TatilCity.NETTatilCity.NET

Berlin Aktiviteleri

Turlar

Berlin Turu (2 Gece 3 Gün)

  • 1. Gün : İstanbul - Berlin
  • 2. Gün : Berlin Şehir Turu
  • 5. Gün : Berlin - İstanbul

DAHA FAZLA

Yapılacak Şeyler

Victory Column

Victory Column

Victory Column, Almanya Berlin şehrinde bulunmaktadır. Tiergarten Parkı içinde yer alan yapı Heinrich Strack tarafından tasarlanmış. 1864 yılında anıtın yapımına başlanmış. Anıt, Danimarka’ya kazanılan zaferi sembolize etmesi için yapılmış.

 Almanya Berlin Victory Column Almanya Berlin’de Victory Column

1873 yılında ise Avusturya ve Fransa’yı yenen Almanya’nın zaferinin simgesi haline gelmiş. Anıt ilk yapıldığı yıllarda Platz der Rebuplik olarak da bilinen Königsplatz Meydanı’nda bulunuyormuş. 1938 yılında Hitler’in emriyle bugünkü yerine taşınmış. Berlin’in dünyanın başkenti olması için 4.kısım anıta eklenmiş, yüksekliği ise 67 metreye çıkarılmış. Yapının en üst kısmına ise Roma zafer tanrıçası Victoria’nın bronz heykeli konulmuş. Heykeli, Friedrich Drake yapmış. 35 ton ağırlığına ve 8,30 metre yüksekliğine sahip. Kenti izlemek isterseniz seyir terasına çıkıp kahvenizi içebilir, keyifli saatler geçirebilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Gendarmenmarkt

Gendarmenmarkt

Gendarmenmarkt, Almanya Berlin şehrinde bulunmaktadır. Burada yıllar önce askerler yürüyüş yaparmış. Günümüzde ise Berlin’in en güzel meydanı… Adını II.Friedrich’in birlikleri tarafından yok edilen Fransız süvari alayından almış. 17. yüzyılın sonunda ise Johann Arnold nering’in çizdiği tasarıma uygun olarak yapılmış.

Almanya Berlin Gendarmenmarkt Almanya Berlin’de Gendarmenmarkt

Meydanın etrafına ise Fransa’dan buraya kaçan Protestan halkı yerleştirilmiş. Burası özellikle Noel zamanında renkli görüntülere sahne oluyor. Meydanın ortasında Şair Friedrich Schiller’in heykeli bulunuyor. Burada bulunan kilisede ise  klasik müzik başta olmak üzere açık hava etkinlikleri düzenleniyor. Kilisenin Deutscher Dom kulesinde ise Alman parlamentosunun tarihini yansıtan koleksiyonlar sergileniyor.  Französischer Dom’da ise Huguenot Müzesi yer alıyor. Buraya gelip gezdikten sonra dinlenip, çayınızı yudumlayabilirsiniz.

DAHA FAZLA
DDR Müzesi

DDR Müzesi

DDR Müzesi, Almanya Berlin şehrinde bulunmaktadır. Müze, Berlin Katedrali’nin karşısında yer alıyor. Müze, Demokratik Almanya Cumhuriyeti’nin sosyal yaşamına ait bilgiler veriyor.

 Almanya Berlin DDR Müzesi Almanya Berlin’de DDR Müzesi

Müze, Peter Kenzelmann tarafından 2004 yılında açılmış. Kültürel tesiste koleksiyonlar 27 farklı temayla sergileniyor. Bunun için multimedya gösterimleri yapılıyor. En ilginç olanları ise Doğu ve Batı Almanya arasında oynanan maçlarda kullanılan toplar, eski bakanlığın kullandığı Volvo otomobil, Sosyalist Parti’nin toplantı salonunda kullandığı masa ve orjinal eşyalarla meydana getirilmi cezaevi hücreleri bulunuyor. Bu eşyalar Erfurt ve Bautzen’den getirilmiş. Burada bir çok müze var ancak yakın tarihe ışık tutan ve günümüze uygun olarak temalardan oluşturulmuş olan DDR Müzesi’ni gezebilirsiniz. Burayı saat 10:00-20:00’de ziyaret ederibilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi

Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi

Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi, Almanya Berlin şehrinde bulunmaktadır. Kilise, Charlottenburg kentinde bulunuyor. Almanya’nın ilk kralı I.Wilhelm anısına 1891-1895 yılları arasında yapılmış. Kilise, Franz Schwechten gözetiminde yapılmış.

 Almanya Berlin Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi Almanya Berlin’de Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi

Kilise, Neo-romantik stiliyle tasarlanmış. 1895 yılında ise ihtişamlı bir törenle açılmış. Breitscheidplatz üzerinde bulunan kilise, 1943 yılında yaşanan bombardıman esnasında büyük hasar görmüş. Kilisenin kalan bölümleri ise anıt statüsünde korunmaya alınmış. 1961 yılında restore edilerek tamamlanmış. Petek görüntüsüne sahip olan kilisenin yeni ibadet bölümü ise kalıntıların yanında bulunuyor. Berlin’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve kültürel yerler bulunmaktadır. Berlin denince akla, müzeler, saraylar, anıtlar, bahçeler, meydanlar geliyor. Burada yeme-içme ihtiyacınızı giderebileceğiniz uygun fiyatlarla hizmet sunan kafe ve restoranlarda bulunuyor. Cadde üzerindeki mekanlarda fiyatar daha yüksek o yüzden sokak aralarındaki mekanları tercih edebilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA
Tiergarten

Tiergarten

Tiergarten, Almanya Berlin şehrinde bulunmaktadır. Bahçe Mitte kentinde bulunmaktadır ve 210 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Burası Berlin’in en büyük parkıdır. 16. yüzyılda burayı kraliyet üyeleri avlanma sahası olarak kullanırmış.

 Almanya Berlin Tiergarten Almanya Berlin’de Tiergarten

Alana park yapılması fikri ise 17. yüzyılın sonlarına doğru III.Friedrich tarafından oratya çıkmış. Bunun için 1833-1838 yılları arasında geniş çalışmalar yapılmış ve bu çalışmalar Peter Joseph Lenné kontrolünde gerçekleştirilmiş. Park ihtişamlı görüntüsüyle yerli ve yabancı bütün ziyaretçilerin akınına uğruyor. II. Dünya Savaşı sırasında park büyük hasar görmüş, yakıt sıkıntısı olduğu için halkın büyük bir çoğunluğu buradaki ağaçları kesmek zorunda kalmışlar. Ancak yapılan bağışlarla buraya yeniden ağaçlar dikilmiş ve park 1949 yılındaki haline geri dönmüş. Buradaki en dikkat çeken detay ise Zafer Anıtı. Bunun yanı sıra Berlin Hayvanat Bahçesi’de burada bulunuyor. Parkta kültürel ve sanatsal etkinlikler düzenleniyor. Bu etkinlikleri ise Haus der Kulturen der Welt yapıyor.

 

DAHA FAZLA
Berlin Bergama Müzesi

Berlin Bergama Müzesi

Berlin Bergama Müzesi, Almanya Berlin şehrinde bulunmaktadır. Müzeler Adası’nda bulunan Bergama Müzesi Alman arkeologların Anadolu’da yaptıkları kazılar sonucunda ortaya çıkardıkları eserleri sergiledikleri müzedir. Müze 1910 yılında kurulmuştur.

 Almanya Berlin Bergama Müzesi Almanya Berlin’de Berlin Bergama Müzesi

Adını Bergama Krallığı’ndan alan müzede Bergama ve Milet Antik Kenti’ne ait kalıntıların bulunduğu önemli bir kültürel tesis. 1910-1930 yılları arasında Alfred Messel müzeyi tasarlamış. Ludwig Hoffman’ın kontrolünde müze inşa edilmiş. Ön Asya Müzesi, İslam Sanatları Müzesi ve Antik Eserler Koleksiyonu isimleriyle 3 bölümden meydana geliyor. Müzedeki en değerli ve dikkat çeken eserler ise Milet Pazar Kapısı, İştar Kapısı, Babil Alay Yolu ve Bergama Sunağı bulunuyor. Burada restorasyon çalışmaları devam ettiği için 2014 yılında ziyarete kapatılmış. Müzeyi, 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Kreuzberg

Kreuzberg

Kreuzberg, Almanya Berlin şehrinde bulunmaktadır. Buraya ‘Küçük İstanbul’ olarak anılıyor. Nedeni ise Türk halkının büyük bir kısmının burada olması… Berlin’in çok kültürlülük yapısını oluşturan önemli bir yer.

 Almanya Berlin Kreuzberg Almanya Berlin’de Kreuzberg

Göçmenlerin büyük bir kısmı burada yaşıyor. SO 36 ile Alman ağırlıklı halka sahip SW 61 olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Bölge eski zamanlarda Berlin’in en yoksul bölgesiymiş. Günümüzde ise sosyal ve kültürel anlamda şehrin dikkat çeken yerlerinden biri. Aynı zamanda II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin kullandığı Saçhenhausen Toplama Kampına yakın bölgede yer alıyor. Buraya geldiğinizde kendinizi Türkiye’deymiş gibi hissedebilirsiniz çünkü her yerde Türkçe levhalara ve Türk kökenli halka rastlayabilirsiniz. Türk yemeklerini yemek isterseniz buradaki kafe ve restoranlara gidebilirsiniz. Aynı zamanda Türkçe Rap yapan Killa isimli Mustafa Çakkallar’a ait rap albümleri Türkçe’nin tanıtılmasında etkili olmuş. Buraya geldiğinizde grup halinde dolaşmanızı tavsiye ederiz aynı zamanda ara sokaklara girmemenizde fayda var.

 

DAHA FAZLA
Berliner Bernsehturm

Berliner Fernsehturm

Berliner Fernsehturm yani Berlin TV Kulesi, Almanya Berlin şehrinde bulunmaktadır. Berlin’in en yüksek yapılarından biridir. 365 metre uzunluğu vardır. Buranın yapılması fikri ilk olarak 1950’li yıllarında ortaya çıkmış.

 Almanya Berlin Berliner Fernsehturm Almanya Berlin’de Berliner Fernsehturm

Doğu Almanya’nın en iyi mimarlarından olan Fritz Dieter, Günter Franke ve Werner Neumann’ın kontrolünde 1960-1964 yılları arasında yaptırılmış. Kulenin açılışı ise 1969 yılında yapılmış. Günümüzde burası Berlin’in ikonik kulelerindendir. Brandenburg Kapısı ise Birleşik Almanya’yı sembolize ediyor. Kuleye her yıl 1 milyondan fazla ziyaretçi akın ediyor. Buraya çıkıp şehri mutlaka izlemelisiniz eşsiz manzaraya bayılacaksınız. Küre şeklindeki gözlem alanının yüksekliği 200 metre. Buraya asansörle 40 saniyede çıkabiliyorsunuz. Burada yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz kafe ve restoranlarda bulunuyor. Berlin TV kulesini gezmeniz için uzun kuyruklarda beklemek istemiyorsanız biletinizi çok önceden internetten almanız yararınıza olacaktır. Burayı, 09:00-00:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

 

 

  

DAHA FAZLA
Postdamer Platz

Potsdamer Meydanı

Potsdamer Meydanı, Almanya Berlin şehrinde bulunmaktadır. Meydan, kentsel dönümüşün en iyi örneklerinden biridir. 1920 yıllara kadar burası şehrin ana anteri olarak kullanılmış.

Almanya Berlin Potsdamer Meydanı Almanya Berlin’de Potsdamer Meydanı

II. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş sırasında duvarın da etkisiyle ıssız bir alan olmuş. 1990’lı yıllarda ortaya atılan projeyle meydanın çevresi yenilenerek Sony Center, Beisheim Center, Daimler City gibi yapılar yapılmış ve bölge önemli bir cazibe merkeszi haline gelmiş. Meydan günümüzdeki Amerika ve Avpura kent biçiminin birer sentezini oluşturuyor. Meydanda gün boyunca sanatçılar çalışmalarını burada sergileyerek halka sunuyorlar. Meydanın köşesinde yer alan Berlin Duvarı’na ait olan kalıntılara gelenek haline gelen sakız yapıştırılıyor.

 

DAHA FAZLA
Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie, Almanya Berlin şehrinde bulunmaktadır. Burası Amerikan ordusu tarafından 1961-1990 yılları arasında yaptırılmış. Geçişleri kontrol amacıyla kullanılmıştır.

Almanya Berlin Checkpoint Charlie Almanya Berlin’de Checkpoint Charlie

Kapı, NATO’nun gözleminde olup 3.geçiş noktası olduğu için bu adıyla anılıyor. Faaliyetteyken bir çok gazeteci, yazar, diplomat..vb yabancı ziyaretçiler buradan Doğu Almanya’ya geçiş yaparmış. Kapı, Amerikan ve Rus kuvvetleri arasında yaşanan gerilime neden olmuştur. Kapı günümüze kadar orjinalliğini korumuş. Batı yönüne kaçmaya çalışanların yaşadıkları olaylar, bununla ilgili belgeler, fotoğraflar kapıya yakın olan Haus am Checkpoint Charie adlı müzede sergileniyor. Berlin’de birbirinden etkileyici tarihi ve kültürel yerler bulunmaktadır.

 

DAHA FAZLA