TatilCity.NETTatilCity.NET

Gürpınar Aktiviteleri

Yapılacak Şeyler

Hamurkesen Cami

Hamurkesen Cami

Hamurkesen Cami, Van Gürpınar  ilçesinde bulunmaktadır. Kapı üzerinde yer alan kitabeye göre Seyyid Muhammed tarafından 1122 tarihinde yapılmıştır. Kare şeklinde ve tek kubbeli olup bir harimden meydana gelmiştir. Kubbesi daha sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yeniden onarılmıştır. Caminin yapımında düzgün kesme taş kullanılmıştır. Caminin geçmişi 400 yıllıktır.

Van Gürpınar Hamurkesen Cami Van Gürpınar’da Hamurkesen Cami

Kuzey cephesi taç kapıyla hareketlendirilmiştir. Mihrap yarım daire planlı ve niş şeklindedir. Kültür ve yaz tatili kapsamında geleceğiniz Van’da gezip, görebileceğiniz birçok tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Buraya gelmişken şehrin sembolü olan Van Gölü’nü mutlaka görmeli ve arkadaşlarınızla birlikte burada bulunan kafelerde biranızı veya kahvenizi yudumlayarak güneşin batışını izleminin keyfine varmalısınız. Van’ın en güzel yaylalarında çadır kampı yapabilir, doğayla iç içe huzur dolu birkaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz, sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Evliya Bey Köprüsü

Evliya Bey Köprüsü

Evliya Bey Köprüsü, Van Gürpınar  ilçesinde bulunmaktadır. Köprünün mansab yönündeki iki kitabeye göre 1082 yılında Evliya Bey tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir.

Van Gürpınar Evliya Bey Köprüsü Van Gürpınar’da Evliya Bey Köprüsü

Suyun üzerinde kuzeyden güneye doğru uzanmış, üç gözlü şekilde yapılmıştır. Sivri kemerli açıklık şeklinde yapılan gözlerden ortadaki geniş tutulmuştur. Köprü düzgün kesme taşlardan yapılmıştır. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Van’da gezip, görebileceğiniz birçok tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Burada yeme-içme ihtiyacınızı giderebileceğiniz kafe ve restoranlar daha çok ilçe merkezinde bulunmaktadır. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte Van’ın en güzel yaylalarında çadır kampı yapabilir doğayla iç içe, huzurlu birkaç gün geçirebilirsiniz. Buraya gelmişken mutlaka Van Gölü’nü görmeli ve çevresinde bulunan kafelerde çay veya biranızı içerek güneşin batışını izleyebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan önce buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden satın alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Hoşap İç Kale Hamamı

Hoşap İç Kale Hamamı

Hoşap İç Kale Hamamı, Van Gürpınar  ilçesinde bulunmaktadır. Hamam, küçük ölçülerde soğukluk, sıcaklık ve külhandan meydana gelmiştir. Soğukluk bölümü beşik tonoz, sıcaklık kısmı da kubbeyle örtülmüştür. Sıcaklığı örten kubbe ise yıkılmıştır. 1643 yılında iç kaleyle birlikte yapılan hamam, seyir köşkünde bulunmaktadır.

Van Gürpınar Hoşap İç Kale Hamamı Van Gürpınar’da Hoşap İç Kale Hamamı

Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Van’da gezip, görebileceğiniz birçok tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesislerde bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yeme-içme ihtiyacınızı giderebileceğiniz kafe ve restoranlar ilçe merkezinde bulunmaktadır. Dilerseniz şehrin en güzel yaylasında çadır kampı yapabilir, doğayla iç içe huzur dolu birkaç gün geçirebilirsiniz.  Buraya gelmişken mutlaka Van Gölü’nü görebilir, burada bulunan restoranlardan birinde akşam yemeğinizi yiyebelir ve güneşin batışını izleyebilirsiniz. Şehre özgü organik ve yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Hoşap Hasan Bey Türbesi

Hoşap Hasan Bey Türbesi

Hoşap Hasan Bey Türbesi, Van Gürpınar  ilçesinde bulunmaktadır. Türbe, Van-Hakkari karayolunun kenarında konumlanmıştır. Mezarlık içinde olan medresenin yazıtına göre Haz Bey oğlu Hasan bey tarafından 1563 yılında yapılmıştır. 1585 yılından sonra ise Hasan Bey oğlu Şir Bey tarafından yaptırılmıştır.

Van Gürpınar Hoşap Hasan Bey Türbesi Van Gürpınar’da Hoşap Hasan Bey Türbesi

Kültür veya yaz tatili kapsamında geldiğiniz Van’da tarihi ve doğal bir çok yer bulunmaktadır. Buraya gelmişken mutlaka Van Gölü’nü görmeli ve burada bulunan mekanlarda arkadaşlarınızla birlikte güzel vakitler geçirmelisiniz. Dilerseniz şehrin en güzel yaylasında çadır kampı yaparak doğayla iç içe huzur dolu birkaç gün geçirebilirsiniz. Burada yeme-içme ihtiyacınızı ilçe merkezinde bulunan kafe ve restoranlarda giderebilirsiniz. Aynı zamanda ilçe merkezinde bulunan bütçenize uygun tesislerde konaklayabilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel şehre özgü organik ve yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Süleyman Bey Kümbeti

Süleyman Bey Kümbeti

Süleyman Bey Kümbeti, Van Gürpınar ilçesine bağlıdır.Kümbet tek katlı olup, sekizgen bir şekilde yapılmış. Kümbetin inşasında malzeme olarak düzgün kesme taş kullanılmış. Kümbetin üstünü örten külahın tamamı ve içteki kubbenin yarısı yıkılmış. Kuzeyde yer alan kapı, dıştan mukarnaslı olarak içten geometrik geçmeli bir çerçeveye alınmış.

Van Gürpınar Süleyman Bey Kümbeti Van Gürpınar’da Süleyman Bey Kümbeti

Sivri kemer alınlıklı bir düzenleme yapılmış. Kümbette üç yöne farklı şekillerde pencereler açılıyor. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Van’da gezip, görebileceğiniz tarihi ve doğal bir çok yer bulunmaktadır. Bunun yanı sıra burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Burada yeme-içme ihtiyacınızı ilçe merkezinde bulunan restoran ve kafelerde giderebilirsiniz. Dilerseniz şehrin en güzel yaylalarında çadır kurarak, doğayla iç içe, stresten uzak birkaç gün geçirebilirsiniz. Yaylada bütün doğa sporlarını deneyimleyibilirsiniz. Burada yeme-içme ihtiyacınızı ilçe merkezindeki mekanlarda giderebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel Van’a özgü organik ürünlerden satın alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Hakkari Alanya Uçak Bileti

Çavuştepe Kalesi

Çavuştepe Kalesi, Van Gürpınar  ilçesinde bulunmaktadır. Kale, Bol Dağı batı ucunda kurulmuştur. Aşağı ve yukarı olmak üzere iki bölümden oluşur. Kale, M.Ö.764-734 yılları arasında yaptırılmıştır. Sardur’un şehri anlamına gelen Sardurihinili olarak da bilinmektedir.

Van Gürpınar Çavurtepe Kalesi Van Gürpınar’da Çavuştepe Kalesi

1961-1986 yılları arasında İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Prof.Dr. Arif Erzen tarafından yapılan kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkmıştır. Yukarı kale aşağı kaleden yaklaşık olarak 30 metre yükseğe inşa edilmiştir. İçinde Haldi Tapınağı ve açık hava tapınağı vardır. Tapınağın etrafı iri blok taşlarla örülmüştür. Aşağı kale ise tepenin üzerinde 800 metre uzunluğunda bir alanda yer alır. İki tarafında da uç kale yöntemiyle yapılmış surlar bulunur. Kale düzgün kesilmiş kalker taşlarla yapılmıştır. Doğudan batıya doğru ahır kapıları, tapınak, saray binaları, sarnıçlar ve depolar vardır. Tapınak, Tanrı İrmuşini adına yapılmış. Üzerinde çivi yazılı kitabesi vardır. Bu yapı Rizalitli Kule tipli yapılar arasında olup, önemli bir yapıdır. Doğu yönünde bulunan kapısı, bazalt taşlarından cephesi yapılmıştır. Kaleyi yaz aylarında 08:00-19:00, kış aylarında ise 08.00-16:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA

Şifa Alabalık Tesisleri

Van Gürpınar’da bulunan Şifa Alabalık Tesisleri birbirinden lezzetli menüleri ve rahat oturma düzeniyle kısa sürede müdavimi olacağınız nezih bir mekan.

Van Gürpınar Şifa Alabalık Tesisleri Van Gürpınar’da Şifa Alabalık Tesisleri

Aileniz ve arkadaşlarınızla gün içinde istediğiniz bir saatte gidip karnınızı doyurabileceğiniz mekanın yemeklerine bayılacaksınız. Müşteri memnuniyetine önem veren mekandan memnun bir şekilde ayrılacak ve buraya tekrar gelmek isteyeceksiniz. Buradaki balıkların tadına doyamayacaksınız. Bütçenize uygun fiyatlara kaliteli bir mekanda yeme-içme ihtiyacınızı giderebileceksiniz. Balıklar ve yanında kullanılan malzemeler taze ve sağlıklıdır. Rakı balığın tadını burada sevdiklerinizle birlikte çıkarabilirsiniz. Rahat oturma düzeni ve kaliteli hizmet anlayışı karşısında kendinizi evinizdeymiş gibi huzurlu hissedebilirsiniz. Şifa Alabalık Tesisleri kolaylıkla bulabileceğiniz adresinde sizleri bekliyor.

Adres: Aşağıkaymaz 65900 Gürpınar-Van
Telefon: 0531 660 83 33

DAHA FAZLA
Hoşap Kalesi

Hoşap Kalesi

Gürpınar Van merkezine 21 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Van Gürpınar’a merkezden kalkan dolmuşlarla gelmeniz mümkündür. Burada gezip, görebileceğiniz yerler arasında Kızlar Mağarası, Hoşap Kalesi, Çavuştepe Kalesi, Zernek Kalesi, Giyimli bulunmaktadır.

Van Gürpınar Hoşap KalesiVan Gürpınar’da Hoşap Kalesi

HoşapKalesi, Gürpınar merkezine 39 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Kale Mahmudi Beyliği döneminde yapılmıştır. İsmini kalenin altından akan tatlı sudan almıştır. Sarap kayalıklar üzerinde bulunmaktadır. Burası tarihi yapısıyla ilgi gören turistik yerlerdendir. Eşsiz bir görünüme sahiptir. Kale kapısı üzerinde Farsça yazılar yer almaktadır. Arkadaşlarınızla birlikte kale çevresinde çadır kampı kurabilirsiniz. Burada termosunuzla çay içebilir, gün batımını izleyebilirsiniz. Piknik ve mangal yapmak içinde uygun bir yerdir. Giderseniz mutlaka fotoğraf makinenizi almayı unutmayın.

 

DAHA FAZLA