bulunuyor. Bu ulaklar Neptün figürünü çevrelemiş bir şekilde yapılmış. Heykelin sağ kısmında ise suyun kaynağını bulan bir bakire betimlenmiş. Burada anlatılanlara göre buraya geldiğinizde sağ elle, sol omzunun üzerinden çeşmeye para atan kişilerin dilekleri gerçekleşiyormuş. Bu yüzden burayı ziyaret ettiğinizde sabah saatlerinizi tercih etmenizde fayda var. Buraya gelmişken inansanız da, inanmasanız da çeşmeye para atın ve şansınızı deneyin. Burada konaklamak için Metro durağına 5 dakika mesafede bulunan 3 yıldızlı Trevi Beau Boutique Hotel’i tercih edebilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Piazza Venezia

Piazza Venezia

Piazza Venezia, İtalya Roma şehrinde yer almaktadır. Burası meydanın batı yönünde önemli sanat sergilerine ev sahipliği yapmaktadır. Burası oldukça görkemli bir Ronesans sarayı olma özelliğine sahiptir. Saray, 1455-1464 yılları arasında, II.Paulus adıyla Papa olan Venedik Kardinali Pietro Barbo anısına yaptırılmıştır. Burası çoğu zaman papalık konutu, bazende Venedik elçiliği olarak kullanılmıştır. 1916 yılından itibaren devlete ait yer olmuştur.

İtalya Roma Piazza Venezia İtalya Roma’da Piazza Venezia

Günümüzde ise yapı müze olarak kullanılmaktadır. İçinde birinci sınıf erken Ronesans dönemine ait ağaç heykeller, resimler, sandıklar, goblenler, gümüşler, seramikler, silahlar, bronzlar, zırhlar, barok heykeller bulunmaktadır. Ayrıca 17-18 yüzyıla ait İtalyan resimleri bulunur. Buranın tarihi önemi ise şudur; Mussoli’ni sarayın balkonundan halka seslenmiştir. Buraya metroya binerek Collosseo durağında inerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Santa Maria Maggiore Bazilikası

Santa Maria Maggiore Bazilikası

Santa Maria Maggiore Bazilikası, İtalya Roma şehrinde bulunmaktadır. Farklı mimari tarza sahip olan Santa Maria Maggiore Bazikilası eski bir pagan tapınağıdır. Papa III.Sixtus’un direktifi üzerine 5. yüzyılda yapılmıştır.

İtalya Roma Santa Maria Maggiore Bazilikası İtalya Roma’da Santa Maria Maggiore Bazilikası

Kilisede dikkat çeken detay ise nefi ve nef mozaikleridir. Rivayete göre 14.yüzyılın ortasında Meryem Ana’yı rüyasında gören Papa Liberius’un talimatı üzerine yapımına başlanmış. Burada her yıl 5 Ağustos’ta kent halkı buranın kuruluşunun yıldönümünü kutlarlar. Yapının ön kısmında hacılara yol gösteren Piazza dell’Esquilino Dikilitaş’ı bulunuyor. Cappella Paolina’da yer alan Bakire’nin taçlandırıldığını anlatan mozaik turistlerin ilgisini çekmektedir. Ayrıca Papa V. Sixtus ile Kardinal Rodriguez’in mezarları da ziyaret edilen yerler arasında bulunuyor. Burayı 07:00-18:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
İspanyol Merdivenleri

İspanyol Merdivenleri

İspanyol Merdivenleri, İtalya Roma şehrinde bulunmaktadır. Burası Romalılar için önemli bir buluşma noktasıdır. Aşk Çeşmesi’nden yaklaşık olarak 10 dakika kadar yürüdükten sonra İspanyol Merdivenleri’ne ulaşıyorsunuz. Merdivenlerin önünde adını buradan aldığı İspanyol Elçiliği bulunmaktadır.

 İtalya Roma İspanyol Merdivenleri İtalya Roma’da İspanyol Merdivenleri

Merdivenleri Kral XV. Louis tarafından 1723-1726 yıllarında yapılmıştır. Meydanın yukarısında bulunan Trinita dei Monti Kilisesi’ne rahatlıkla gidilmesi için bu merdivenler yapılmıştır. İspanyol Merdivenleri’nin karşısında ise Roma’nın en popüler alışveriş caddelerinden olan Via Condotti bulunuyor. Alt bölümünde ise kayık şeklinde tasarlanmış olan Fontana della Barcaccia bulunuyor. Buraya gezmek için geldiğinizde merdivenlere oturup dondurmanızı keyifle yiyebilir, arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz. Burada Piazza di Spagna’nın yanında bulunan 5 yıldızlı otel The Inn at the Spanish Steps’de konaklayabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA