TatilCity.NETTatilCity.NET

Avanos Aktiviteleri

Yapılacak Şeyler

Çanak Atölyeleri

Çanak Atölyeleri

Çanak Atölyeleri, Nevşehir Avanos ilçesinde bulunmaktadır. Seramik denince akla Avanos gelir. Burada bir çok çanak atölyesi vardır.

Nevşehir Avanos Çanak Atölyeleri Nevşehir Avanos’da Çanak Atölyeleri

Buradaki çanaklar Avaros dağlarından ve Kızılırmak’tan çıkarılan yumuşak ve killi topraktan yapılmaktadır. Topraklar öncelikle eleniyor ve yoğuruluyor, çamur haline geldikten sonra şekil veriliyor. Çamura şekili ise çark denilen ve ayakla döndürülen tezgahlarda veriliyor. Çanak önce güneşte kurutuluyor daha sonra saman ve talaşla yakılan fırınlarda 800-1200 derece sıcaklıkta pişiriliyor. Hepsi birer sanat eserine dönüşüyor. Su testisi, kışlık yiyecek, yemek kabları yapılıyor. Çanak atölyeler mağaralarda hizmet vermektedir. Gelenekel yapıda 50 atölye bulunmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği atölyelere mutlaka gitmeli ve sizde çanak yapmalısınız. Burada ekonomik olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Yeme-içme ihtiyacınızı giderebileceğiniz nezih ve kaliteli mekanlarda mevcuttur. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü şaraplardan kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Şarap Evleri

Şarap Evleri

Şarap Evleri, Nevşehir Avanos ilçesinde bulunmaktadır. Kapadokya denince akla şaraplar gelir. Bölgede bağcılık ve şarapcılık gelişmiş durumda.

Nevşehir Avanos Şarap Evleri Nevşehir Avanos’da Şarap Evleri

Avanos’da şarap evleri bulunmaktadır. Burada geleneksel tekniklerle şarap yapılmaktadır. Şaraplar oyulmaş kayalarda ve mağaralarda bulunan depolarda saklanmaktadır. Şaraplar Avanos’un yamaçlarında yetiştirilen şekerli üzümlerden üretilmektedir. Yaz tatili kapsamında geleceğiniz Nevşehir Avanos’da birbirinden güzel tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Avanos coğrafik olarak mistik bir güzelliğe sahiptir. Öğlenleri vadilerde trekking veya yürüyüş yapabilirsiniz. Buranın en popüler restoranında arkadaşlarınızla birlikte akşam yemeği yiyerek keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Güneşin batışını şarabınızı yudumlayarak izleyebilirsiniz. Avanos’da konaklayabileceğiniz ekonomik tesisler bulunmaktadır. Dilerseniz vadilerde çadır kampı kurabilirsiniz. Doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Sabah kahvaltısının ardından balon turuna katılarak macera dolu saatler geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan önce otantik ve organik ürünlerden satın alabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Alaattin Cami

Alaattin Cami

Alaattin Cami, Nevşehir Avanos ilçesinde bulunmaktadır.  1202 yılında yapılmıştır. Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından inşa edilmiştir.

Nevşehir Avanos Alaattin Cami Nevşehir Avanos’da Alaattin Cami

Cami, iki bölümden oluşmaktadır. Tromplu bir kubbeyle örtülmüştür Mihrap nişinin üzerindeki pencerelerle aydınlanması sağlanmış. İkinci bölüme ise sivri kemerle geçebiliyorsunuz. 17. yüzyılda onarımdan geçmiştir. 1964 yılında ise üçüncü bölüm ilave edilmiş. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Nevşehir Avanos’da gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Burada konaklayabileceğiniz ekonomik tesisler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yeme/içme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz mekanlarda bulunmaktadır. En popüler mekanda arkadaşlarınızla birlikte akşam yemeğinizi yiyebilir, kırmızı şarabınızı yudumlayabilirsiniz. Buraya gelmişken mutlaka şarap evlerini ziyaret etmelisiniz. Öğlenleri trekking yapabilirsiniz. Sabah erken kalkıp enfes bir kahvaltının ardından balon turu yapabilirsiniz. Şehirden ayrılmadan önce buraya özel organik veya otantik ürünlerden satın alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Lahit Mezar

Lahit Mezar

Lahit Mezar, Nevşehir Avanos ilçesinde bulunmaktadır. Burası bölgenin tek lahit olma özelliğine sahiptir. Kızılırmak kenarında bulunmaktadır. 1971 yılında lahit tesadüfen bulunmuştur.

Nevşehir Avanos Lahit Mezar Nevşehir Avanos’da Lahit Mezar

İlk bulunduğunda kapağı açılan lahitin içinde yer alan kalıntıların çalınmış olunduğunun farkına varılmıştır. Buradan çıkan kemikler üzerinde araştırma yapılmış ve saçları kınayla boyanmış bir kadına ait olduğu ortaya çıkmıştır. Yaz tatili ve kültür gezisi kapsamında geleceğiniz Nevşehir Avanos’da gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Burada konaklayabileceğiniz ekonomik tesisler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yeme-içme ihtiyacınızı giderebileceğiniz mekanlarda mevcuttur. Arkadaşlarınızla birlikte bölgenin en popüler mekanında akşam üstü yemeğinizi yiyerek, kırmızı şarabınızla güneşin batışını izleyebilirsiniz. Öğlenleri ise trekking veya yürüyüş yapabilir, sabah balon turunun keyfini yaşayabilirsiniz. Şehirden ayrılmadan önce buraya özgü organik veya otantik ürünlerden satın alabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Çeç Tümülüsü

Çeç Tümülüsü

Çeç Tümülüsü, Nevşehir Avanos ilçesinde bulunmaktadır. Avanos’a 15 kilometre mesafede bulunmaktadır. Kızılırmak’ın güneyinde yer alır.

Nevşehir Avanos Çeç Tümülüsü Nevşehir Avanos’da Çeç Tümülüsü

M.Ö.1. yüzyılda yapılmıştır. Yüksekliği 32 metredir. Tümülüs taş yığınlarından oluşmuştur. Şekil olarak kovboy şapkasına benzemektedir. Tümülüs ilçe merkezinden de görünmektedir. Burada bir çok tümülüs bulunmaktadır. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Nevşehir Avanos’da gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak ekonomik tesisler bulunmaktadır. Arkadaşlarınızla birlikte keyifli saatler geçirerek akşam yemeğinizi bölgenini en popüler mekanında yiyebilirsiniz. Öğlenleri trekking veya yürüyüş yapabilirsiniz. Kırmızı şarap eşliğinde gün batımını izlemenin keyfini yaşayabilirsiniz. Buraya gelmişken şarap evlerini görmeyi ve şarap almayı unutmayın. Buraya gelmişken Hacı Bektaş Türbesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Bölgeden ayrılmadan evvel buraya özgü otantik veya organik ürünlerden hediye olarak satın alabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Sarıhan Kervansarayı

Sarıhan Kervansarayı

Sarıhan Kervansarayı, Nevşehir Avanos ilçesinde bulunmaktadır. Selçuklu döneminin önemli eserlerindendir. 13. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmekte olup İpek yolu üzerindedir.

Nevşehir Avanos Sarıhan Kervansarayı Nevşehir Avanos’da Sarıhan Kervansarayı

Selçuklu Sultanı İzzettin Keykavus döneminde yapılmıştır. Adını ise yapımında kullanılan taşların renginden almıştır. Yüksek duvarlarla kaplı olup tek kattan oluşmuştur. Geniş bir avulusu vardır. Yazlık ve kışlık odaları bulunmaktadır. Mescit ve atların bağlandığı bölümleri yer almaktadır. Burası yerli ve yabancı turistelerin en çok ziyaret edildiği bir yerdir. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Nevşehir Avanos’da gezip, görebileceğiniz bir çok yer bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayibeceğiniz ekonomik tesisler mevcuttur. Arkadaşlarınızla birlikte keyifli saatler geçirebileceğiniz,  yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz nezih ve kaliteli mekanlar bulunmaktadır. Buraya gelmişken şarap evlerini görmeyi unutmayın. Ayrıca Hacı Bektaş Türbesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özel yapılmış olan organik ve otantik ürünlerden satın alabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Belha Manastırı

Belha Manastırı

Belha Manastırı, Nevşehir Avanos ilçesinde bulunmaktadır. Özkonak Kasabasıyla Avanos arasında yer almaktadır. Bir tepe üzerindedir. Dereye nazır bir konumdadır ve eşsiz bir manzarası vardır.

Nevşehir Avanos Belha Manastırı Nevşehir Avanos’da Belha Manastırı

6. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Nevşehir Avanos’da gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz nezih ve kaliteli mekanlarda bulunmaktadır. Bölgenin popüler mekanlarından birinde arkadaşlarınızla birlirte keyifli sohbetler eşliğinde gün batımını izleyerek şarabınızı yudumlayabilirsiniz. Öğlenleri trekking veya yürüyüş yapabilirsiniz. Sabahın erken saatlerinde kahvaltının ardından balon turu yapabilirsiniz. Avanos’da konaklayabileceğiniz ekonomik tesisler bulunmaktadır. Burada bulunan şarap evlerini ziyaret etmeyi ve satın almayı unutmayın. Şehirden ayrılmadan önce buraya özel yapılmış olan organik ve otantik ürünlerden hediye olarak satın alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Deryamanlı Kilisesi

Deryamanlı Kilisesi

Deryamanlı Kilisesi, Nevşehir Avanos ilçesinde bulunmaktadır. Kapadokya’nın en önemli yapılarından biridir. 2. yüzyılda yapılmıştır.

Nevşehir Avanos Deryamanlı Kilisesi Nevşehir Avanos’da Deryamanlı Kilisesi

Meryem Ana Kilisesi adıylada anılmaktadır. Kilise, Vatikan temscilcileri ve Avanos Belediyesi’nin katılımıyla ibadete açılmıştır. Kilise bölgede bulunan Hristiyanların hizmetindedir. Katolik aleminin ruhani lideri olan II.Jean Paul’de gelmeyi çok istediği bir yerdi. Kilise Hz. İsa ve Meryem Ana freskleriyle dikkat çekmektedir. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Nevşehir Avnos’da gezip, görebileceğiniz bir çok ilginç tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Burada öğlenleri trekking veya yürüyüş yapabilirsiniz. Ekonomik tesislerin bulunduğu bölgede yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz nezih, kaliteli mekanlar bulunmaktadır. Arkadaşlarınızla birlikte keyifli bir akşam yemeğiyle beraber gün batımını izleyerek, şarabınızı yudumlayabilirsiniz. Burada mutlaka şarap evlerini görmeli ve şaraplardan satın almalısınız. Şehirden ayrılmadan önce buraya özgü organik veya otantik ürünlerden satın alabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Kızılçukur Vadisi

Kızılçukur Vadisi

Kızılçukur Vadisi, Nevşehir Avanos ilçesinde bulunmaktadır. Eşsiz bir manzaraya sahiptir. Ortahisar ve Çavuşin Köyü arasındadır. Asırlar önce volkanik patlamaların yaşandığı yerde çukur şeklinde peribacaları meydana gelmiştir.

Nevşehir Avanos Kızılçukur Vadisi Nevşehir Avanos’da Kızılçukur Vadisi

Bölgede doğal kaya oluşumlarının bulunduğu dikkat çekmektedir. Kızılçukur denmesinin nedeni de bu oluşumlardır. Burada tüf kayaların oyulmasıyla meydana gelen doğal yapılar çok ilginçtir. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Arkadaşlarınızla birlikte burada bir mekanda akşam yemeğinizi yiyebilir gün batımını izleyebilir keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Öğlenleri trekking ve yürüyüş yapabilirsiniz. Bol bol fotoğraf çektirmeyi unutmayın. Kültür gezisi kapsamında geleceğiniz Nevşehir’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Burada konaklayabileceğiniz ekonomik tesisler bulunmaktadır. Mutlaka şarap evlerini ziyaret etmelisiniz. Şaraplarıyla ünlü Nevşehir’den şarap almadan dönmeyin. Aynı zamanda bölgeye özel diğer organik ve otantik ürünlerden satın alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Paşabağ

Paşabağ

Paşabağ, Nevşehir Avanos ilçesinde bulunmaktadır. Keşişler Vadisi üzerinde bulunmaktadır. İlçe merkezine 4 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Nevşehir Avanos Paşabağ Nevşehir Avanos’da Paşabağ

Paşabağ’da ilgi çekici olansa üç başlı peribacası ve Saint Simeon için yapılmış olan şapel ve manastırdır. Aziz Simeon burada 15 yıl kalmıştır. Kültür gezisi kapsamında geleceğiniz Nevşehir Avanos’da birbirinden ilginç doğal ve tarihi yerler bulunmaktadır. Burada konaklayabileceğiniz ekonomik tesisler bulunmaktadır. Yeme-içme ihtiyacınızı giderebileceğiniz mekanlar oldukça fazla… Arkadaşlarınızla birlikte keyifli bir akşam yemeği yiyebilir, kırmızı şarabınız eşliğinde gün batımını izleyebilirsiniz. Öğlenleri trekking veya yürüyüş yapabilirsiniz. Sabahın erken saatinde kahvaltı sonrası balon turuyla unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.  Nevşehir denince akla dünyaca ünlüp enfes şarapları gelir. Buraya geldiğinizde şarap evlerini ziyaret etmeyi unutmayın. Ayrıca Hacı Bektaş Türbesi’nide görebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan önce buraya özel yapılmış olan organik veya otantik ürünlerden hediye olarak satın alabilirsiniz.

DAHA FAZLA