TatilCity.NETTatilCity.NET

Feke Aktiviteleri

Yapılacak Şeyler

Feke Kalesi

Feke Kalesi

Feke Kalesi, Adana Feke ilçesinde bulunmaktadır. Burası eski çağlarda bir çok devletin ve kavimin yerleşim alanı haline gelmiştir. M.Ö.16. yüzyılda buraya Hititler hakimdi. Asurlu tüccarlar M.Ö.19-18. yüzyılda Kültepe ve çevresiyle Anadolu’nun bir çok yerlerinde koloniler kurmuşlar ve örgütlenmiştir. Asurlular burada ticaret kolonileri kurmuştur. İç Anadolu’daki platolarla, Kilikya Ovası’nı bağlayan bir geçitti.

Adana Feke Kalesi Adana Feke’de Feke Kalesi

Burası M.Ö. 6. yüzyılda Perslere daha sonra M.Ö.333 yılında da Persleri yenen İskender’e geçmiştir. İskender’den sonra bölgenin hakimiyeti M.Ö.1. yüzyılın sonlarına yakın Roma İmparatorluğu’na geçmiştir. Feke 1375 yılına kadar Mısırlı Memlukluların işgaline maruz kalarak Ermenilerin hakimiyetine son vermiştir. Yavuz Sultan Selim 1517 yılında Osmanlı Devleti tarafından fethedilmiştir. Daha sonra buraya Türkmen boyları gelmiş ve bölgeyi yaylak olarak kullanmışlardır.  Buradan ticaret kervanları geçmekteydi. Denetim için de belirli noktalara karakollar kurmuşlardı. Kale 3 kilometreden sonra kervanların kontrolünü sağlamak için XII. yüzyılda yapılmıştır. Kaleyi Bizanslılar yapmıştır daha sonra da Selçuklular kaleyi almıştır. Şekil olarak dikdörtgendir. Sekiz burcu ile bir gözetleme kulesi vardır. Kalede arkeoolojik kalıntılar bulunmaktadır. Giriş kapısı güneydedir.

 

 

 

DAHA FAZLA
Gölbaşı Restaurant

Gölbaşı Restaurant

Gölbaşı Restaurant Adana Feke’de eşsiz manzara içinde konumlanmış nezih bir mekan. Türk mutfağının en güzel lezzetlerini bulabileceğiniz mekanda doğayla iç içe, huzur içinde yeme-içme ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Adana Ceyhan Koçer Restaurant Adana Feke’de Gölbaşı Restaurant

Gün içinde veya hafta sonlarınızı en iyi şekilde değerlendirebileceğiniz mekanda zamanın nasıl akıp gittiğinin farkında bile olamayacaksınız. Müşteri memnuniyetine önem veren mekan aynı zamanda hem hijyen ve temiz bir ortam. Et yemeklerinin en lezzetlilerini burada bulabilecek sevdiklerinizle birlikte keyifli saatler geçirebileceksiniz. Yemeklerde kullanılan malzemeler tamamen organik olup içeriğinde katkı malzemesi bulunmamaktadır. Samimi ve huzurlu bir ortamda sevdiklerinize özel günlerde tatlı sürprizler yapabilirsiniz. Sevgililer günü, doğum günü gibi özel günlerinizi burada kutlayabilirsiniz. Gölbaşı Restaurant Adana Feke’de sizleri bekliyor.

Adres: Akkaya Mahallesi, 01660 Feke/Adana

DAHA FAZLA
Göksu Nehri Gezisi

Göksu Nehri Gezisi

Göksu, Adana il merkezine 122 kilometre uzaklıktadır. Toros dağlarının eteklerinde yer aldığı için tarihi ve doğal güzelliklere sahip bir yerdir. Yolunuz Adana Feke’ye düşerse eğer gezip, görebileceğiniz yerler arasında Feke Kalesi, Göksu Nehri yer almaktadır.

Feke Kalesi Selçuklular döneminde yapılmış. 1945 yılında kazı çalışmaları esnasında bir bölümü daha ortaya çıkmıştır.

Adana Feke Göksu Nehri Gezisi Adana Feke’de Göksu Nehri Gezisi

Göksu Irmağı, Seyhan Nehri’nin bir koludur. Sarız Irmağıyla birleşerek Feke’ye doğru akar. Her mevsim doluluk oranı normal seviyelerde olan ırmakta her mevsim rafting yapılabilir. Arkadaşlarınızla birlikte burada raftin, piknik, mangal gibi etkinlikler yapabilirsiniz. Göksu Irmağı çadır kampı ve karavan tatili için idealdir. Burada ekonominize uygun otellerde bulunmaktadır.

DAHA FAZLA