TatilCity.NETTatilCity.NET

Kharkiv Aktiviteleri

Turlar

Kharkiv Turu (2 Gece 3 Gün)

  • 1. Gün : İstanbul - Kharkiv
  • 2. Gün : Kharkiv Şehir Turu
  • 3. Gün : Kharkiv - İstanbul

DAHA FAZLA

Yapılacak Şeyler

Annunciation Katedrali

Annunciation Katedrali

Annunciation Katedrali, Ukrayna Kharkiv şehrinde bulunmaktadır. Katedral Neo-Bizans mimarisiyle yapılmıştır. Burası kentin en önemli tarihi binasıdır. Doğu Avrupa’nın en görkemli Ortodoks yapısıdır. 17. yüzyılda ahşam malzemeden yapılmıştır.

Ukrayna Kharkiv Annunciation Katedrali Ukrayna Kharkiv’de Annunciation Katedrali

Katedral daha sonraki yıllarda büyük bir yangın geçirmiş ve kullanılamaz hale gelmiştir. 1858-1888 yılları arasında yeniden yapılmıştır. Burası yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği bir yerdir. Kharkiv’de kültür ve tarihi açıdan çok dikkat çekici bir yerdir. Binalar genelde barok ve neo-bizans mimarisiyle yapılmıştır. Bu yüzden buraya geldiğinizde yanınızda fotoğraf makinenizi sürekli taşımanız gerekiyor. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır Aynı zamanda yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz ve eğlenebileceğiniz mekanlarda bulunmaktadır.

 

DAHA FAZLA
Kharkiv Tarih Müzesi (Museum of History)

Kharkiv Tarih Müzesi (Museum of History)

Kharkiv Tarih Müzesi (Museum of History), Ukrayna Kharkiv şehrinde bulunmaktadır. 1920 yılında Anayasa Meydanı’nda kurulmuştur. Kharkiv ve çevresinde yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkan eserlerin sergilendiği bir müzedir.

Ukrayna Kharkiv Tarih Müzesi (Museum of History) Ukrayna Kharkiv’de Kharkiv Tarih Müzesi (Museum of History)

Müzede ilk çağlara ait olan ilkel toplulukların kalıntıları bulunmaktadır. Müzede ilkel topluluklar, feodalizm, kapitalizm ve Sovyet dönemi olmak üzere 4 bölümü bulunuyor. Etnografik eserlerin yanı sıra bayrak ve silah koleksiyonları da bulunuyor. Aynı zamanda Kızıl Ordu tarafından kullanılmış olan T-34 ve 4 havan topu da sergileniyor. Kültür gezisi kapsamında geleceğiniz Kharki’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve kültürel yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Yeme ve içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz mekanlarda bulunmaktadır. Kharkiv tarihin ve eğlencenin en önemli şehirlerindendir.

DAHA FAZLA
Kozmos Müzesi (Cosmos Museum)

Kozmos Müzesi (Cosmos Museum)

Kozmos Müzesi (Cosmos Museum), Ukrayna Kharkiv şehrinde bulunmaktadır. Müze uzay bilimlerine meraklı olanların ilgi göstereceği ilginç yapılarından biridir. Sovyetler Birliği döneminde dış uzay araştırmalarına katkıda bulunmuş bir müzedir.

Ukrayna Kharkiv Kozmos Müzesi (Cosmos Museum) Ukrayna Kharkiv’de Kozmos Müzesi (Cosmos Museum)

Müze, şehirdeki gök evinin bünyesinde kurulmuştur. Müzeyi ziyaret ettiğinizde kozmonotluk ve evrenin sistemi hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Kozmonotların kullandıkları araç ve gereçleri görebilirsiniz. Burada aynı zamanda Baikonur Uzay Üssü’nden getirilen araç, gereçlerde yer alıyor. Kültür gezisi kapsamında geleceğiniz Ukrayna’da gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve kültürel yerler bulunmaktadır. Ukrayna diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha ucuz bir ülkedir. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır.

DAHA FAZLA
Uspensky Katedrali (Assumption Cathedral)

Uspensky Katedrali (Assumption Cathedral)

Uspensky Katedrali (Assumption Cathedral)Ukrayna Kharkiv şehrinde bulunmaktadır. Burası şehrin eski dini yapılarındandır. Katedral 1657 yılında ahşaptan yapılmıştır. Fakat yıllar geçtikçe katedral yetersiz kalmış ve daha sonra taş kullanılarak 1685-1687 yılları arasında yeniden yapılmıştır.

Ukrayna Kharkiv Uspensky Katedrali (Assumption Cathedral) Ukrayna Kharkiv’de Uspensky Katedrali (Assumption Cathedral)

Katedralde yaşanan yangın sonrasında genişletilmesi için yenilenmiş. Burası Annunciation Katedrali yapılana kadar önemli bir din merkeziymiş. Burayla ilgili en etkileyici hikaye ise 1884 yılında Fransızlar’a karşı kazanılan zafer için kule yapılmıştır. Kültür gezisi kapsamında geleceğiniz Ukrayna’da birbirinden görkemli mimari özelliklere sahip tarihi ve kültürel yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Burada yeme-içme ihtiyacınızı giderebileceğiniz uygun fiyatlarla hizmet sunan mekanlarda bulunmaktadır. Ukrayna diğer Avrupa şehirlerine göre çok ucuz bir ülkedir.

 

 

DAHA FAZLA
Shevchenko Parkı (Shevchenko Garden)  

Shevchenko Parkı (Shevchenko Garden)

Shevchenko Parkı (Shevchenko Garden), Ukrayna Kharkiv şehrinde bulunmaktadır. Parkın içinde botanik ve hayvanat bahçesiyle birlikte bir de Dolpinarium bulunuyor. Park, 1804-1805 yılları arasında Vasiliy Karazin tarafından yaptırılmış. Vasiliy Karazin aynı zamanda Kharkiv Üniversitesi’nin de kurucusudur.

Ukrayna Kharkiv Shevchenko Parkı (Shevchenko Garden)   Ukrayna Kharkiv’de  Shevchenko Parkı (Shevchenko Garden)

Burası Ukrayna tarihinin en önemli sembollerinden olan Taras Shevchenko’ya adanmıştır. Bu yüzden parkın içinde bir anıtı yer almaktadır. Yeşil alanlarıyla, ferah eşsiz bir manzaraya sahiptir. Kharkiv gezisi sırasında buraya gelip günün yorgunluğunu arkadaşlarınızla birlikte çayınızı, kahvenizi yudumlayarak atabilir. Parkın içinde yürüyüşler yaparak ve diğer bölümlere de giderek eğlenceli saatler geçirebilirsiniz. Burada gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve kültürel yerler bulunmaktadır. Buradaki binaların en önemli özelliği barok mimari sitiliyle yapılmış olmasıdır.

 

DAHA FAZLA
Pokrovsky Manastırı (Intercession Monastery)

Pokrovsky Manastırı (Intercession Monastery)

Pokrovsky Manastırı (Intercession Monastery), Ukrayna Kharkiv şehrinde bulunmaktadır. Burası Ukrayna’nın önemli dini yapılarındandır. Kharkiv’in yedi harikasından biridir. Geleneksel mimarisiyle dikkat çekmektedir. 3 kubbeli Barok mimarisiyle yapılmıştır. 3 kubbesi bulunmaktadır. 1726 yılında kale sınırları içinde yapılmıştır.

Ukrayna Kharkiv Pokrovsky Manastırı (Intercession Monastery) Ukrayna Kharkiv’de Pokrovsky Manastırı (Intercession Monastery)

Doğu Ukrayna’nın ilk eğitim kurumu burada bulunmaktadır. 1920 yılında kapatılan yapı 2.Dünya Savaşı’nda harabeye dönmüştür. 20. yüzyılın sonunda restore edilmiştir. Kültür gezisi kapsamında geleceğiniz Ukrayna Kharviv şehrinde gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve kültürel yerler bulunmaktadır. Ukrayna’da tatil yapmak diğer şehirlere göre çok daha ucuz bir ülkedir. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz bir çok tesis bulunmaktadır. Ayrıca yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz, eğlenebileceğiniz mekanlarda mevcuttur.

 

DAHA FAZLA
Pokrovsky Manastırı (Intercession Monastery)

Kharkiv Sanat Müzesi (Kharkiv Art Museum)

Kharkiv Sanat Müzesi (Kharkiv Art Museum), Ukrayna Kharkiv şehrinde bulunmaktadır. İlk koleksiyonlar Kharkiv Üniversitesi’nin kuruculura ve önemli bilim adamları toplamış ve 1805 yılında müzede sergilemişlerdir.

Ukrayna Kharkiv Sanat Müzesi (Kharkiv Art Museum) Ukrayna Kharkiv’de Kharkiv Sanat Müzesi (Kharkiv Art Museum)

Müze, 20. yüzyılın ilk dönemlerinde yapılmıştır. Bina mimari olarak dikkat çekmektedir. 200000 eserin bulunduğu müze yerli ve yabancı turistlerin en çok görmek istedikleri tarihi bir binadır. Burada aynı zamanda yerli ve yabancı sanatçıların 16. ve 20. yüzyıllar arasında yaptıkları tablolar ve heykeller bulunuyor. Ukrayna gezisi kapsamında geleceğiniz Kharkiv’de birbirinden etkileyici tarihi ve kültürel yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Ayrıca Kharkiv’e özgü yemekleri yiyebileceğiniz uygun fiyatlarla hizmet veren mekanlarda mevcuttur.

DAHA FAZLA
Özgürlük Meydanı (Ploşça Svobodi)

Özgürlük Meydanı (Ploşça Svobodi)

Özgürlük Meydanı (Ploşça Svobodi), Ukrayna Kharkiv şehrinde bulunmaktadır. Avrupa’nın en büyük meydanlarından biridir. Meydan, Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti ilan edilişinin ardından yapılmış.

Ukrayna Özgürlük Meydanı (Ploşça Svobodi) Ukrayna Özgürlük Meydanı (Ploşça Svobodi)

Özgürlük Meydanı, 1996 yılına kadar Dzerjinski Meydanı olarak anılıyordu. Feliks Dzerjinski Bolşevik Gizli Servisi’nin kurucusuydu. Daha sonra buraya 1964 yılında Lenin Heykeli yapılmış. Burası için kentin kalbi diyebiliriz. Burada arkadaşlarınızla oturup dinlenebilir, çayınızı, kahvenizi içebilir, Kharkiv’e özgü yemekleri bütçenize uygun olan restoranlarda rahatlıkla yiyebilirsiniz. Kharkiv’de tarihi ve kültürel yerler bakımından gezip, görebileceğiniz bir çok yer bulunmaktadır. Burada uygun fiyatlarla konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Ukrayna, Avrupa şehirlerine göre çok daha ucuz bir ülkedir.

 

DAHA FAZLA
Maksim Gorki Parkı

Maksim Gorki Parkı

Maksim Gorki Parkı, Ukrayna Kharkiv şehrinde bulunmaktadır. Sovyetler Birliği döneminde sosyalist düşünce yazımının öncüsü politik devrimci bir yazardır. Bir çok yazıları tiyatroya ve sinemaya aktarılmıştır.

Ukrayna Kharkiv Maksim Gorki Parkı Ukrayna Kharkiv’de Maksim Gorki Parkı

Park, 130 hektarlık bir alan üzerine konumlanmıştır. Şehir meclisi kararıyla Sumskaya Caddesi’ni güzelleştirmek ve ata binmek için yapılmış. Burada bir çok kutlama ve festivallere ev sahipliği yapmıştır. İnsanlar burada film izleyebiliyor, dinleniyor ve spor yapabiliyor. Çocuklarınızla birlikte gidip eğlenebileceğiniz gibi arkadaşlarınızla da keyifli saatler geçirebilirsiniz. Kharkiv, 1654 yılında kurulmuş Ukrayna’nın turizm açısından en büyük ikinci şehridir. Burası pozitif bilimlere önem vermiş ve destek vermiş bir şehir. Zengin müzeleriyle dikkat çeken Kharkiv’de  gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve kültürel yerler bulunmaktadır. Bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz oteller mevcuttur.

DAHA FAZLA