TatilCity.NETTatilCity.NET

Digor Aktiviteleri

Yapılacak Şeyler

Kilittaşı Kilisesi

Kilittaşı Kilisesi

Kilittaşı Kilisesi, Kars Digor ilçede bulunmaktadır. Kilise, Kilittaşı Köyü sınırları içinde yer almaktadır. Kilisenin temeli siyah bazalt taşından yapılmış. Üst bölümleri ise kırmızı keste taştan inşa edilmiştir.

Kars Merkez Kilittaşı Kilisesi Kars Merkez’de Kilittaşı Kilisesi

Kilisenin giriş yönü güneyde yer alıyor. Kilisenin kapısı, sağır yuvarlak kemer içinde bulunan basık sivri bir kapıdır. Kapının sağı ve solunda pencere bulunuyor. Pencerinin girişinde sağında ve solunda birer geometrik çerçeve bulunuyor aynı zamanda kabartma haç motifi bulunuyor. Sağır kemerin üzerinde bulunan kilit taşların üst kısmında haç ve aşağısında ise kanatlı melek motifleri bulunuyor. Kilisenin avlu bölümü diktörtgen şeklinde yapılmış. Batı yönünde ise 3, kuzey bölümünde ise 2 pencere yer alıyor. Avlunun kuzeydoğu yönündeki köşede vaftiz işlemlerinin yapıldığı niş bulunuyor. Doğu bölümünde ise kemerli yarım kubbeli bir apsis bulunuyor. Apsisin sağı ve solunda da hücre bulunuyor. Kilisenin çatı kısmı bulunuyor bu nedenle üzeri açık bir şekilde yapılmış.

 

DAHA FAZLA
Bozdağ Alabalık Tesisleri

Bozdağ Alabalık Tesisleri

Kars Digor’da bulunan Bozdağ Alabalık Tesisleri sevdiklerinizle birlikte eşsiz bir doğanın içinde karnınızı doyurabileceğiniz kaliteli bir mekan.

Kars Digor Bozdağ Alabalık Tesisleri Kars Digor’da Bozdağ Alabalık Tesisleri

Aileniz ve çocuklarınızla birlikte hafta sonu tatilinizi piknik havasında geçirebileceğiniz, yorgunluğunuzu atabileceğiniz nezih bir mekan. Arkadaşlarınızla birlikte günün iş stresini atabileceğiniz müşteri memnuniyetine önem veren samimi bir yer. Dilerseniz arkadaşlarınızla hafta sonları bir araya gelerek burada özel günlerinizi keyifle kutlayabilirsiniz. Menüler temiz bir ortamda hazırlanmakta olup hijyenik bir şekilde masanıza kadar sunumu yapılmaktadır. Sevdiklerinizle birlikte unutulmaz bir gün geçirmenin güzelliğini yaşamak için burayı tercih edebilirsiniz. Bozdağ Alabalık Tesisleri kolaylıkla bulabileceğiniz adresinde sizleri bekliyor.

Adres: 36670 Halıkışlak Köyü/Digor/Kars
Telefon: 0546 434 76 76

DAHA FAZLA
Beş Kilise

Beş Kilise

Digor Kars merkezine 28 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Kars Digor’a merkezden kalkan dolmuşlarla ulaşmanız mümkündür. 1888 yıllarında beş Türk ailesinin buraya göçmesiyle ilçe kurulmuştur. İlçe kırk yıl boyunca Ermenilerin istilasına uğramıştır. 1953 yılında ilçe olarak Kars’a bağlandı. Dede Korkut’un yaşadığı özel bir ilçedir. Tarihi ve doğasıyla ilgi gören yerlerden biridir. Müren Kilisesi, Tekor Kilisesi, Beş Kilise görülmesi gereken yerler arasındadır.

Kars Digor Beş Kilise Kars Digor’da Beş Kilise

Beş Kilise ilçe merkezine 25 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Kilise kesme taşlarla yapılmıştır. Bir vadinin üzerinde bulunup, üç kayanın üzerine konumlanmıştır. Beş Kilisenin her biri kutsal bir kişiyi temsil eder. Meryem Ana, Aziz Karapet, Aziz Stefanos, Aziz Krikor, Aziz Sarkis. Kilise 1878 yılında Ermenilere verilmiş daha sonra Osmanlının eline geçmiş. Kilise 1989 yılı depreminde tahrip olmuştur. Kilisenin taşları belediyenin yapımında kullanılmıştır.

 

DAHA FAZLA