TatilCity.NETTatilCity.NET
Şifremi unuttum?

Ahlat Aktiviteleri

Yapılacak Şeyler

Nemrut Krater Gölü

Nemrut Krater Gölü

Nemrut Krater Gölü, Bitlis Tatvan ilçesinde bulunmaktadır. Göl, dünyanın en büyük krater gölüdür. 10 kilometrelik bir genişliği olan gölün en derin bölümü 155 metredir. Tatvan’a 15 kilometre uzaklıkta yer alır. Adını ise Babil Kralı Nemrut’dan almıştır.

Bitlis Tatvan Nemrut Krater Gölü Bitlis Tatvan’da Nemrut Krater Gölü

Nemrut Dağı’nın patlaması sonucunda oluşmuştur. Dağın zirvesinde sıcak ve soğuk iki tane krater gölü vardır. Sıcak olanı yüzmek için uygundur. Burada sazan balığı yetişmektedir. Olta balıkçılığı yapılmaktadır. Gölün suyu tatlıdır bunun nedeni ise kar suyu ile kaynak sularıyla beslenmesidir. Göl eşsiz bir doğa güzelliğine sahiptir. Bahar ve yaz aylarında büyüleyici bir görsel şölen oluşmaktadır. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Bitlis’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yerlerinde çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA
Nazik Gölü

Nazik Gölü

Nazik Gölü, Bitlis Ahlat ilçesinde bulunmaktadır. Van Gölü’ne 25 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Kuzeybatıda yer alan göl 30 kilometrekare bir alana sahiptir. 1876 metre rakımı vardır ve 50 metre derinliğe sahiptir.

Bitlis Ahlat Nazik Gölü Bitlis Ahlat’ta Nazik Gölü

Gölde aynalı sazan ve inci kefali yetişmektedir. Eşsiz bir doğa güzelliğine sahip olan gölü mutlaka görmelisiniz. Burada bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Bitlis’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yerlerinde çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Trekking ve yürüyüş gibi bir çok doğa sporunu yapabilirsiniz.  Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Emir Bayındır Köprüsü

Emir Bayındır Köprüsü

Emir Bayındır Köprüsü, Bitlis Ahlat ilçesinde bulunmaktadır. Harabeşehir Mahallesi’nde konumlanmış olan köprü küçük bir dere üzerinde doğu-batı yönünde geçmektedir. Tek gözlü olup küçük bir köprüdür. Akkoyunlular zamanında XV. yüzyıl sonlarına doğru yapılmıştır.

Bitlis Ahlat Emir Bayındır Köprüsü Bitlis Ahlat’ta Emir Bayındır Köprüsü

Köprünün yapımında kesme taş kullanılmıştır. Kuzey cephesinde tek bir taş üzerine işlenmiş çarkıfelek motifi vardır onun dışında süslemesi yoktur. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Bitlis’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yerlerinde çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Trekking, yürüyüş gibi doğa sporlarını yapabilirsiniz.  Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
İskender Paşa Cami

İskender Paşa Cami

İskender Paşa Cami, Bitlis Ahlat ilçesinde bulunmaktadır. Burada eski bir Ahlat kalesi bulunmaktadır. Camide ki kitabeye göre M. 1584 tarihinde İskender Paşa tarafından, Mimar Sinan’a yaptırılmıştır.

Bitlis Ahlat İskender Paşa Cami Bitlis Ahlat’ta İskender Paşa Cami

Yavuz Sultan döneminde yapılan cami, Kanuni Sultan Süleyman döneminde ise genişletilmiştir. Caminin iç ve dış yapısı Osmanlı mimarisinin önemli örneğidir. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Bitlis’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yerlerinde çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Trekking, yürüyüş, dağ bisikleti sürebilir bütün doğa sporlarını deneyimleyebilirsiniz.  Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Ahlat Sahil Kalesi

Ahlat Sahil Kalesi

Ahlat Sahil Kalesi, Bitlis Ahlat ilçesinde bulunmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman İran seferinden döndükten sonra Ahlat’a gelir ve bütün atlarını ziyaret eder. Altın’ın mamur olması içinde Zal Paşa ile Mimar Sinan’a sağlam, güvenli bir kale yapmasını söyler. Ahlat harabesi güney yönünde, göl kenarındaki alana H.965 yılında kale yapılır.

Bitlis Ahlat Sahil Kalesi Bitlis Ahlat’ta Ahlat Sahil Kalesi

Kale, dörtgen şeklinde ve etrafı üç bin adım, duvarları da çok yüksek olmayan bir kaledir. On üç kulesi vardır ve hendeği derin değildir. Duvarları geniş ve sağlamdır. Göl kenarına bakan üç kat sağlam demir kapısı ve içinde 350 ev, hamam, han, yirmi dükkan vardır. Günümüzde ise sadece kale olarak kalmıştır. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Bitlis’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yerlerinde çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA
Selçuklu Mezarlığı

Selçuklu Mezarlığı

Selçuklu Mezarlığı, , Bitlis Ahlat ilçesinde bulunmaktadır. Mezarlık, İslam dünyasının en büyük mezarlığıdır. XII. yüzyılla XVI. yüzyılları arasında Alatşahlar, İlhanlı, Eyyubiler ve Osmanlıya ait 8169 tane çeşitli tiplerde mezar taşı vardır. Aynı zamanda Selçuklu Mezarlığı’na ait 7 adet akıt vardır.

Bitlis Ahlat Selçuklu Mezarlığı Bitlis Ahlat’ta Selçuklu Mezarlığı

Tarihin önemli kaynakları arasında bulunan mezar taşları ait oldukları toplumların sanat anlayışlarını, sosyal ve kültürel yapılarını yansıtır. Mezar taşları Türklerin yerleşme ve yayılma alanlarını da göstermesi açısından önemlidir.  Orta Asya ile Anadolu arasındaki köprüyü gösteren önemli bir kanıttır. Türkler, Anadolu’ya geldikten sonra mezar kültürünü İslami dönemde de uygulamışlardır. Selçuklu mezar taşları, Orhun Abidelerine benzemektedir. Orta Asya Türk kültürü Ahlat’ta devam etmektedir. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Bitlis’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yerlerinde çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Çifte Kümbet

Çifte Kümbet

Çifte Kümbet, Bitlis Ahlat ilçesinde bulunmaktadır. 13. yüzyılda yapılmıştır. Kümbetlerden en büyüğü ise Bugatay Aka ile Şirin Hatun için yapılmıştır diğer kümbet de Hüseyin Timur ile Esen Tekin Hatun’a aittir.

Bitlis Ahlat Çifte Kümbet Bitlis Ahlat’ta Çifte Kümbet

Hüseyin Timur ile Esen Tekin Kümbeti’nin 1280 yıllarda yapıldığı tahmin edilmektedir. Kümbet mazgal pencerelerle aydınlatılmakta ve de içten bir kubbe ile dıştan konik bir külahla örtülmüştür. Bugatay Aka ve Şirin Hatun Kümbeti de tıpkı diğer kümbet gibi 1280’li yıllarda yapılmıştır. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Bitlis’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yerlerinde çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA
Abdurrahman Gazi Türbesi

Abdurrahman Gazi Türbesi

Abdurrahman Gazi Türbesi, Bitlis Ahlat ilçesinde bulunmaktadır. Erzurum’un 2,5 güneydoğusunda Palandöken Dağı’nın eteğinde yer almaktadır. Abdurrahman Gazi aynı zamanda Hz. Muhammed’in sancaktarlığını yapmış biridir.

Bitlis Ahlat Abdurrahman Gazi Türbesi Bitlis Ahlat’ta Abdurrahman Gazi Türbesi

Bir tekke zaviyeyle birlikte 16. yüzyıldan günümüze kadar türbe ziyaret edilmektedir. 1796 yılında Erzurum Valisi Yusuf Ziya Paşa’nın eşi Ayşe Hanım tarafından yaptırılmış bir de cami vardır. Türbenin bir kitabesi vardır. Kitabenin üzerinde yer alan tarihe göre 1796 yılında yapılmıştır. Türbenin etrafı ağaçlandırılmıştır. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Bitlis’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yerlerinde çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA
Emin Bayındır Türbesi

Emin Bayındır Türbesi

Emin Bayındır Türbesi, Bitlis Ahlat ilçesinde bulunmaktadır. Bayındır kümbetinin kuzeyinde bulunan caminin kitabesine göre miladi 1477 tarihinde Bayındır İbni Rüstem tarafından yapılmıştır. Caminin yan duvarında yer alan beyaz taş üzerinde Amel Baba Can adı yazılıdır.

Bitlis Ahlat Emin Bayındır Türbesi Bitlis Ahlat’ta Emin Bayındır Türbesi

Camiyi Amel Baba Can’ın yaptığı düşünülmektedir. Sade bir yapıya sahiptir. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce tamir edilmiş ve hizmete açılmıştır. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Bitlis’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Trekking, yürüyüş gibi doğa sporlarını da yapabilirsiniz. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yerlerinde çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Ahlat Müzesi

Ahlat Müzesi

Ahlat Müzesi, Bitlis Ahlat ilçesinde bulunmaktadır. Müze, 1971 yılında hizmete açılmıştır. İlk olarak açık hava müzesi olarak düzenlenmiştir. Daha sonra buraya müze binası yapılmıştır. Zengin bir koleksiyonu vardır.

Bitlis Ahlat Müzesi Bitlis Ahlat’ta Ahlat Müzesi

Müzede, M.Ö.2000 yılına ait eşyalar, 1965-1991 yılları arasında Ulu Cami’de daha sonra ise Çifte Hamam’da yapılan kazılar esnasında çıkarılan eserler burada sergilenmiştir. Aynı zamanda Selçuklu dönemine ait olan seramiklerde müzede sergilenmiştir. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Bitlis’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yerlerinde çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA
DAHA FAZLA YÜKLEYİN